Riskantne mäng inimeludega

Mati Alaver

NSVL-i aegu oli suurim propagandaartikkel sport. Eriti välisvõistlused, kus lisaks sportlastel olid kaasas nii KGB järelevaatajad kui ka arstide brigaadid. Suur osa „parimaid” sportlasi olid sõjaväe spordiroodudest ega osanud peale vene keele teisi keeli. Aga valvama neid pidi, sest nad kandsid endaga kaasas riigi üht suurimat saladust – eriettevalmistust algavaiks võistlusteks.

Unustusse pole vajunud ka „kunstnaiste” (hermafrodiitide) õdede-vendade Tamara ja Irina Pressi võistlemised, kuhu neile olid eraldatud eraldi duši- ja riietusruumid.

Kõik spordialade treenerid said eriettevalmistuse ning koos Saksa Demokraatliku Vabariigi arstide ja treeneritega loodi spetsiaalsed treeningplaanid, muudeti pidevalt sportlaste vereomadusi nii süstidega, vereülekannetega, EPO lisamisega, kui ka suu kaudu dopingainete manustamisega. Kõige rohkem nähti vaeva hokimeeskondade ja raskejõustiklastega. Ja tulemused muudkui tulid. Tõstjad aga upitasid mõnesaja grammi kaupa uusi maailmarekordeid ja hokimehed olid maailmatasemel.

Ka paljud meie treenerid ja sportlased olid asjaga kursis ning nii mõnigi neist oli vastava koolituse saanud. Sellest muidugi vaikitakse. Paljastati seniks vaid Mati Alaver.

„Minuga – ja ma räägin ainult enda eest – tehtud katsed tegid ju Mati Alaveri ainult targemaks. Aga tulemusi ja kasu lõikasid sellest teised. Mina pole selle eest midagi saanud.“ Nii rääkis paarikümne aasta tagune Eesti parim naissuusataja, Lillehammeri olümpial kõigil neljal distantsil 30 parema sekka jõudnud Piret Niglas. Arstid räägivad dopingust kui üliohtlikust tervisekahjustajast; ka Niglasel avastati kaks aastat tagasi pahaloomuline kasvaja. 2011. aastal, kui Andrus Veerpalu jäi kasvuhormooniga vahele, mõtles Niglas: „Mitte midagi pole muutunud.“ Ta pidas silmas Mati Alaveri treeneritööd.

Siia võib lisada ka jooksja Enn Sellikuga tehtud verekatsed, mis tema tervise tuksi keerasid. (E. Selliku raamatust)

Viimased dopingupaljastused on viinud Austria prokuratuuri kriminaalmenetluseni, sest neil on sellised teod karistatavad.  Tegelikult on asi palju hullem. Tegelikult on toimunud sportlaste tervise tahtlik ja teadlik kahjustamine ning selles osas on neid seadusepügalaid küllaga, et alustada kriminaalmenetlust. Karistusseadustik ütleb, et ravimi dopinguna kasutamine on karistatav, samuti on seda ka verega manipuleerimine. Ja millistes üliohtlikes ebasanitaarsetes oludes neid vereülekandeid tehti!

Teine teema on ebaseaduslike spordivõitude raha eest kogutud kinnisvara. See puudutab meie suusasportlasi üsna tugevalt.

Seefeldi MM-il lahvatanud dopinguskandaalist ajendatuna vaadatakse üle vähemalt kümne Eesti talisportlase varasemad dopinguproovid.  Uuritakse just selliseid sportlasi, kelle kohta on varem tekkinud kahtlusi. Nii selgub lõplik tõde.

17 kommentaari
 1. Mind 2 aastat ago
  Reply

  kui pealtvaatajat ei huvita vähimalgi määral, kas Mae või Kanter või Niglas lugesid enne võistlust Kesknädalat ning said sellest innustust või mitte, mind huvitav võistlus ise, kes kellele ära paneb. Kui 10 aastat hiljem tulebki välja, et see siga luges enne võistlust hoopis Pravdat või Pederastide Teatajat, siis tulemuse võib ju tühistada aga võistlusele endale see enam mõju ei avalda.
  Ka oleks aeg taibata, et need JAHID sportlastele on keemikute ja nende WADA käsilaste (portide) huvides. Mitte keegi pole aga suutnud tõestada, et 100 grammi odavamat lätakate kärakat annaks suusatajale 10 kildi peale 10 sekundit ajavõitu. See oli totakas Nõukogud eliidus, kus lenini teosed andsid innustust uuteks töövõitudeks ja iga plaan täideti ennetähtaegselt ehk jõuti üle lõpujoone enne teisi.
  Seega jätke see nõme jama mingitest imevahenditest, et 1.50-ne pliks hüppab kõrgemale kui 2-meetrine kolakas oma 2.40-se tulemusega. Teie mõistusele on kasulikum, kui te lollusi välja ei mõtle.

 2. reformierakonna tegelik nägu 2 aastat ago
  Reply

  Alaveer on Reformierakondlane. Täpselt selline, nagu nende ahnusest pakatav poliitika.
  Ei ole tähtis tervis, kui raha paistab.
  Tore, et sellest selgesti kirjutate.
  Aga miks te ei võta šmigunit käsile? Tema sõidud olid palju kahtlasemad ja dopinguasi täiesti selge!
  See kõik oli tõesti vene aja kool. Siis oli vaja Ameerikat üllaada.
  Nüüd ronis see ka riigikogusse. Suuskadel dopinguga riigikogusse.

  • Pole enam ausust 2 aastat ago

   Keda veel uskuda? Kui rehvid on ennast näidanud, tuleks ka sotsid paika panna!
   Jõudu Keskerakonnale uue valitsuse tegemisel!

  • sadam vaikib 2 aastat ago

   Vaikus on sadama krimkas. Kohe hakkab aeguma. Härrad rehwid irvitavad vaid.
   Sama tuleb ka Alaveeriga. Advokaadid võetud, vaidlus jätkub…

 3. Jah 2 aastat ago
  Reply

  See on leninismi -stalinismi kool. Ei maksa segi ajada praeguse Venemaaga.Smigun varjus Reformi tahatuppa ja seal on rahulik olla, sinna karistused ja süüdistused ei ulatu. Keegi kirjutas siin ae Alaver on reformierakondlane siis on küll imelik et talle süüdistusi jagub, aga ehk on te oravad välja vihastanud millegai. Tegelikult peaks kohe selgitama kes on süüdi topingu tarvitamises ja hilisemad süüdistused pole õiglased. Inimene kes pole hea sportlane võib topinguid võtta palju tahas aga tulemusi pole.

 4. Jah 2 aastat ago
  Reply

  Vabandan vea pärast, peab olema et.

  • sorainen teb 2 aastat ago

   Maailmas, kus sport on muutunud äriks, tekib aina enam küsimusi spordi eneseregulatsiooni piisavusest. Üheks spordiga paratamatult koos käivaks paheks on olnud ka petmine, kasutades selleks erinevaid mooduseid.

 5. Gräzin avas suu 2 aastat ago
  Reply

  Tartu Ülikoolis oli NSVL aegu spetsiaalne dopingulabor!
  Tehti suusatajaile ja tõstjaile eriaineid. Oh kuidas Talts tõstis! Pärast vaikis!
  Gräzin rääkis asjast avalikult televisioonis.
  Nüüd on kõik selge!

  • ujujail pealelööjad 2 aastat ago

   Pole saladus, et noorujujail-pliksidel olid kaasas pealelööjad!
   Need olid samuti dopinguga ergutajad ja igal öösel. Nii olevat organism olnud tugevam!
   Rekordid muudku tulid.

  • paremaks kui enne 2 aastat ago

   Lõpiks ometi saab Eesti sõraliku ja normaalse valitsuse. Sportlaste maskid on ka langenud, edasi saab ainult paremaks minna.

  • KGB käsul 2 aastat ago

   talts täitis käsku ja vaikis ja vassis.
   Hirmuga magas püss padja all.
   Olid ajad!

 6. häbi on 2 aastat ago
  Reply

  Kõige hullem on tuntud ühiskonnategelaste püüe õigustada Mati Alaveri ja Andrus Veerpalu tegevust. Nii saab tubli noorsportlane sõnumi, et edu saavutamiseks tuleb põigata keelatud mängumaale.

  • karlowitš mati 2 aastat ago

   Et siis Šmigun on juba maha kantud, ainult Alaveri mehed tõid medaleid?

 7. algab uus aeg 2 aastat ago
  Reply

  Keskerakond on teinud julge algatuse. Spordipätid ja sadama omad pannakse vangi.
  Lõpetatakse rahva lollitamine Reformierakonna poolt.
  Uus koalitsioon loob eeldused järgmiseks neljaks aastaks.
  Ekre on tooni maha võtnud ja just tänu Jüri Ratase targale poliitikale.
  Ajakirjanduse kinnimakstud vaenutegevus sunnitakse lõppema!
  Algamas on UUS AEG!

  • Jõudsime ära oodata 2 aastat ago

   Ometi on päikene tõusmas Maarjamaa taevasse!
   Edumeelne, kuid pisut ebaviisakas Ekre on saanud kasvatajad ja õpetajad.
   Kui meie vaba rahvas peab vabaks saama, siis seda ta ka saab!

 8. Nõuan 2 aastat ago
  Reply

  valemit, mille aluses keegi dopi pärast hukka mõista või kinni panna!
  Selles valemis peaks olema:
  sugu
  usk
  vanus (parem kui päevades)
  pikkus
  kehakaal
  spordiala
  keskmine tavatulemus spordialal liigiti
  tulemuste kõikuvus
  erinevad joogid
  erinevad toiduained
  erinevad lisaained
  ilm
  kas vanaema rääkis õhtujuttu
  midagi ehk veel, seda otsustaks juba mõni enda arust targem kuju
  Kui need andmed paneme valemisse, siis tulemus peaks näitama %%-des, palju sel või tol võistlusel see erines tavalisest keskmisest. Samuti saaks me võrrelda tulemusi erinevate sportlaste vahel. Ja selline järjestus jäägugi.
  Vaat siis oleks juba midagi usaldusväärset. Mitte nagu praegu, et 1.50-ne pannakse 1.90-sega võidu kõrgust hüppama või ketast heitma.

 9. ekre teeb asja ära 2 aastat ago
  Reply

  Ekre paneb kohe dopingupäti Reformari Alaveeri vangi. Seal on koht neile, kes teiste tervist tahtlikult rikuvad! Kogu rehvide punt on kriminaalne!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.