Jussi Halla-aho õpetus: “Ülejooksikud jäävad tavaliselt lõhkise küna ette”

Jussi Halla-aho

„Uute Uudiste“ kaasautor Paul Oja toob ära ühe Soome valimiste järellainetusest nopitud õpetliku loo, mis osalt haakub ka poliitiliste päevasündmustega Soome lahe lõunakaldal.

“Paar päeva pärast seda, kui Timo Soini 2017. aasta suvel oli Põlissoomlaste parlamendirühma lõhki ajanud, nentis erakonna uus esimees Jussi Halla-aho pressikonverentsil õlgu kehitades: “Ülejooksikud jäävad tavaliselt ikka lõhkise küna ette.”

Timo Soini alustas oma poliitikuteed Põlissoomlaste eelkäija, Soome Maaeluerakonna (SMP – Suomen Maaseudun Puolue) ridades. Oma karjääri meenutades rääkis Soini saates „Asja tuum“ (Asian ytimessä) 08. jaanuaril 2019:

“SMP oli hea partei ja selle moraalne põhi pidas vastu lõpuni. Kuid erakond ei osanud oma toetust õigesti ära kasutada. Nüüd on Põlissoomlastega kahjuks juhtunud samuti, ja selle põhjuseks on juhtimiskriis. Niikaua kui Vennamo juhtis SMP-d, see oli tugev erakond, niikaua kui Soini juhtis Põlissoomlasi, ka see oli tugev erakond.“

Saatejuht: “Mille põhjal te väidate, et praegused Põlissoomlased ei ole tugev erakond?”

Soini: “No seda näeb ometi igaüks. Vanasti tuli kaks põmakat, kaks suurt valimisvõitu, 38 ja 39 kohta parlamendis. Ei Põlissoomlastele nüüd midagi niisugust tule.”

14. aprilli valimistel sai Põlissoomlaste erakond 17,5% antud häältest, jäädes enim hääli saanud Sotsiaaldemokraatidest maha ainult 0,2 protsendiühiku võrra. See tulemus kindlustas neile Eduskunnas 39 kohta. Häältesaagi-rekordi omanikuks osutus Jussi Halla-aho, kelle poolt anti 30 527 häält.

Erakond Sinine Tulevik, mis oli loodud Soini poolt meelitatud ärahüppajate baasil, sai 1% häältest. Põlissoomlastest lahku löönud poliitikud jäid kõik Eduskunta valimata. Soini aga ei seadnud oma kandidatuuri üles ei erakonna esimehe valimistel 2017, ei tänavustel Soome ega ka Euroopa parlamendi valimistel. Nii jääb talle endiselt võimalus väita, et ta ei ole oma elus kordagi valimistel lüüa saanud.

Nendele võiks pilk Timo Soini karjäärikaarele pakkuda mõtlemisainet. Ja meelde tasuks jätta ka Jussi Halla-aho ütlemine pressikonverentsil: “Ülejooksikud jäävad tavaliselt ikka lõhkise küna ette.””

Allikas: Uued Uudised

3 kommentaari
 1. Pask 4 aastat ago
  Reply

  Tore et uued uudised selle artikli avaldas, samuti tore, et kesknädal selle edastas- kohe tuli silme ette koduülejooksikud, eriti sm Ernits!
  Kuid ma tahaksin teha ühe märkuse. Paljud tegelased- Ernits, Ummelas jt on toonud võrdlusjooni Soome partei ja EKRE samasusest, lausa nimetanud neid sõsarparteideks! No oodake nüüd, seltsimehed! Kas Põlissoomlaste auesimees on Otto Kuusinen? Kas Põlissoomlaste parteis tõmbavad juhtniite endised sõjakomisarid ja kiitustega kõrgemad parteikoolid lõpetanud bolzevikud?
  Seltsimehed on lihtsalt omale jällegi soojad kohad kindlustanud ja rind kummis end “vabadusvõitlejateks” tituleerinud! Ei midagi uut! Kui praegu vaadata keskerakonna ja EKRE liikmete nimekirju, siis endiste punaste osakaal on selgelt EKRE kasuks. On ikka pask küll!

 2. ... 4 aastat ago
  Reply

  Imeline muutus toimus ja need vennad said aru oma eksimusest ja parandasid ennast

 3. Aivar 4 aastat ago
  Reply

  Huvitav, mitte ühtegi kommentaari… kas bolsevikel hakkas südametunnistus piinama?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.