Jüri Ratase poliitiline avaldus

FOTO: MIHKEL MARIPUU/SCANPIX

11. märts 2019, Tallinn

Eesti on tugev parlamentaarne vabariik. Meie proportsionaalne valimissüsteem toetab laiapõhjalist riigivalitsemist, kus iga inimese hääl on samaväärse kaaluga. See aitab tagada, et parlamendis on väärikalt esindatud kõik Eestimaa piirkonnad, aga ka erinevad maailmavaated ja demokraatlikud tõekspidamised.

Eesti Keskerakond on Rahvarinde vaimust kantuna alati seisnud sidusa ühiskonna, meie riigi tervikliku arengu ning parima tuleviku eest. Samu põhimõtteid oleme kaitsnud nii opositsioonis kui koalitsioonis. Nii väiksema partneri kui peaministriparteina. Ja seda teeme ka edaspidi.

22. veebruaril Eesti Rahva Muuseumis peetud Vabariigi aastapäeva kõnes rõhutasin, et “Igaühe õiguse kõrval või vastas seisab teise inimese õigus, nii nagu iga inimese vabadust piirab teise samasugune õigus vabadusele. Õiglane on selline ühiskond, kus igaüks võib tunda, et ta on hoitud ja väärtuslik, sõltumata east, emakeelest, rahvuslikust kuuluvusest.”

See põhimõte kehtib ka riigijuhtimises – me ei tohi kunagi lähtuda vaid kindla grupi heaolust ja huvidest, vaid oleme kohustatud kõnetama ning esindama kogu ühiskonda, kedagi kõrvale jätmata. Samast printsiibist peab lähtuma iga parlamendi koosseis ja iga valitsus.

Keskerakonna juhatus otsustas eelmisel nädalal põhjalike arutelude tulemusel, et me ei lähe ühegi erakonnaga läbirääkimistele, kui enne kõneluste algust on maha pandud ületamatud punased jooned. Niimoodi ei ole võimalik moodustada neljaks aastaks toimivat valitsust, mis tugineks vastastikusel usaldusel ning suudaks langetada vajalikke otsuseid.

Loomulikult ei kao üheski valitsuses erakondade maailmavaatelised erimeelsused, nende antud lubadused ja iga poliitiku tahe seista ennekõike oma valijate eest. Küll aga näitab minu senine kogemus, et hea tööõhkkonna tagamiseks on kõige olulisem pidev konsensuse otsimine ning kompromisside leidmine küsimustes, kus erakondadel on möödapääsmatult lahknevad seisukohad.

Olen veendunud, et Eesti ei vaja erakorralisi Riigikogu valimisi. Töötan ka ise selle nimel, et neid ei toimuks. Kõik viis parlamenti valitud erakonda on avaldanud soovi riigijuhtimises kaasa rääkida. See annab kindlust, et Eesti saab lähikuudel uue tegusa valitsuskoalitsiooni.

Täna arutas Eesti Keskerakonna juhatus taas üle kahe tunni poliitilist olukorda ning meie valikuvõimalusi 3. märtsil valitud parlamendis. Tulenevalt möödunud nädala arengutest ja sündmustest, otsustas Keskerakonna juhatus teha Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale ning Isamaale ettepaneku alustada konsultatsioone võimaliku koalitsiooni moodustamiseks.

Need konsultatsioonid ei saa kindlasti olema ühegi osapoole jaoks kerged. Samuti pole mingit kindlust, kas need lõppevad koalitsiooni moodustamisega. Küll aga luban, et Keskerakond läheb laua taha ilma eeltingimuste ja eelarvamusteta, lähtudes Eesti Vabariigi põhiseaduses määratletud alusväärtustest ning meie rahva ja tulevaste põlvede heaolust. Iga valitsus peab väärtustama meie inimeste vabadusi ja põhiõigusi. Samuti pakkuma kõigile Eestimaa elanikele turvatunnet ning tugevdama Eesti alustalaks olevat õigusriiklust ja demokraatiat.

Meie soov on kaardistada kolme erakonna ühisosa, leida kompromisse küsimustes, kus meil on maailmavaatelisi erimeelsusi ning ühiselt arutada, kuidas terve Eestimaa elu edasi viia. Kui see koalitsioon peaks sündima, siis sellel on valimistulemuste mõttes ühiskonna enamuse toetus.

Tunnustan siinkohal Riigikogu valimised võitnud Reformierakonda ning austan kõiki nende poolt hääletanud inimesi ja nende ootusi. Pean kahtlemata oluliseks, et loodav koalitsioon, sõltumata sellest, kes on selle eestvedajaks ja osapoolteks, seisab iga inimese eest. Nii Reformierakonna, Keskerakonna, Konservatiivse Rahvaerakonna, Isamaa kui Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valijate eest. Aga ka nende erakondade poolehoidjate eest, kes Riigikokku ei pääsenud. Ja kõigi inimeste eest, kes valimistel ei osalenud.

Järgmistel nädalatel ja võib-olla ka kuudel peetavatel kõnelustel on kõige olulisemaks vastastikune lugupidamine, soov leida lahendusi ning eeskätt Eesti riigi ja rahva huvidest juhindumine. Keskerakonnal ei ole illusioone, nagu meie ees seisaks kerged arutelud või lihtsad valikud. Küll aga luban, et seisame kõigi kõneluste käigus iga Eestimaa inimese eest, sõltumata sellest, kas Keskerakond läheb opositsiooni või jätkame valitsuses.

11 kommentaari
 1. Nii on 2 aastat ago
  Reply

  Taevas tule appi miks paljud inimesed sellest aru ei saa ja valivd reformiste kuigi nende valitsemise ajal vaesus aina kasvas ja mitte ühtegi õiget otsust ei tehtud mis oleks elatustaset tõstnud. Kas tõesti on inimesed nii kergeusklikud et usuvad nende valesid, süüdistusi parimate inimeste suhtes, vihavaenu õhutamist. Mind puudutas väga valusalt see, et kaotati ära arstiabi saamise võimalus kohapea. Ma ei teagi mida õigesti tehti.

 2. Tea 2 aastat ago
  Reply

  Kui tõepoolest moodustatakse selline koalitsioon siis on mul kahju et sotsid jäävad välja. Isamaa otsusest oleneb palju ja see erakond on alati kohatäiteks. Reformierakonnaga on võimatu koostööd teha see on kindel. EKRE on parem variant ja loodan, et ta on parem kui välja näitab. Arvan et see inetu vihavaen meie venelastest kaasmaalaste vastu oli vaid inimeste mõjutamiseks neile hääli andma. Reformierakonna eeskujul muidugi. Minule meeldiks keskerakond koos SDE-ga kuid see on arvuliselt võimatu.

  • Sotsid 2 aastat ago

   on peded ja kremli käepikendused, neid peaks igaüks vältima.

 3. Ott 2 aastat ago
  Reply

  Sellist teist erakonda pole kellega saaks koostöö laabuda. Kunagi oli Rahvaliit, aga see aeti laiali.

 4. Täiesti 2 aastat ago
  Reply

  tühi tuututamine. Mis proprtsionaalsest valimisest saab jutt olla, kui saad 5% häältest aga 10% kohtadest? Kas Jurka pole üldse koolis käinudet ajab sihukest ajuvaba möla nagu ajuvabade kampki.

 5. Jaan 2 aastat ago
  Reply

  Avalik kiri Jüri Ratasele ja Keskerakonna juhatusele.

  Olles tutvunud uudistega ja näinud, et KE asub võimalikku koalitsiooni läbi rääkima EKRE ja IRL-iga, soovib libertaar-sotsialistlik poliitiline blogi Perestroika kutsuda KE juhatust loobuma nimetatud läbirääkimistest.

  Ei oleks valijate huvides, kui KE astuks koalitsiooni poliitilise jõuga, mis kütab üles rahvuslikke vastuolusid, fetišeerib autoritaarset valitsemist, levitab igapäevaselt valeuudiseid ja on majanduslikult parempoolne (lisaks veel populistlik – programm koosneb katte allikata lubadustest).

  Selline poliitiline jõud on hetkel Eestis olemas, ja tema nimi on EKRE.

  Kui Keskerakonna juhatuse eesmärk on moodustada suitsiidi-valitsus, millega liitudes iga osapool tõmbab granaadil splindi ja asetab tolle enne ühiselt kallistamist oma taskusse, siis on tulemuseks Eesti viimase vasakpoolse erakonna häving, selle hinnaga, et võib-olla kaovad areenilt ka autoritaarsed konservatiivid.

  See ei ole tark tegu. Palun hoiduge sellisest sammust väga hoolsalt.
  perestroika.pw

  • Kes 2 aastat ago

   kutsub üles rahvuslikele vastoludele? EKRE see kindlasti pole, tema seisab eestlaste õiguse eest olla peremees oma riigis. EKRE pole kunagi nõudnud, et Venemaa peaks meile alluma nagu venemaa on oma tallalakkujate kaudu meile pidevalt märku andnud. Nii et ära mõtle asju välja.

 6. saavad olema 2 aastat ago
  Reply

  ilmselt aegade raskeimad koalitsioonikõnelused, aga samas antakse väga jõuliselt ka märku et välistamine ei tohi kuuluda poliitilise kultuuri hulka, mida reformierakond on teinud juba pikka aega. Kas sellest kooslusest asja saab, sõltub paljuski neist endist. Ise siin mõtlesin paari asja kuidas kõigile sobiv lahendus leida. No näiteks Isamaa see sammaste teema võiks leida hoopis sellise lahenduse, et juba investeeritud summasid vabaks ei lasta, aga alates näiteks aastast 2020 on võimalus igalühel, kes ei taha oma raha seal fondides hoida, oma kontole ja tehku mis tahab sellega. Üldse arvan et Isamaaga on lihtsam, peaasi et EKRE ei hakkaks võlli üle keerama, sest kõige suurem mure on see maksude alandamine, mis kindlasti ei mõju riigikassale tervikuna hästi. Ühisosa võiks olla suurte teede ehitus, mida mõlemad on lubanud. Rohkem tulebki ühisosa otsida ja see milles ollakse täiesti vastukarva, see tuleks kalevi alla panna ja nagu näha, sellega ei juhtu midagi kui see seal kalevi all on. Reformarid käitusid ülbelt ja said vastu näppe ja arvestades kui palju igasugu jamasid praegu õhus on, siis on väga oluline et neid võimust eemal hoitakse. Veel paar aastat ja küll selgus majas selleks ajaks. Ja tegelikult ootan ma ka uuelt võimalikult koalitsioonilt ka jõulisemaid samme teatud valdkondades. Ei ole normaalne et kõigi maksumaksjate raha eest käib meie rahvusringhäälingus totaalne reformierakonnale kasulik propaganda. See on lubamatu.

 7. Maksudest 2 aastat ago
  Reply

  tuleks ikka aru saada. Kui loobuda sotsialismist ja kohe palk tervikuna kätte maksta, saaks kohe inimesed topeltpalga. 2500€ kuus poleks paha. Kui kehtestada eelarvest makstava alampalga ja ülempalga suhteks 3, siis muutuks äärmused samuti väiksemaks. Tänane maksupuru aga tuleb ühitada ühtse määraga tarbimismaksuks. Siis maksaks ka välispangad oma raha ülekandmise eest meile ning kui saaja pole siin elanik või maksumaksja, siis läheks kogu tarbimismaks Eestisse. Nüüd läheb puhtalt välja svenssonitest penskaritele Hispaanias ja Itaalias.
  Kuid tõsi on, et üheski bandes pole arukaid mõtlevaid inimesi, kõik oskavad ainult teiste pealt varastada ja nii meil selline tobe palgapettus valitsebki.

 8. Ele 2 aastat ago
  Reply

  Sotsid on ausad, tublid ja meeldivad. Nad ei laima kedagi ega halvusta. Nende valimiseelne tegevus oli vääriline austust. Need meie kaasmaalastest venelaste vihkajad on labased ja alaväärtuslikud inimesed. Kõiki eestimaalasi tuleb võrdselt kohelda ja mitte rahvuse järgi vaid selle järgi milline inimene on oma käitumise poolest. Keskerakond saab hääli hea töö eest tublidelt ja ausatelt inimestelt. Reformierakond saab hääli mõjutades inimesi valede ja laimuga. Nende käsutuses on peavoolumeedia ja ajakirjanikud aitavad neil valetada ja vassida. Nad ei kirjuta keskerakondlaste tublist tööst vaid otsivad vigu, mida tegelikult pole. Vähemalt ekrelased seda ei tee, aga kisavad ja laimavad vene rahvusest inimesi minu arvates et lihtsalt mõjutada inimesi neid valima. Jube et meil on nii palju inimesi kes ei hooli töötulemustest vaid on vihavaenust kõverdunud nägudega ja kindel et paljudki vene rahvusest inimesed on neist paremad. Isamaa on muutunud paremuse poole, varem said nad ka hääli mõjutades inimesi laimuga, aga nüüd seda polnud. Seeon meeldiv.

 9. Stakan K. Butõlkin 2 aastat ago
  Reply

  Kui Jüri Ratas oli võimeline manegeerima eelmist koalitsiooni mis koosnes veelgi vastandlikumate ilmavadetega erakondadest siis ei ole EKRE-IKE koalitsioonivalitsuse kokkupanek ja juhtimine talle mitte midagi ülejõukäivat. Sotside ilmavaade versus Isamaa oma on ju midagi a ´la Iisraeli-Palestiina konflikt. Läbi häda aga saadi hakkama.
  Kui Jüri suudab EKRE IKE koalitsiooni loomise ja töös hoidmisega samal ajal ka KE vene valijaskonna säilitada siis võiks täie kindlusega väita, et tal on potentsiaal ÜRO peasekretäri ametikohale kandideerimiseks või siis David Copperfieldi mantlipärijaks. Ma usun, et Jüri suudab
  P.s.Mis koalitsioonilepingut või sellega loodavat uut poliitilist paradigmat puutub siis
  parafraseerides klassikuid(Edgar Elmarovitshi) : rahval olgu või orjus-peaasi, et on küllus.
  Reformierakondlikku kasinust ja stahhaanovlikku nälgimist praktiseerigu tüübid opositsioonipingil-kui soovivad.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.