Ratas: erakond ei saa langetada otsuseid arvamusuuringute põhjal

Jüri Ratas

Kommenteerides arvamusuuringu tulemust, mille kohaselt on Keskerakonna toetus langenud, sõnas erakonna esimees Jüri Ratas, et ükski erakond ei saa langetada otsuseid arvamusuuringute põhjal.

Ratas kirjutas oma Facebooki leheküljel, et on viimastel nädalatel saanud palju kirju, sõnumeid ja telefonikõnesid nii võimaliku koalitsiooni toetajatelt kui vastastelt. “Paraku ei ole poliitikas kunagi võimalik moodustada sellist valitsust, mis omaks kõigi toetust, sest alati jäävad mõned erakonnad ja maailmavaated ka opositsiooni. See on demokraatliku riigikorralduse loomulik osa,” kirjutab Ratas.

“Ükski erakond ei saa oma otsuseid langetada pelgalt arvamusuuringutele tuginedes, aga sama vale oleks neid täielikult kõrvale jätta. Loomulikult teeb Keskerakonna toetuse langus viimastes küsitlustes mind murelikuks. Ja loomulikult pingutan selle nimel, et erakonna seniste toetajate usaldus tagasi võita ning meie kandepinda ühiskonnas veelgi laiendada,” kirjutab Ratas.

“Ma pean väga oluliseks meie inimesi lahutavate lõhede tasandamist ning seni ükskõik millisel põhjusel kõrvale jäetud inimeste kaasamist. Selleks peame me mõistma, et suurtele muredele ei ole lihtsaid lahendusi. Eristavate joonte asemel peame keskenduma rohkem sellele, mis meid kõiki ühendab,” kirjutab Ratas.

Ratase sõnul tuleb poliitikas ja oma suhtumises välistada ideid või käitumisviise, mis süvendavad lõhesid ühiskonnas. “Selle juures ei saa me aga välistada inimesi, kes ka nendest, meile isiklikult vastumeelsetest ideedest lahendusi otsivad. Vastupidi. Me peame näitama, et ühiskond muutub meile kõigile paremaks kahekõnes, üksteist kuulates ja austades,” kirjutab Ratas.

Keskerakond on parteide populaarsuse tabelis kukkunud kolmandaks, samas jätkab Reformierakond edu kasvatamist, selgus Postimehe ja BNS-i tellitud Kantar Emori uuringust.

Viimase küsitluse järgi toetab Reformierakonda 32 protsenti valijatest, kusjuures valimistel oli see näitaja 29 ja märtsi keskel 30. Keskerakond on aga pidevas kukkumises – kui valimistel said nad 23 protsendi toetuse, siis märtsi keskel oli see number kukkunud 19 peale ja nüüd 17 protsendile. Sealjuures on Keskerakonnast möödunud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), kelle toetus on kõigil kolmel mõõteajal püsinud 18 protsendi peal.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus on viimase küsitluse järgi märtsi lõpus 11 protsenti. Valimistel oli see 10 ja märtsi keskel hüppas korraks 13 peale. Isamaa toetus oli märtsi lõpus seitse protsenti ehk ligi kolme protsendi võrra väiksem kui valimiste ajal.

Eesti 200 toetab praegu kümme protsenti, samas kui valimiste jäädi neljaprotsendilise toetusega riigikogust välja, märtsi keskel aga pälvis uus erakond enam kui kaheksaprotsendilise toetuse.

BNS

6 kommentaari
 1. Ah soo 2 aastat ago
  Reply

  Küsiti vist valesid inimesi.Ei ole võimalik et meil on nii palju inimesi kes ei hooli töötulemustest, kes ei hooli et reformistlike valitsuste ajal vaesus aina kasvas, kordagi ei tõstetud pensione ega abirahasid, arstiabi saamise võimalus kaotati ära kohpeal jne. Ega mitte midagi õigesti ei tehtudki. Võimule saadi mõjutades inimesi laimu, valede ja vihavaenu õhutamise teel. Peavoolumeedia atab võimendada nende valesid. Üksteise järel urgitseti inimeste eludes, esitati valesüüdistusi, rikuti nende tervist et kõrvaldada neid teelt eest. See on jube mida on teinud reformierakondlased meie maale ja rahvale viies meie elatustaseme viimaste hulka.

 2. Jane 2 aastat ago
  Reply

  Jube mõelda et meie rahvas pooldab neid kes teevad vaid halba meie riigile ja rahvale. Keskerakondlased on ainukesed kes saavad hääli tublidelt inimestelt tubli töö eest, nad ei kisa ega laima kedagi. Aga kahju et meil on vähe selliseid inimesi kes hoolivad sellest ja langevad valede ja laimu võrku. Oleks Keskerakond olnud kogu aeg võimul siis meie elu oleks olnud inimväärne kõigil. Sotsid on käitunud viisakalt ilma laimu ja kisata. ning see on positiivne. Ekrelased pole vähemalt keskerakondlasi laimanud ja tahavad koostööd teha kuid meie vene keelt kõnelevate inimeste laim ja halvustamine tuleb jätta, Nad on paljud siin sündinud ja kasvanud ning peavad Eestimaad oma kodumaals. Vene koolid peavad jääma sest mitmeid aineid peaksid saama vene õpilased õppida emakeeles, ehkki paljusid õppeaineid õpitakse juba ammu eesti keeles. Pole mõtet kiusu ajada ja teisi halvustada. Muidugi annab see tegevus hääli juurde vihast moonutatud nägudega alaväärtuslikelt inimestelt. EKRE peab jätma vihavaenu õhutamise ja mõistma et kõiki riigis elavaid inimesi tuleb kohelda ühtemoodi. Ei tohi tegeleda ässitamisega vaid peab andma kogu jõu eestimaalaste elatustaseme tõstmisele mille reformierakondlased on viinud viimaste hulka.

 3. Tavaliselt 2 aastat ago
  Reply

  on ikka nii, et kui küsitlustulemused meeldivad, siis neist ka lärmatakse, kui aga mitte, siis ollakse vait ja süüdistatakse teisi. Nagu e-hääletustki.

 4. rahu ainult rahu 2 aastat ago
  Reply

  kuna meid ootavad ees veel EP valimised, siis manipuleeritakse siin veel kõvasti. Mina ei usu, et eesti inimene selline tuulelipp oleks, kes 24/7 muudab oma arvamusi nii põhimõttelistes asjades nagu seda on valimiseelistused. Need uuringud on olnud üks põhilisemaid manipulatsioonivahendeid ja väga loodan, et uus Valitsus suudab ka midagi ette võtta sellega, et enne valimisi näiteks 1 kuu keelatakse nende avaldamine üldse ära. Kui erakonnad ise soovivad andmeid, siis palun väga, aga valijad ei vaja selliseid mõjutusvahendeid.
  Alles olid valimised ja teil on aega 4 aastat oma reitinguid kasvatada. Muideks, neis uuringutes puuduvad igasugused loogikad ja sellepärast ei usu ma neid juba väga pikka aega. Küsitletakse(kui ikka küsitakse) ühte kitsast rühma inimesi, kelle eelistused on neil juba aastaid teada ja kes tellib muusika, see saab ka vastava tulemuse. Hea näide on Isamaa, kes justkui kõlkus künnise piiril, aga ometi sai 11% Küsimus on, kas ta seal künnise juures üldse olnud ongi? Kui meile üritatakse pidevalt pähe taguda mõtet, et me oleme nii muutlikud, siis tekib küsimus, kuidas me saaksime hakkama mõne suurema ja tõsisema ohu korral, kui rahvas nii heitliku meelega on ja kas meie kaitsepoliitika ka sellest lähtuvalt otsuseid teeb. Kaunikesti raske on kaitsta rahvast kes täna arvab üht ja homme juba teist. Mina usaldan eesti inimest palju rohkem kui kõik erakonnad kokku. Jõudu tööle koalitsioonikõnelusi pidavatele erakondadele ja olen teie seljataga ikka endiselt edasi. Ei ole tuulelipp.

  • Eurototruse 2 aastat ago

   valimine on meie jaoks sisuliselt mittevajalik. Mitte et me oma väikse mölakonnaga seal midagi teha ei suuda, vaid sinna sokutatakse enamasti need, kes on iseseisvuse vastased. Arvestus on samuti lihtne – 7 kohale ei tohiks praegu ükski bande saada üle 2 koha. Sest kui bandet toetab 30% küsitletutest ehk samamoodi hääletatavatest, siis teeb see 7×0,3 = 2,1 kohta. Küll saab otsustavaks bande väljapetetud häälte jääk. On see tillike, siis lisakohta kindlasti ei tule, kuid juba 0,4 kanti võib ehk lisagi anda.
   Pakun välja oletusliku umbluu:
   30% Kaja bande – 2,1 kohta
   20% Mardi bande – 1,4 kohta
   20% Jurka bande – 1,4 kohta
   10% Heliri bande – 0,7 kohta
   10% Ženka bande – 0,7 kohta
   5% Калласe bande – 0,35 kohta
   5% teised banded ja üksikud – 0,35 kohta
   Nüüd tulevad mängu jäägid ja kohad jaotuvad nii:
   Kajale 2
   Mardile 1
   Jurkale 1
   Helirile 1
   Ženkale 1
   ülejäänud 0
   Kuid kuna 7 asemel sai täis ainult 6 kohta, siis 1 koha saab juurde veel suurima jäägi kogunu. Neiks on siin näites Mart või Jurka. Seega läheb sõjaks iga hääle pärast. Kui aga eeltöö on sitavõitu, siis võib selle vaba koha saada hoopis Каллас ehk Эстония99.
   Julgen oletada, et seda teavad ka bandede ninamehed suurepäraselt ja juba praegu urgitsetakse, kuidas vaenlasi õõnestada ja ise ennast võimalikult nähtavaks upitada.

 5. Rein Mark 2 aastat ago
  Reply

  Kui jälgida kes on uuringute tellija, siis pole vaja suurt edasi mõelda.Piisab kui sõnum negatiivselt vormistada, mis läheb peale eriti kõikuva elemendi ajudele.Taoline valija psühholoogiline töötlemine toimus ka enne valimisi.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.