Vabaerakond esitas Seedri kohta kuriteoteate

Pildil Helir-Valdor Seeder. ELMO RIIG/SCANPIX

Vabaerakonna tegevjuht Vahur Kollom esitas riigiprokuratuurile kuriteoteate, milles palub kontrollida, kas erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder on endise põllumajandusministrina käitunud õiguspäraselt, olles MTÜ Eestimaa Spordiliidu Jõud juhatuse liige samal ajal, kui ministeerium MTÜ-le raha eraldas, kirjutab Postimees. 

Kollom viitab avalduses MTÜ Eestimaa Spordiliit Jõud pikaajalisele rahastamisele, paludes riigiprokuratuuril kontrollida võimalikku mõjuvõimuga kauplemist või toimingupiirangu rikkumist. «Minu hinnangul pani Helir-Valdor Seeder konkreetselt 2012. aasta käskkirja allkirjastades põllumajandusministrina tegutsedes toime karistusseadustiku paragrahvis 300¹ käsitletud ametialase süüteo, milleks on toimingupiirangu rikkumine. Küsitavad on tegelikult ka 2013. ja 2014. aasta käskkirjad, kus on ilmselge, et Seeder korraldas iseendaga seotud spordiliidu rahastamist, kuid lasi need allkirjastada teda lühikeste välisvisiitide ajal asendanud ministril, kes ministeeriumi juhtimist tegelikult ei korraldanud,» seisab Kollomi riigiprokuratuurile esitatud kuriteoavalduses.

Seeder oli põllumajandusministri ametis aastatel 2007– 2014 ning ühtlasi MTÜ Eestimaa Spordiliidu Jõud juhatusse kuulunud alates 2011. aastast. Selle aja jooksul on ministeeriumi kulurealt eraldatud MTÜ-le järgmised summad: 31. jaanuari 2011. aasta käskkirjaga 67 108 eurot, 9. veebruari 2012. aasta käskkirjaga 65 231 eurot, 17. jaanuari 2013. aasta käskkirjaga 65 000 eurot, 17. jaanuari 2014. aasta käskkirjaga 65 000 eurot.

Seedri sõnul on tegu Vabaerakonna valimiseelse sooviga end näidata ja uudisekünnist ületada ning ta näeb Vabaerakonna käitumismustris sarnasust Eesti 200-ga, kes tegi riigiprokuratuurile avalduse seoses niinietatud katuseraha jagamisega. «Spordiliidu rahastamine on toimunud traditsiooniliselt riigieelarvest: oli enne minu ministriks saamist selline rahastamisskeem ja on ka pärast kõik need aastad samamoodi olnud.»

Seedri sõnul eraldatakse raha maaeluministeeriumi kaudu, kuna liidu moodustavad maakondlikud spordiliidud. «Spordialaliitudes on läbi aegade olnud ministreid. Ega nad ei saa seetõttu keelduda riigieelarveseaduse täitmisest,» märkis Seeder kokkuvõtteks.

Prokuratuur kavatseb teha otsuse menetluse alustamise kohta uuel nädalal. «Avaldus laekus prokuratuurile esmaspäeval. Prokuratuur tutvub avalduses välja toodud väidetega ning kümne päeva jooksul otsustatakse, kas on alust kriminaalmenetluse alustamiseks või mitte,» selgitas riigiprokuratuuri nõunik Olja Kivistik.

BNS

3 kommentaari
 1. Peaks 3 aastat ago
  Reply

  valima põhimõte, et mis tahes ühingu/ettevõtte juhtkonnas/nõukogus ei tohiks olla ühtki politikaani! Ja see politikaan peaks olema poliitikast eemal vähemalt 5 aastat. Muidu me korruptsioonist lahti ei saa. ja ega siiski täiel määral, sest inimene on tundeline ja teeb sageli valesid otsuseid. Isegi ise seda tajumata.
  Kas keskbande võtaks sellise seaduse vastu? 100% kindel, et EI!

 2. Ah soo 3 aastat ago
  Reply

  Kõige suuremad kurjategijad istuvad Reformi tagatoas ja sepitsevad intriige, pahatahtlikku laimu parimate inimeste suhtes, koostavad valestsenaarime ja seda kõike karistamatult.

 3. Vot nii 3 aastat ago
  Reply

  Meie kõige suurem kurikael on E.N.Kross.Aga Reformierakonna rüpes tal pole midagi karta.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.