Tänavu sai Oskar Lutsu huumoripreemia lutsuliku valulävega Urmas Lennuk

Urmas Lennuk foto Facebook

Märtsi lõpul Palamuse rahvamajas toimunud meeleolukal tseremoonial austati järjekordset Oskar Lutsu huumoripreemia saajat – kirjanikku, stsenaristi ja lavastajat Urmas Lennukit. Selgus, et temalgi valutavad südant samad teemad, mis kunagi läksid hinge Oskar Lutsule.

Üritusel vestles Urmas Lennukiga koosviibimist juhtiv kultuuritegelane Ivar Vinkmann.

Urmas Lennuk rääkis, et tema looming sünnib ennekõike hommikupoolikul ja et Oskar Lutsuga ühendab teda ka suur lugemishuvi.

Peagi veeres jutt Lennuki poolt Rakvere Teatris välja toodud lavastuseni „Paunvere poiste igavene kevade”, mis suuresti oligi huumoripreemia pälvimise põhjustajaks. Autasustatu arvas, et arvatavasti ei jää see lavalugu tal viimaseks Lutsu loomingu interpretatsiooniks – temalgi lähevad hinge samad elunähtused, mis rahvakirjanikule südamevalu tegid. Rakvere on Urmas Lennuki kodulinn ning ta töötab sealses teatris lavastaja ja dramaturgina.

Oskar Lutsu preemia laureaadiks löömise tavakohase tseremoonia viisid läbi Jõgeva vallavanem Aare Olgo, kes kinkis austatavale Joosep Tootsi lugudest tuntud ajuroobi, ja Palamuse kihelkonnamuuseumi pedagoog Aili Kalavus, kelle etteütlemisel Lennuk lausus laureaadivande.

Olgo andis üle ka laureaaditiitli juurde kuuluva pronksmeene, mis kujutab kolmveerandikku õunast. Veel kingiti laureaadile tema näopildiga suveniirpostmark.

Seekordse Oskar Lutsu huumoripreemia kokkusaamiseks tegid annetusi 60 inimest, ettevõtet, asutust ja organisatsiooni. Kogusummaks kujunes 3510 eurot ja 40 senti. Huumoripreemia kauaaegse toetaja tänumeene anti seekord firmale „Tartu Mill“.

Kui varem korraldas Oskar Lutsu huumoripreemia välja ja üle andmist Palamusel tegutsev ühendus „Sokuturi“, siis tänavu tegi seda Jõgeva vald.

„Mõnedki Oskar Lutsu huumoripreemia laureaadid on valitud Riigikogusse, viimastest preemiasaajatest näiteks Raivo E. Tamm, ja varasematest Priit Aimla, kes üldse oli esimene laureaat. Ega teil pole plaanis end siduda poliitikaga?“ küsis Urmas Lennukilt 85-aastane palamuslane Jaan Koll, kes kunagise „Kevade“ kolhoosi esimehena algataski koostöös ajakirjaga „Pikker“ Oskar Lutsu huumoripreemia väljaandmise.

„Sellist plaani ma ei pea, sest mul on oma töö,“ vastas vastne laureaat.

Jaan Lukas

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.