„Jaanid” on muutunud perekesksemaks

Jaan Aiaots

Paljud kavatsevad tänavuse jaanilaupäeva ja jaanipäeva veeta perekeskselt ning mitmeski kodus saavad kokku erinevate põlvkondade liikmed.

Viimane omavalitsuste ühinemise eelne Põltsamaa linnapea ja praegune Põltsamaa vallavolikogu liige Jaan Aiaots heiskab 23. juuni hommikul kodutalu õues sinimustvalge lipu koos poja ja pojapojaga, kelledel nimeks samuti Jaan. „Ega me igal jaanipäeval kokku saa, aga tänavu avanes selleks võimalus. Tundub, et jaanipäeva ongi hakatud rohkem perekesksemalt veetma,“ lausus pereisa. „Loodetavasti jõuab meie kanti ka võidutuli, mis süüdatakse Jõgeval Kaitseliidu paraadil, mis ühtlasi on nii maakonna kui ka Jõgeva valla keskus,“ rääkis Aiaots. „Eks jaaniajal leiab igaüks endale tegevust. Noored mehed, naised ja neiud, kes otsivad romantikat, lähevad sõnajalaõit või jaaniussi otsima. Ja öeldakse, et kes otsib, see leiab. Keskmise ja vanema põlvkonna inimesed istuvad koos ning arutavad seda ilmaelu,“ lisas ta.

„Kus sa siin seda jaaniussi otsid ja näed?! Paljud metsad on ju maha saetud,“ kurtis pensionipõlve pidav ettevõtja Mait Õunapuu Jõgeva-kandist. „Oma perega koguneme aga ikka jaanitule ümber. Tulematerjal on mul olemas, ja leekidesse läheb ka veidi prahti. Õlut ma enam ei joo. Jaanipäevajoogiks on koduaias kasvanud sõstardest tehtud mahl.“

Rahandusministeeriumi regionaalhalduse osakonna Järva talituse juhataja Aivo Toomistu plaanitseb 23. juunil minna Aravetele, kus Kaitseliidu malev korraldab Võidupüha ja Maakaitseväe paraadi. „Et erinevate paikade inimesed sündmusest osa saaksid, on seda püütud kord ühes, kord teises kohas teha. Jaaniõhtule koguneme aga ikka pereringi. Tööd ja töiseid mõtteid on nii palju olnud, et perekeskne koosviibimine kulub ära. Mina olen tavaliselt ka kitarri kätte võtnud. Jaanipäeva-teemaliseks lemmiklauluks on ikka „Jaanipäevaks kõrgeks kasvab rohi“ ansambli „Fix“ repertuaarist,“ lausus Toomistu.

Tartumaal Nõo vallas elava ettevõtja Ly Sarapsoni sõnul on tal ja tema perel praegu kiire aeg. „Pühapäeval sai valmis esimene kogus maasikaid. Üks poegadest lõpetab põhikooli. 23. juunil olen tööl, sest tegutsen ka taksojuhina. Koos pere ja sõpradega koguneme aga jaanitule ümber 24. juunil. Meiekandis on jaanituli vallamaja juures ja paljud on lubanud sinna minna. Maainimestel on minu tähelepanekul praegu päris optimistlik meeleolu,“ arvas Ly.

Jaan Lukas

1 Kommentaar
  1. Suvel 2 aastat ago
    Reply

    võiks jaanipäeva aegu olla nädalane nn suvepuhkus. Seda korraldataks nii, et nädalasse jääks vägemalt 2 tööpäeva, 1 pärast pole mõtet nädalat tükeldada. Käesoleval aastal oleks see puhkus kestnud 20.-26.06. Eelmises nädalas 3 tööpäeva, siis 7 ööpäeva puhkust ja selles nädalas 2 tööpäeva. Võimalik oleks olnud ka tööpäevad 2+3. Siis oleks aega ka pea välja magada ja võtta mis võtta annab. Saaks olla isekeskis perega ja käia suremal jaanipeol. Sel aastal kestsid need eri kohtades 21.-23., 24ndamal enam jaanituld ei tehta.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.