E-hääletuse anomaaliad

Võib üsna kindlalt väita, et seekordsed parlamendivalimised võitsid e-hääletajad. Nad on moodustamas peaaegu poolt valijaskonnast. Valimised võitnud Reformierakonna e-häälte saak küünib paljude puhul enam kui kahe kolmandikuni. See aga tekitab mitmeid küsimusi.

Esimeseks asjaks, mis silma hakkab, on e-hääletajate osakaalu hüppeline tõus kõigi valijate seas. Kui veel 2015. aastal, eelmistel Riigikogu valimistel ning 2017. aastal, kohalike valimiste ajal, oli e-hääletajate osakaal 30 protsendi ümber, siis nüüd on see tõusnud 45 protsendile. 2015. a Riigikogu valimistel oli e-hääletajaid 30,5% (176 329 e-häält) ning 2017. a kohalikel valimistel 31,9% (186 034 e-häält). Niisugune hüppeline tõus ning enam kui 247 000 e-hääletajat sel korral sunnivad küsima: Millest see on tingitud?

Niisamuti tekitab küsimusi see, et kuidas elektroonilised hääled koondusid just Reformierakonna taha. Nende enam kui 160 000 häälest olid ligi 99 000 elektroonilised. Mitmel erakonnal jagunes see enam-vähem pooleks ning näiteks Keskerakonnal oli e-valijaid 28 000 ning pabersedelitega hääletanuid 100 000.

Personaalselt sai valimiste võitja Kaja Kallas 12 000 e-häält oma 20 000 koguhäälest. Teisel kohal selles arvestuses oli tema isa Siim Kallas 6000 e-häälega. Üldse ongi saadud e-häälte esireas ainult reformierakondlased.

Postimehes (8. märts) on Aarne Seppel vaadanud ka e-häälte osakaalu kõigist kandidaadile antud häältest. Selged võitjad selles reas on reformierakondlased Arto Aas ja Riigikogu uustulnuk Andres Sutt, neile järgnevad Kristina Šmigun-Vähi, Marko Mihkelson ja Heidy Purga – nende kõigi häältesaagist oli e-häälte osakaal enam kui 70 protsenti. Esimene mitte-reformierakondlane on e-häälte osakaalu arvestuses SDE kandidaat Riina Sikkut. 21 kõige väiksema e-häälte osakaaluga Riigikokku valitud poliitikut on keskerakondlased.

E-hääletuse protseduuri suhtes on valimiskomisjonile kaebuse esitanud valimistel ukse taha jäänud Elurikkuse Erakond eesotsas endise vabaerakondlase Artur Talvikuga. Elurikkuse Erakond teatas eelmisel nädalal, et esitas kaebuse seoses puudustega e-hääletuse tulemuste lugemisel ja korduslugemisel. Neid ei rahuldanud asjaolu, et esimest häältelugemist ei digiallkirjastatud. Elurikkuse Erakond soovib e-häälte korduslugemist, mille juures saaks viibida ja veenduda häältearvu õigsuses. Selleks on vaja lugeda esialgselt kõik hääled uuesti üle ning võrrelda neid 4. märtsi tulemustega, mis allkirjastati ja mis avaldati valimiste infosüsteemis.

E-hääletamist kasutati esmakordselt 2005. aasta kohalike omavalitsuste volikogude valimistel, kui üle 9000 valija (1,9% hääletamisest osavõtnutest) andis oma hääle interneti teel.

Aivar Jarne

9 kommentaari
 1. Pärast 2 aastat ago
  Reply

  lahingut on nõme kakelda. Miks Jurka oma valitsusega juba 2 aastat tagasi seda e-hääletust ei tühistanud? Ka sloodeti, et nüüd saavad ise e-häältega sahkerdades endale võidu majja tuua? Vaadake ikka peeglisse. Kui palju tahate rahvale head teha just vahetult enne järjekordset valimist, vahepealsed 3 aastat ja 9 kuud aga nöögite rahvast ja paremal juhul midagi ei tee, vaid olesklete. nii et kui Jurka+Mart+Helir saavadki võimutsema, siis nende 1. eelnõu peab olema e-hääletuse tühistamine! Ja kui seda ei juhtu KUU aja jooksul, siis on selle valitsuse väärtus 0.

 2. Aja Lugu 2 aastat ago
  Reply

  Kas Põhiseaduses on kirjas, et luust ja lihast valijat võib asendada ID kaartiga?

  • Seda 2 aastat ago

   ei peagi seal olema, tähtis on valimisviisi vastavus põhinõuetele.

 3. mnjah 2 aastat ago
  Reply

  kui palju on Riigikogus hääli vaja, et see e-valimine maha hääletada. See on otsast otsani nii ebavõrdne kui veel olla annab. Esiteks, miks peab see kestma nädal aega, miks on võimalus muuta häält, miks käib samal ajal totaalne reklaami ja valimsikampaania, jne. Eile lugesin ERR-ist et Sveitsis olevat ka mingi e-hääletamissüsteem milles avastati suur tagauks kustkaudu oli võimalik väga lühikese ajaga suunata hääli kuhu aga sooviti. See uudis ei pälvinud meie peavoolumeedias üldse tähelepanu. Täna võib öelda 99,9% tõenäosusega, et neid võltsitakse ka siin.Kuna seda on väga raske tõestada ja kõik on kontrollimatu, siis uus koalitsioon võiks e-valimised kehtetuks tunnistada. Jah, te olete õigel teel, et see hääletajate hulk kasvab kogu aeg ja need pettused tulevad välja alles siis kui osalusprotsent on üle 100%, just täpselt nii nagu seda juuresoleval pildil ka näha saab.Arendage oma e-riiki, aga palun ärge looge võimalusi kus meid võivadvalitsema jäädagi mingid oravad kuna ainult nende valijad oskavad e-hääletada. No saate ise ka aru, et see ei ole mingi põhjendus. Minu pere liikmetest valisid kaks e-valimistel ja kolm jaoskonnas ja reformierakond ei saanud meilt viielt mitte ühtegi häält, küll aga just täna koalitsioonikõnelusi pidavad erakonnad. Ma ei usu e-valimsi ja ma väga loodan, et ma ikka jõuan elada selle päevani kui see ka ilmsiks tuleb.

  • Riigikogu 2 aastat ago

   valimise seadust saab muuta koosseisu häälteenamusega, seega on vaja vähemalt 68 poolthäält. Käesolev kolmik sellega hakkama ei saa, raudselt on mõni väljajäetutest vastu. Küll saaks kokku liitudes Re+Ke+So 70, Re+Ke+is 72 ja re+Ke+KR 79 häält. Ja ka siis, kui kõik 5 kaabakat on ühel meelel.
   Aga miks Kaja peaks?

  • to Riigikogu 2 aastat ago

   no selge, me olemegi juba otsapidi lõksus, sest piisab ainult oravatest ja see kooseis ei muuda praegu ega ka edaspidi mitte midagi. Kas pole üllatav oravatel on just täpselt see 34 kohta et takistada mingeid muudatusi. Justkui väljamõõdetult on see kõik käinud.

 4. Vaagija 2 aastat ago
  Reply

  Asi on selge, et asi on segane… isegi nii segane, et oma pika elu jooksul ei ole näinud nii räigelt ülekohtust ja sajakordset ebaõiglust…

 5. Jah 2 aastat ago
  Reply

  Terve Reformierakonna tegevus on anomaaliaid täis.See mis nemad teevad et häli saada on kuritegelik. EKRE ei saa ligilähedalegi sest nad võivad alatuid asju rääkida näiteks meie venelastest kaasmaalaste suhtes aga tegusid ei järgne. Hääli aga saab nii küll. Reformistid aga tegutsevad palju alatumalt kuna nende valed süütõendid ja laim rikuvad inimeste tervist, nende töötulemused on nullilähedased sest vaesus aina kasvas. Olen kindel et koos Keskerakonnaga teeb EKRE palju paremat tööd kui Reformierakond ja ei kasuta enam venelaste kohta halbu sõnu–see on ka ainuke asi mida võib neile ette heita. Kõigisse eestimaalastesse peab olema ühesugune suhtumine.Eestlusele pole hädaohuks mitte teisest rahvusest inimesed vai reformistide poolt vaesusele määratud inimesed kes massiliselt välja rändasid paremate elutingimuste otsingul.Nüüd on peasüüdlastest reformikad terve maailma meie vastu ässitanud. Eks Reformi tagatoas töö käib süüdistuste ja laimu väljatöötamiseks.

 6. Jah 2 aastat ago
  Reply

  Parandan vead, peab olema hääli

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.