Kõlvart vs Nolan: tagasitulek Laagna teele

Lasnamäe kanal /Foto MIHKEL MARIPUU/SCANPIX

Hollywood on maailmas päid segi ajanud aastakümneid. Glamuur, raha, kuulsus ja võim on need, mida inimesed kõikjal jahivad. Tuntust otsib ka iga riik. Eriti Eesti-sugune väike maa, millest maailmas väga palju ei teata.

Oleme alatasa uhked, kui meie riiki mainitakse mõnes filmis ja seriaalis. Mõne värvikama näitena tuleb meelde Encino koopamees või Orb, kuid mainitud on Eestit Simpsonites ja mujalgi. Tihtipeale tuleb meil täita Ida-Euroopa gangsterite rolli ning kuulda seejuures arusaamatut eesti keelt, kuid seegi on meelitav. Meid on siiski märgatud.

Seetõttu pole imestada ega pahaks panna, et on neid, kes ütlevad, et Ameerika filmitööstuse jõudmine Eestisse läbi Christopher Nolani suurfilmi on ainult tervitatav, ning igal juhul tuleb filmitegijatele vastu tulla kõigis küsimustes. Ja pole isegi vahet, millest film on või kuidas Tallinna ja Eestit selles kujutatakse. See on ikkagi Hollywood! Robert Pattinsongi einestab juba Tallinnas! On ainult üks kurikael selles stsenaariumis – Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. Mees, kes ei taha kuidagi mõista, milline õnn on meie õuele tulnud.

Kuid parimad filmid on tihtipeale hoopis need, kus esmapilgul kurikaelana tundunud tegelaskuju seda polegi. Ka Nolani suurfilmi puhul tuleb meil kõigil korraks hingata rahulikult sisse ja välja ning mõelda ratsionaalselt: kas peame nõustuma kõigega, mida meile pakutakse? Tallinna ühe olulisima magistraali – Laagna tee – sulgemine olukorras, kus ehitusjärgus on ka Reidi tee, muudaks väga paljude inimeste eluolu kardinaalselt. Mitte ainult ebamugavamaks, vaid seaks väga tõsise küsimärgi alla ka hädaabisõidukite õigeaegse jõudmise abivajajateni. Linnapea püüab leida kompromissi ning arvestab linnaelanike tegelike vajadustega ja linna võimalustega. Just seda peab ühe pealinna meer tegema, mitte langema sära hüpnoosi.

Kahtlemata soovime näha Eestit ja Laagna teed mõnes kinolinal etenduvas suurfilmis ning filmitööstuse areng Maarjamaal oleks igati positiivne. See ei saa aga toimuda igal juhul ja vähimagi koostööta. Kompromiss on vajalik ning Tallinn on seda kindlasti võimeline tegema. Loodetavasti soovib sammu lähemale teha ka Hollywood.

7 kommentaari
 1. See 4 aastat ago
  Reply

  äpule Nolanile pealemaksmine rahva rahaga on meie nõmedaim pugemisnäide. Ning hirnu või herneks – sellega sai hakkama suur läbipaistvate otsuste ja äpude toetamisevastasuse eest võitleja konservant Martin Helme! Ta on juba täielikult omandanud võimutseva kliki sõnavara ja pugemisnipid, et see toovat meile sisse sadu miljoneid ja me saame ruttu rikkaks.
  Samuti ei saa ma aru neist filmieelarvetest. Need nagu võistleks omavahel, palju nad suudavad teisi lolle lüpsta. Ajavad eelarve miljarditesse ja siis nõuavad vastu oskareid, et nende najal elada, neegrid ei saa midagi.
  Peab olema ülimalt äpu, et mingi 10 minuti jaoks ei suudeta leida vajalikku aega ega osatäitjaid, et tuleb mingeid kalleid võtteid korrata kümneid kordi, et õigustada rahva raha raiskamist. Olen ise osalenud ainult 1-s filmis (krimis) ning meie 2 minutit filmiti paari tunniga. Oli mingid 5 duublit. Oleks saanud ka rutem aga valgustus ütles üles, oli nõukogude aeg ja asjad nolanlikult äpud.
  Pealt olen näinud veel 2 filmi võtteid. Samuti tehti oma minutid ruttu ja korralikult ära. Ei mingeid tänavate ja linnaosade kinnipanekuid ja väljapressimisi.
  Ei imesta, kui peagi saabuvad siia nigeerlastest salamiljonärid ja tahavad hakata filmima oma siiatunginute elu vassistide riigis, eelarve miljard ja eesti rahvas peab maksma 333333€ ning Martin eraldab selle samasuguse pudikõnega nagu Jurka vastab mäeotsas küsimustele.

 2. maali maalt 4 aastat ago
  Reply

  Kas mitte taas ei tõmmata rumalatel eestlastel nahk üle kõrvade?

  • Selge 4 aastat ago

   see. Ning seekord juba röövelkonservantide abil.

 3. Pask 4 aastat ago
  Reply

  Mind ajab oksele! %milli! Lastele elutähtsate meditsiinimasinate ostmiseks 100-200 tuhhi ei ole, mingile filmile 5 milli…nagu niuhti! Aga ärge meie rahandusministrit sõimake, vennike tegi omal ajal matemaatikatundidest poppi ja nõuda talt arvude tundmist, kui tegelane kõige lihtsamast liitmistehingust aru ei saa, on kohatu! Ja peaministrit samuti- too küll arvutada oskab, aga kuna kõik teadlik elu tegeles Prillikivi perselakkumisega ja plakatikleepimisega, siis tavaelust puudub tal jätkuvalt arusaam.

 4. TEEB IKKA VIHA 4 aastat ago
  Reply

  TEGEMIST ÄÄRMISE HÄBEMATUSEGA. KINKIDA RAHA RIKASTELE, SAMAL AJAL KUI MEIL ON PENSIONÄRID ON NÄLJAHÄDAS. SELLIST NÄLGA NAGU PRAEGU EI OLNUD ISEGI SÕJA AJAL!

  • Selle-eest 4 aastat ago

   saab ülejäänud maailm teada, et on selline maa Estonia, kus elavad ainult lollid, kes teiste jaburusi ühepoolselt kinni maksavad.

 5. Aga 4 aastat ago
  Reply

  toimetus on kena lasnamäed iseloomustava pildi leidnud. Sellises kivises kolkas elada küll ei tahaks. Mäletan kui sugulasel külas käisin, siis seal ainult magamas käidigi. Vastu peeti samuti aastat 5, siis otsiti ruttu uuselamu vaikses kohas. Linnades peaks kehtima norm, et enam kui 2 korrust elamuid ei ehitataks. Muid hooneid võib, elamuid aga mitte. Ees ootab Mustamäe lammutamine, seega pange see reegel juba seal kehtima. Ehitage kastide asemele ridaelamud ka väikse rohelusalaga. Kes tahab, saab ka lillepeenra asutada või sibulaid kasvatada. Kindlasti peaks aga olema keelatud kasvuhooned ja majapidamisloomad, see muudaks need elamud raudteeäärseteks sibulaküladeks.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.