Kolmepoolsetel konsultatsioonidel rõhutati järjepideva välispoliitika olulisust

Toompea loss

Keskerakonna, EKRE ja Isamaa eilsel ühisel konsultatsioonil arutati välis- ning julgeolekupoliitikat. Kohtumisel kinnitasid erakondade esimehed, et jätkatakse senisel välis- ja julgeolekupoliitilisel kursil ning toetatakse Eesti kuulumist Euroopa Liitu ja NATOsse.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles, et välis- ja julgeolekupoliitikas ei ole erakondade vahel sisulisi erimeelsusi. Ta kinnitas, et järjepidev välispoliitika ja Eesti julgeolek on võimaliku tulevase koalitsiooni jaoks prioriteet, mistõttu oli see konsultatsioonide esimeseks teemaks. “Eesti lähtub rahvusvahelistest kokkulepetest ning toetame tihedat koostööd meie partneritega Euroopa Liidus, NATOs ja ÜROs,” rõhutas Keskerakonna esimees. Ta lisas, et kõneluste eesmärgiks on edendada sidusat ja hoolivat ühiskonda, kus igaüks tunneb end turvaliselt.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimehe Mart Helme sõnul peab Eesti oma välispoliitikas lähtuma rahvuslikest huvidest ja riiklikust suveräänsusest.  “Näeme Euroopa Liitu riikide liidu, mitte liitriigina. Samuti on meie jaoks oluline laiapindne riigikaitse, iseseisva kaitsevõime arendamine ning regionaalse julgeolekupoliitilise koostöö tugevdamine Poola ja Balti riikidega,” ütles Helme.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on Eesti julgeoleku tagatiseks iseseisva kaitsevõime arendamine ja liitlasvägede kohalolu. Selleks eraldab Eesti riigikaitsesse vähemalt 2% SKP-st, millele lisanduvad liitlaste vastuvõtukulud.  “Võtame eesmärgiks Kaitseliidu tugevdamise ja pingutame üheskoos partneritega selle nimel, et eraldada täiendavaid vahendid tänaste kaitsevõime lünkade vähendamiseks,” lisas Isamaa esimees.

Delegatsiooni kuulusid igast erakonnast neli esindajat. Keskerakonda esindasid konsultatsioonidel erakonna esimees Jüri Ratas ja aseesimehed Mailis Reps ja Mihhail Kõlvart ning Keskerakonna juhatuse liige Enn Eesmaa. EKRE esindajad olid erakonna esimees Mart Helme, aseesimehed Martin Helme ja Henn Põlluaas ning uue Riigikogu liige Rene Kokk. Isamaa erakonna delegatsiooni kuulusid erakonna esimees Helir-Valdor Seeder, volikogu esimees Sven Sester, eestseisuse liige Urmas Reinsalu ja Riigikogu Isamaa fraktsiooni nõunik Mart Luik.

Konsultatsioonid Keskerakonna, Isamaa ja EKRE vahel jätkuvad täna.

Eesti Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna, Erakond Isamaa kokkulepe välis- ja julgeolekupoliitikas

 • Edendame sidusat, hoolivat ja sallivat ühiskonda, mille liikmed tunnevad end turvaliselt ja ühiskonna ellu kaasatuna.
 • Lähtume välis- ja julgeolekupoliitikas Eesti rahvuslikest huvidest, riiklikust suveräänsusest ning rahvusvahelisest õigusest järgides rahvusvahelisi kokkuleppeid ja ÜRO põhimõtteid.
 • Viime ellu iseseisvat ning järjepidevat välis- ja julgeolekupoliitikat eeskätt läbi oma kuuluvuse Euroopa Liitu ja NATO-sse. Eestile on oluline Euroopa Liidu ja NATO ühtsus ning koostöö. Näeme Euroopa Liitu riikide liidu, mitte liitriigina.
 • Peame tähtsaks avatud majandussuhete arendamist, vaba ja õiglase väliskaubanduse jätkumist ja soodustamist maailmas.
 • Meile on oluline strateegiliste suhete jätkuv arendamine Ameerika Ühendriikide, Põhjamaade ja Balti riikidega.
 • Peame vajalikuks säilitada lähedased partnerlussuhted Ühendkuningriigiga ka pärast nende lahkumist Euroopa Liidust.
 • Toetame julgeoleku, stabiilsuse ja heanaaberlike suhete edendamist kogu meie regioonis, sh Venemaaga.
 • Taunime resoluutselt rahvuste vahelise vaenu ilminguid, antisemitismi ning ühiskonda lõhestavat retoorikat.
 • Peame oluliseks tihe koostöö Euroopa Liidu idapartnerlusriikidega. Eesti toetab Ukraina suveräänsust ning territoriaalset terviklikkust.
 • Peame tähtsaks meie ettevõtete toetamist välisriikides.
 • Toetame laiapindset riigikaitset, iseseisva kaitsevõime arendamist, NATO kollektiivkaitse tugevdamist ja küberturvalisuse edendamist koostöös liitlastega. Tugevdame regionaalset julgeolekupoliitilist koostööd Poola ja Balti riikidega.
 • Toetame kohustusliku ajateenistuse jätkumist, ajateenistust läbivate noorte arvu suurendamist ning Kaitseliidu võimekuse arendamist ja liikmeskonna kasvu.
 • Eraldame riigikaitsesse vähemalt 2% SKP-st, millele lisanduvad liitlaste vastuvõtukulud ning täiendavad vahendid võimelünkade täitmiseks. Toetame Eesti kaitsetööstust ning selle ekspordivõimekuse tõstmist.
 • Toetame NATO heidutusmeetmete tugevdamist ja liitlaste püsivat sõjalist kohalolekut.
3 kommentaari
 1. Ele 2 aastat ago
  Reply

  Mina olen alati Keskerakonda valinud kuid nüüd olen pettunud. Minu arvates on kõige tähtsam meie inimeste elamisväärse elu kindlustamine kõigile olenemata rahvusest. See on Keskerakonnale alati kõige tähtsam olnud. Võõrvägede kohalolek Eestis ja relvastumine peaks olema välistatud. Venemaa ei kavatse meile kallale tungida ja kui ta seda teekski ei läheks ükski riik Venemaa vastu sõtta. Sõbralikud suhted Venemaaga on rahu pant pealegi pole praegune Venemaa meile midagi halba teinud. Raha mis läheb mõttetule relvastumisele ja võõrvägede ülalpidamisele peaks minema meie vaesemate inimeste toetuseks. Tuleks lõpetada oma nina toppimine võõraste riikide siseasjadesse ja kogu tähelepanu pöörata eestimaalaste heaolu kindlustamisele, vihavaenu lõpetamisele. USA ees pugemine tuleks ka lõpetada sest see riik on küll lõpetanud naftariikide pommitamise kuid tahab Euroopa riike majanduslikult endale allutada. NATO pole siiani küll kedagi kaitsnud. Isaegi ei läinud appi nendele riikidele kust tulid põgenikud ja isislased korraldasid Euroopa riikides tapatalguid. Vastik on mõelda et kiideti heaks Kiievis toimunud verine ja ebaseaduslik riigipööre ja pärastised tapatalgud Ukrainas elavate venelaste vastu. Paljud põgenesid Venemaale. Venemaal elab palju ukrainlasi ja nad ei taha kuuldagi kodumaale naasmisest kus vaesus aina kasvab. Venemaal suhtutakse kõigisse rahvustesse hästi. Ukraina president ei hooli rahvast ja tema peamine tegevus on Venemaale süüdistuste väljamõtlemine. Natuke meenutab reformi tagatoa tegelaste tegevust kus mõeldi välja süüdistusi parimate inimeste suhtes et neid teelt võimule kõrvaldada.Ainult et Ukrainas on see palju alatum ja vaesus veel suurem kui meil. Meie elame väikeses riigis ja tahame me seda või mitte meist ei olene maailma poliitikas mitte midagi ja meil on omal palju probleeme mis nõuavad lahendamist. Armsad on need edukad riigid kellel on kõige tähtsam oma riigis elavate inimeste heaolu ja kes ei topi oma nina teiste riikide siseasjadesse.

 2. Ott 2 aastat ago
  Reply

  Keskerakonnal pole kellegagi ühineda et saaks normaalselt meie riigi elu edendada ja elatustaset tõsta mida reformistlikud valitsused viisid viimaste hulka. Muidugi oleks raske ühineda erakonnaga mille peamiseks tegevuseks oli süüdistuste otsimine keskerakondlastele, vihavaenu õhutamine ja vaesemate elutingimuste halvendamine. Kordagi ei tõusnud pensionid ega abirahad, majandus seiskus arstiabi saamise võimalused kohapeal kaotati ära jne. Aga kas praeguses koosluses midagi muutub on raske öelda aga paistab et sõjamängud jäävad samaks ja oma nina toppimine võõraste riikide siseasjadesse samuti. Nii mõnedki ebameeldivad asjad jäävad samks. Kui Reformierakonnas poleks selliseid inimesi nagu E.N.Kross, Randpere, Ligi, Michal, Rõivas, Ansip ja veel mõned ning isegi Paet, kes tegeleb vaid ukraina küsimustega ja topib oma nina teiste riikide siseasjadesse mitte hoolides oma kodumaa vaesusest oleks võinud Reformierakonnaga liituda. Ehk oleks siis ära jäänud ka laimukampaaniad keskerakondlaste suhtes. Reformierakonnas on ka tublisid ja hoolivaid inimesi kuid kahjuks on nad vähemuses. Olen alati austanud S.Kallast aga seekord ei meeldinud mulle tema valimiseelne tegevus kus ta halvustades Keskerakonda rääkis kuidas nad teisiti teeksid. On vaja teatada rahvale mida on kavas teha teisi halvustamata. Tegelikult Keskerakonnal pole head partnerit olemas ja nad peavad kõrvaliste asjadega tegema rohkem kui meie kõigi inimeste inimväärse elu kindlustamisega.

 3. Kuna 2 aastat ago
  Reply

  pakkumised riigikaitsele erinevad 2,0…2,5% vahel, siis jagage see nii, et 4 aastaga oleks see keskmiselt 2,2%. 2020.a 2,1%, 2021.a 2,2%, 2022.a 2,3% ja 2023.a 2,4%. Siis saaks igaüks oma. Kuid arukas oleks ka nii, et see võiks kõikuda vastavalt vajadusele. On ju mõni massitapmisrelva tellimus sadades miljonites, teine aga kümnetes miljonites. Osa taparelvadest aga aegub ju nagunii. Neid tuleks kasutada tihedalt õppustel. Mitte nagu mandunud Saksamaa kasutab juba puupüsse ja soldatid teevad suuga trrrrrrr tärrrrrr.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.