Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Euroopa Komisjon allkirjastasid teekaardi Balti elektrisüsteemide ühildamiseks Mandri-Euroopaga

Foto: Riigikantselei

Peaminister Jüri Ratas sõlmis Läti, Leedu ja Poola riigi- ja valitsusjuhtide ning Euroopa Komisjoni presidendiga poliitilise kokkuleppe, et kinnitada jätkuvat toetust Balti riikide elektrisüsteemide Mandri-Euroopaga ühildamiseks. Teekaardiga lepitakse kokku edasised sammud projekti elluviimiseks.

„Sünkroniseerimiseks vajaliku taristu ehitus käib küll täie hooga, kuid kõrgeim poliitiline toetus koos konkreetselt kokku lepitud ajakavaga järgmiste tegevuste kohta annab projektile veelgi suurema kindluse,“ sõnas peaminister Jüri Ratas. „Kindlasti on määrav ka Euroopa Komisjoni tugev toetus projektile, tänu millele oleme juba saanud ning meil on väga head eeldused saada ka edaspidi projekti elluviimiseks märkimisväärne Euroopa Liidu kaasrahastus,” ütles Ratas.

Peaminister Ratase sõnul on elektrisüsteemi lahti ühendamine Venemaa võrgust ning sünkroniseerimine Euroopaga eelkõige oluline energiajulgeoleku tagamiseks. „Me ei saa sõltuda Venemaa võrgust,“ selgitas Ratas.

Balti riigid soovivad elektrisüsteemid Venemaa võrgust lahti ühendada ning ühildada Mandri-Euroopaga aastaks 2025.

Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Euroopa Komisjoni poliitilisest teekaardist Balti riikide elektrisüsteemide ühildamiseks Mandri-Euroopaga: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_19_3337

4 kommentaari
 1. Aja Lugu 3 aastat ago
  Reply

  ” Ratase sõnul on elektrisüsteemi lahti ühendamine Venemaa võrgust ning sünkroniseerimine Euroopaga eelkõige oluline energiajulgeoleku tagamiseks. „Me ei saa sõltuda Venemaa võrgust,“ selgitas Ratas.
  Aga äkki on probleem hoopis CO2 kvootides ? Kvootide hindu tõstetakse nii meil kui ka kogu Lääne-Euroopas. Võrdselt! See võimaldab ka kivisöe ja pruunsöe baasil elektri edasist tootmist ja elektri hinna kõrgemal hoidmist. Venemaa odavast elektrist loobudes saaks Eesti veel aastaid põlevkivist elektrit edasi toota. Muidugi peab meie tarbija kõik kinni maksma. Kõrgem elektri hind on ju niii nunnu! Kokkuvõttes väheneb meie kaupade konkurentsivõime.
  Mis sünkroniseerimisse puutub, ei ole tänapäeval mingi kunst hoida võrke samas faasis ja sama sagedusega (50Hz kehtib nii Venemaal kui ka Lääne-euroopas) isegi siis, kui nad ei ole elektriliselt kokku ühendatud.
  Ps alalisvooluühendustega ei teki mingit sünkroniseerimisprobleemi.

 2. Mis 3 aastat ago
  Reply

  elajas on Mandri-Euroopa? Kas Venemaa asub saarel? Või Norra, Soome ja Rootsi? Milline idikas taolisi nimetusi välja nuputab? Ja millise kohaga? Kus toimetus on? Või on seal samasugused …pead: peatoimetaja Veiserik, toimetaja Maksim, reporter-toimetaja Jarne, peatoimetaja veebis Tamm, omaniku esindaja Ratas?

 3. Uudiseks 3 aastat ago
  Reply

  on ka see, et nüüd hakkab elekter liikuma mööda teed. Ning et ära ei eksiks, on vaja kaarti!

 4. ? 3 aastat ago
  Reply

  AGA TE ÄRGE SÕLTUGE VENE ELEKTRIST, VAID KASUTAGE SEDA, KUI LASTAKSE.!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.