Eerik-Niiles Krossi „must auk” Kõue mõisas

Erik-Niiles Kross

Reformierakonna Toompea fraktsiooni liige Eerik-Niiles Kross põikleb kõrvale tema firma Kõue Mõis OÜ 1,4 miljoni eurose laenu päritolu ja tagasimaksmise küsimustes. Tasumisgraafikus on maksuvõlg 146 756,16 eurot alguskuupäevaga 10.11.2017.

Eerik-Niiles Krossi firma Kõue Mõis OÜ maksuvõlgade seisu on meedias kajastatud palju aastaid, aga samavõrd oluline on küsimus laenatud raha päritolust. Kõue mõis osteti 2006. aastal ja remonditi EAS-i projekti toel. Esimesed laenud andis Swedbank ja hüpoteegid olid kokku ligi 1,5 miljonit eurot. Pank soovis 2015. aastal laenulepingu Krossi sõnul ootamatult ja kiiresti lõpetada ning tal tuli valida, kas kiiresti leida refinantseerija või panna mõis sundmüüki.

Varasematel valimistel konkurente korruptsioonis kahtlustanud Kross valis laenu refinantseerimiseks Briti Neitsisaartel registreeritud firma Blue Oil Limited, sest tundis selle Lõuna-Ameerikas tegutsevat omanikku Matias Rojast oma teise firma Trustcorp kliendina. 24. aprilli ETV saade „Pealtnägija” näitas intervjuud Eerik-Niiles Krossiga täpselt üks aasta kestnud katsest saada temalt täpsemaid vastuseid firma Kõue Mõis OÜ laenuandja kohta. Ühtegi varem ajalehtedes avalikustamata teavet televaataja ei saanud. Isegi mitte Matias Rojase kommentaari, miks ta refinantseeris laenu sellise tingimusega, et esimesed 2 aastat on maksepuhkus. Kuigi enda sõnul on Kross ligi 4-aastase lepingu pealt laenuandjale intresse tasunud, siis seda summat televaataja samuti teada ei saanud. Krossi laenuandjalt „Pealtnägija” kommentaare ei saanud, sest telefonile ei vastatud ja Kross ei edastanud ka firma teisi kontakte.

Vastuseid ei leidu ka Krossi firma Kõue Mõis OÜ aruannetes, sest viimane äriregistrile esitatud aruanne on 2016. aasta kohta. Seal oli sees 12% intressiga laen 156 tuhat eurot Rain Lõhmuse firmalt AS Lõhmus Holding, mille tagasisaamiseks ja hüpoteegi kustutamiseks oli mullu vaja kohtutäituri abi. Briti Neitsisaartel asuv Blue Oil Limited laenu ja intresside kättesaamiseks seadusega tagatud vahendeid ei kasuta, mis jätab sellest mulje kui poliitikule soodustingimustel antud rahast. Laenuleping võidakse ka uuesti ümber vormistada mõnele teisele firmale, mis asub omanike kohta rohkem andmeid avaldavas riigis, nagu vihjas Kross oma „Pealtnägija”-intervjuus. Maksuparadiis (madal maksumäär) on pärast Panama paberite skandaali muutunud poliitikutele ja ärimeestele ebasobivaks asukohaks ning varjatud omanikega firmad on eriti kahtlustäratavad.

Alates märtsist on Kõue mõis müügis 3,8 miljoni euroga. Lisaks 1,4 miljoni euro hüpoteekidele Briti Neitsisaarte firmalt Blue Oil Limited on selle vastu nõudeid ka Krossi enda firmal. „Ma usun, et Trustcorp – minu konsultatsioonifirma – on ka praegu suurem kreeditor kui Blue Oil näiteks,” ütles Kross „Pealtnägijas”.

Riigikogu lehel toob Kross enda kohta välja: „Riigikogus pühendun eeskätt riigikaitse, julgeolekupoliitika ja välispoliitika küsimustele.” Krossi mõis on olnud justkui must auk, mis varjab tegelikke laenuandjaid ja poliitiku rahalisi kohustusi.

Virgo Kruve

9 kommentaari
 1. Varsti 4 aastat ago
  Reply

  saame selguse, et Eeriku papp tuleb Venemaalt.

 2. vanja 4 aastat ago
  Reply

  kas tõesti keegi veel kahtleb , kust need hääled tulid .hea, kui saad osta vajaliku hulga hääli

 3. 12 pudelit ja veel 4 aastat ago
  Reply

  Surnukirstul 12 meest, hõissassaa ja pudel rummi !!!

 4. Pask 4 aastat ago
  Reply

  Kruve, selgita ka Savisaare papi päritolu. Honorarid igasuguste “populaarsete raamatute” eest on sulaselge sitt! Ja tahaks teada, kas sm Kruve pornofilmidest teenitud papist on tulumaks ikka makstud?

 5. Jane 4 aastat ago
  Reply

  Kui labaselt kirjutavad mõned. Mis puutub siia Savisaar. Olen kindel et üks Savisaarele valesüüdistuste otsimise autor oli E.N.Kross. Kross on osalenud mitmes kuriteos kui Reformi tagatoas varju leidnud.

 6. Nii 4 aastat ago
  Reply

  E.Savisaar on aus, hooliv ja tark inimene, meile vabaduse tooja ja Rahvarinde asutaja, oli parim linnapea. Kardeti tema suurt häältesaaki ja taheti Tallinna üle võtta. Need kes keeldusid Svisaare vastu tunnistamast söödi poliitikast välja. See pikaajaline alatu protsess parima inimese vastu on häbiks meie riigile ja olen ka arvamusel et selles osales Kross ja oli ka teisi. Sealt tulid alatud valesüüdistused ka teistele eriti keskerakondlastele. Paistab et seal töötas terve meeskond selle kallal.

 7. Ott 4 aastat ago
  Reply

  E.N.Kross on olnud korruptsiooni meisterklass. Juba 1995. aastal ärastas ta kortereid endale ja mõnele teisele poliitikule. Riigirahadega on ta renoveerinud endale suvilaKeila Joal. Avalikkusele sai Krossile kuuluv kuigi riigirahadega renoveeritud Kõue mõis tuntuks Peoleo hotellist varastatud jahitrofeede eksponeerimisega mida näitas Pealtnägija.Kross on teinud tegemist reeturitega. Kas ta oli osaline laeva Baltic Sea kaaperdamises või ei pole saadud tõestada, kuigi leedulane ütles kohtus et Kross oli kaaperdamise tellija. Hiljem oli ta sõnad tagasi võtnud kuna tema perekonda olevat ähvardatud Krossi pärast. Leedulane oli tihti Krossi külaline ja kirjeldas kõike mis tal toas oli. Kross oli tagaotsitav kuid sõbrad aitasid sealt tema nime kustutada. Millegi pärast ei lubatud tal ka Ameerikat külastada. Sellelt mehelt võib kõike oodata. See inimene kes pikalt kirjeldas oma artiklis Krossi tegemisi sattus kohtu alla kuigi talle leiti üks teine süüdistus. Varem tegutses Kross avalikult aga nüüd rohkem varjatult. Ta toppis oma nina teiste riikide siseasjadesse ja ma ei kahtlegi et osales nii mõneski Keskerakonna-vastases tegevuses, eriti vihkas ta E.Savisaart. Koos Savisaare eksnaisega mõtlesid nad välja nii mõnegi alatu laimu. Ainult labane naine laimab eksmeest. No muidugi tegi ta seda rahateenimise eesmärgil. Eks Krossist võib veel pikalt ja negatiivselt kirjutada, kahjuks midagi positiivset ma ei tea selle inimese suhtes.

 8. Lea 4 aastat ago
  Reply

  Kross on seotud mitmete kuritegudega aga alati üääseb karistamatult. Seda rihkem on ta spets teistele valesüüdistusi kaela määrida tänutäheks Reformierakonnale oma puutumatuse eest.

 9. Rein Mark 4 aastat ago
  Reply

  Nende andmete põhjal, mis Krossi kohta avaldatud ja tõele vastavad – on ta oma ala meisterklass ja üks verstapost oma koduerakonna tõsielu romaanis .

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.