Elurikkuse Erakond nõuab e-häälte ülelugemist

Elurikkuse erakonna (ERE) üldkogu Türi kultuurikeskuses. Artur Talvik. Mihkel Kangur. Foto: Dmitri Kotjuh/ Scanpix

Elurikkuse Erakond edastas pressiteates, et esitas kolmapäeval Vabariigi Valimiskomisjonile kaebuse seoses puudustega e-hääletuse tulemuste lugemise ja korduslugemisega.

“Elektroonilised hääled loeti kokku 3. märtsi õhtul ja tulemus sisestati valimiste infosüsteemi aga seda ei allkirjastatud. Ametlik tulemus kinnitati pärast teistkordset lugemist valimisteenistuse juhi Priit Vinkeli allkirjaga 4. märtsil kell 14. Kuna esimesel lugemisel 3. märtsi õhtul ei allkirjastatud tulemusi, siis ei saa olla ka kindel, et need on samad teisel lugemisel saadud tulemusega, mis allkirjastati,” märgitakse pressiteates.

Elurikkuse Erakond soovib e-häälte korduslugemist, mille juures saaks viibida ja veenduda häälte arvu õigsuses. Selleks on vaja lugeda esialgselt kõik hääled uuesti üle ning võrrelda neid 4. märtsi tulemustega, mis allkirjastati ja mis avaldati valimiste infosüsteemis.

“Esimest korda tekkis tänavu e-hääletuste tulemusi vaadates kahtlus, et Reformi mäekõrgune ülekaal kõigi teiste ees, ei ole päris loogiline,” ütles endine Riigikogu Korruptsiooni Komisjoni esimees Artur Talvik. “Asusime asja lähemalt uurima ning tuli välja, et esimesel lugemisel polnud allkirja ja seda oleks siis tagantjärgi saanud muuta vastavalt teisele lugemisele. Nii need asjad ikkagi käima ei peaks ning kuna tegemist on ikkagi väga olulise hulga häältega, mis üle interneti anti ja mille ülelugemine ja kontrollimine on sisuliselt võimatu või väga raske, siis siin pole mingit teist variantigi, see asi tuleb kogu rahva ees selgeks teha, kas ja mis seal tehtud on.”

“Elurikkuse Erakonnal ei ole ilmselt siin midagi suurt võita ja me ei tee seda ainult enda pärast. Meie erakonna toimimine sõltub suuresti digiallkirjastamise usaldusväärsusel, sest me hääletame ju asju samamoodi pidevalt CitizenOS platvormil ja seetõttu peab pidevalt jälgima, et IT süsteemide kaudu ei saaks keegi meelevaldselt tulemustega manipuleerida. See on palju suurem skandaal Eesti jaoks, kui pangandus ja dopingud, kui selgub, et häälte lugemisel tulemused ei klappinud. Miks ei olnud esimesel tulemusel digiallkirja, mis oleks kinnitanud, mis kell täpselt need lukku löödi sellisel kujul? Meie ja ma arvan et ka kogu Eesti rahvas tahab sellele küsimusele selget vastust ja ma arvan, et häälte uuesti ülelugemine on siin ainus variant ning selle juures peaks viibima kõikide erakondade ja ka korrakaitseorganite esindajad,” lisas Talvik.

BNS

10 kommentaari
 1. u. 2 aastat ago
  Reply

  Loomulik ja mõistlik, et tuleb kontrollida. Süvakontrolli tehes võib ilmsiks tulla, et 10% hääli on tulnud isikutelt, kes ise pole valinudki (ja võib-olla pole kavatsenudki seda teha).

 2. Järelikult 2 aastat ago
  Reply

  tuleb e-hääletus tühistada ja valimisjaoskond teadliku pettuse eest laiali peksta, et järgmise 10 aasta jooksul neid riigitööle ei võetaks.

 3. Aja Lugu 2 aastat ago
  Reply

  Miks kaitstakse Eesti Vabariigis lausa idioodi järjekindlusega e-valimisi? Mis on selle tegelik põhjus? See, et e-hääletus ei vasta Põhiseadusele ei ole ei Riigikohtule ega Põhiseaduse Järelvalve Komisjonile mingi uudis.Lisaks ei usalda suur osa valijatest e-hääletust…

 4. Stakan K. Butõlkin 2 aastat ago
  Reply

  Mina olen sügavalt umbusklik e- hääletamstulemuste suhtes. RE e- häälte hulk on anomaalselt suur.
  Tahks juhtida tähelepanu ühele kommentaarile Maire Mõttuselt:
  “Hr. Ratasel oli aega kaks aastat leida et IT süsteemidest skeemid ja võimalused e-häälte võltsimiste tuvastamiseks. RIA-s sai isegi nii PPA süsteemis kui ka Valga kohtumajas digitaalselt allkirjastatud dokiumente võltsida. Karilaidil on olnud võimalus skeemi avastamiseks. Sama süsteem nagu Valgas saaks toimida ka e-häälte võltsimistel. Digiallkirja sertifikaat ja selle küljes olev dokument (protokoll,kohtuotsus, e-hääle number j.n.e) peaksid olema loodud ühel ja samal kuupäevalja kellaajal. (Inimesi saaks pisteliselt küsitleda, kuna nad hääletasid ja kas nad häält muutmas käisid, millal- kas ei lange suur osa muutmsis kindlale inervallile või isegi kuupäevale j.n.e. ) Digiallkirja sertifikaat ei tohiks ühelgi tingimusel oma loomise kuupäeva muuta, küll aga muutus näiteks Valgas kuupäeva dokument s.t lisandusid dokumendi MUUTMISTE kuupäevad. Valgas on tõendatav , kolmel erineval dokumendil kokku 6 muutmist. Kuna seda tehti ilma protsessiosalise teadmata, ja muudeti oluliselt nii protsessinõuete viiteid ja ka otsuse ja protsessiosaliste ja tunnistajate ütluste sisu Euroopa Inimõiguste Kohtu tarbeks, siis on tegu dokumentide VÕLTSIMISTEGA. Vaatamata korduvatele avaldustele kogu võltsimiste skeemi erinevate etappide kohta, ei ole asja uurima hakatud, siis on kartus, et skeemi ei tahetagi avalikustada ja seda on vaja e-häältega manipuleerimiseks ?”

  Keskerakonna juhatus ja peaminister hr. Jüri Ratas peaks seda asja väga tõsiselt uurima .

 5. Rein Mark 2 aastat ago
  Reply

  Asi tuleb vaidlustada Halduskohtus ja vajalikul juhul Riigikohtuni välja.Kui läbimurret ei tule, siis Euroopa kohus.Protsessi võita on suur shanss, sest rahvusvahelised eksperdid on andnud e-valimiste ebaturvalisuse suhtes ühtsed hinnangud ja Eesti on ainuke riik ,kes kasutab sellist süsteemi.

 6. Rein Mark 2 aastat ago
  Reply

  Loota jääb laiaulatuslikule kodanikuinitsiatiivile nii e-valimiste dopingu avastamisel kui ka spordis, muide sellest jäämäe seinast läbi ei murra.

 7. Mõtleja 2 aastat ago
  Reply

  Kiitus Artur Talvikule. Tõstis üles päeva põletavama teema. Hea et küsimuse tõstis Poliitik , kellel on seljataga siiski arvestatav jõud. Nüüd peaks seda rauda taguma , mitte laskma teema mati alla lükata .. Ootaks uusi arvamusi , artikleid , arutelu. Olen näinud kuidas “ organitele” mittemeelepäraste artiklitega talitatakse. Kõigepealt kustutakse kõik sisulised kommentaarid. Asjakohaste kommentaaride “ laikimine “ blokeeritakse . Asemele produtseeritakse autorit halvustavad ründavad või muidu mõttelagedad kommentaarid. Siis koristatakse artikkel silma alt, ehk vajub ise unustuse hõlma kui üldsusele mittehuvipakkuva. Valimine on demokraatia kõige olulisem väljund. Kui e valimistega tekivad ikka sellised anomaaliad et väga paljudel inimestel kukub suu lahti küsimusega, kuidas see on võimalik? Siis tuleb asjad täiesti KLAARIKS TEHA ja sirgeks rääkida . Ja kanda hoolt et vahepeal neid E-FAILE ÄRA EI HÄVITATA!

 8. vana 2 aastat ago
  Reply

  Pool aastat enne e-valimisi kilkas noor Savisaar, et loob e-häälte lugemiseks pralleelse loenduse?
  On nüüd vast aeg vastutada oma sõnade eest,kui oled mees?

 9. Kui kõik õige on, miks siis karta 2 aastat ago
  Reply

  uuesti lugemist.

 10. Noor Savisaar ei ole vana. Vana seisis rahva eest. 2 aastat ago
  Reply

  Noorel on huvi ainult piruka saamisel. Minu teada rahvas teda ei valinud. Laas läheb tootvale tööle ja sellest ehk on siis kasu. Tegelikult kahtlen.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.