Karilaid: Reformierakonna sõnumid rahanduspoliitikas peale rahapesuskandaale on kaotanud igasuguse usaldusväärsuse

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid ütles Swedbanki rahapesukahtlustuse kohta, et Reformierakond on aastaid suhtunud Eesti rahandussüsteemi korrashoidu vähemalt hoolimatult ning selle eest tuleks parteil võtta poliitiline vastutus.

„Rahapesukahtlus Swedbanki kohta näitab, et Danske panga juhtum polnud sugugi erandlik ning pikalt Reformierakonna hoida olnud rahandussüsteemi järelevalves valitses saamatus ja hoolimatus,“ ütles Riigikogu õiguskomisjoni esimees. „Reformierakond on meile hoitud riigi rahanduse kohta aastaid valetanud ja selle najal liugu lasknud.“

Karilaid ütles, et reformierakondlased juhtisid aastaid rahandusministeeriumi ning tollase peaministri Andrus Ansipi allkirjaga moodustati rahapesu tõkestamiseks valitsuskomisjon, kuid selle töös oli tänaste sündmuste valguses tõsiseid puudusi.

Õiguskomisjoni esimehe sõnul oli Reformierakond ainuke partei, mille liikmed taunisid finantsinspektsiooni ja rahapesu andmebüroo üle suurema kontrolli kehtestamist.

Karilaid ütles, et samuti peab Eesti Pank tõhustama oma nn. radarisüsteemi pangandussüsteemi järelevalveks. „Eesti Pangalt ootaks vastavaid ümberkorraldusi,“ ütles Karilaid.  „Nii mõistaks ka avalikkus paremini Eesti Panga rolli.“

7 kommentaari
 1. no lätlased 2 aastat ago
  Reply

  vähemalt on selles valdkonnas olnud palju usinamad ja targemad. 1,4 milli trahvi on Swedbanki filiaal juba saanud ja kuuldavasti pidavat kogu sealsele pangandusele tehtama üks korralik audit. Mul puuduvad andmed, kas meie pankasid on ka kunagi üldse riigi poolt kontrollitud ja ettekirjutisi tehtud või trahve määratud. See mis nüüd pinnale ujub on üsnagi õõvastav ja refromarite jätkuv ülbitsemine poliitmaastikul on rohkem kui hämmastav. Kui kaua veel sellel jätkuda lastakse?

 2. Kas 2 aastat ago
  Reply

  polnud just Jannuke see topski, kes rahapesuvastase seaduseelnõu tagasi võttis? Et las aga pesevad edasi.

  • to Kas 2 aastat ago

   jälle libauudis, see sinu Jannuke ei olnud nõus selles eelnõus teatavate punktidega. Ma võin ka eksida, sest pole viitsinud sellega ennast kurssi viia, aga teemaks olid vist trahvisummad. 32000 trahvi miljardite pesijale on minu meelest ka kihu vähevõitu. Või sinule piisab? See 32 tuhhi ei pane küll ühtegi tõelist miljardite rahapesijat isegi kõhklema, kas vajutada pesumasin käima või mitte.

  • Sellistel 2 aastat ago

   juhtudel ei tohiks üldse kindlamääralist trahvi määrata, vaid näiteks 3-kordses suuruses trahvi, mis sõltub pestud rahahulgast. Loomulikult pankur irvitab, kui peab maksma kas 32000 või 5 miljonit, need on miljardite kõrval täpes. Kui aga oled pesnud 200 miljardit ja pead maksma trahvi 600 miljardit, siis on sul surmani kõri kinni ja teised surmani hirmunud.

 3. Mõtleja 2 aastat ago
  Reply

  Deja vu ! Sama tunne mis üleelmistel valimistel kui kõigist meediatorudest.- kraanidest ja -aukudest tuli Andrus Asansipi tuima näoga päev päeva järel lõpmatult ja vahetpidamatult korrutatud„ Vali parem Eesti!“.Mõtlesin, kust tuleb küll see üüratu raha ? oravapartei massivne reklaam paistis suurem kui teiste parteide oma kokku. Põhi rõhk oli oma Füüreri promomisel. Nüüd ajalugu kordub . Veelgi suurema , masiivsema, värvilisema, sajanäolisema ja kogu meediaruumi hõlmavama valimieelse kampaaniaga tuleb välja Isamaa! Mahult ja kvaliteedilt tundub suurem ja uhkem kui kõigi teiste parteide valimisponnistused kokku. Millises meretaguses sukasääres küll seda meeletut rahahulka on hoitud? Kõik need 18 aastat on uuritud pinnitud jälitatud kriminiliseeritud materdatud Keskerakonda. Mis on olnud suurepäraseks kattevarjuks ja tähelepanu ärajuhtimiseks riigis toimunud suurtelt kuritegudelt VEB, Danske rahapesud jne jne. ja suurejooneliste rahakõrvaldajatele ringkaitse korraldamiseks. Ei siis ei tekkinud ühelgi organil ühtki küsimust . ERJV komisjonil jt organid on olnud ergud ainult KE suunal Sama meedia kohta.Kas ka seekord Keskerakonnale spetsialiseerunud ERJK jt uurimisasutused on jälle puu otsas?
  PS.Mul ei ole vähematki keski keskel olevate kuritegude paljastamise vastu.Ainult suures osas on aur kulnud suure meediakära saatel moosivaraste peale.

 4. Jane 2 aastat ago
  Reply

  No mina ei tea ühtegi asja mida reformierakondlased oleksid õigesti teinud. Kui palju parem oleks meie elu kui seda erakonda poleks valitsuses. Nad viisid meie elatustaseme viimaste hulka, vaesus aina kasvas, kaotasid ära ravisaamise võimaluse kohapeal jne. Mitte ühtegi asja ei tule meelde mida nad oleksid hästi teinud. Aga oma tehtud vigu oskavad nad kenasti teiste kaela ajada. Need kes annavad hääled reformistidele usuvad nende valesid, laimu tublide inimeste suhtes. Nad rikuvad meelega inimeste tervist ja otsivad süüdistusi et endale teed võimule vabastada. Nad käituvad eriti alatult enne valimisi.. Reformierakonda teenendavad peavoolumeedia ajakirjanikud ja aitavad laimata ja just parimaid inimesi keskeerakonnas. osavalt oskavad nad jutu keerata intervjueeritava kahjuks. Ainult reformistid on vabad süüdistustest ehkki just nende ridades on palju kurikaelu. Tõepoolest sellist Eestit ei tahtnud. Ega paljud ei teagi kui palju head on teinud keskerakondlased selle lühikese aja jooksul head. Peavoolumeedia kirjutab vaid olematutest vigadest. Kui tuleb uuesti reformistlik valitsus siis läheme oma elatustasemega päris põhja, valitseb ebaõiglus ja kestab parimate inimeste laimamine töötulemuste asemel.

 5. Jah 2 aastat ago
  Reply

  Reformierakondlaste vastu ei saagi olla mingit usaldusväärsust, aga mõned inimesed ei tea seda sest usuvad reformistide valesid, millest pasundab ka peavoolumeedia olles nende teenistuses.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.