President tekitab nõutust

Kersti Kaljulaid

Möödunud nädala ootamatuimaks poliituudiseks oli president Kersti Kaljulaidi intervjuu ingliskeelsele väljaandele Foreign Policy, milles ta teatas, et vihkab valitsuserakonna EKRE poliitikuid nende käitumise pärast. Mõistagi reageerisid sellele sõnavõtule eeskätt EKRE esindajad, kuid üldiselt oldi säärasest sõnavõtust pigem nõutud, ning vähe on neid, kes teemat kuidagi kommenteerivad.

2,3 miljoni igakuise lugejaga USA väljaanne Foreign Policy avaldas oma veebis intervjuu pealkirjaga „Eesti võitleb oma valitud rassistidega“ („Estonia Battles Its Elected Racists“), kus president Kaljulaid vastas küsimusele, kui mures ta on EKRE kuulumise tõttu valitsusse: „Ma vihkan neid nende käitumise eest ja ma vabandan kuvandi eest, mida see võib anda. Korralikud inimesed ei pea ennast selliselt üleval ja see ei ole vaade, mida me Eestis jagame. Ma pean nüüd nende rumalaid samme selgitama ning territooriumi tagasi vallutama. Ma olen rääkinud selle partei ministritega ja meie ühine arusaam on, et sel viisil inimesi ärritades, pole võimalik rahvusvahelises ühiskonnas funktsioneerida. Mind närib kahtlus, et osa inimesi neist ei saa aru sellest, mida nad teevad.“

Kiirelt kodumaisesse meediasse jõudnud intervjuu refereering pälvis tuhandeid internetikommentaare, kus mõistagi nende autorid arvutiekraanide taga tuliselt vaidlema asusid. Õli lisas tulle mõistagi EKRE esimees ja siseminister Mart Helme, kes leidis, et president ei anna endale aru, kes ta on, mis ametikohta peab ning millised volitused ja kohustused tal on. Vastukaaluks lisas Helme, et hoopis ministrid peavad presidendi rumalaid väljaütlemisi rahvusvahelisel areenil sirgeks ajama ja kutsus presidenti üles tagasi astuma.

Nõutuse tekkimisest selliste avalduste järel andis mõista tavapärasest oluliselt tagasihoidlikum arvamuste väljakäimine poliitikute ja ka ajakirjanike poolt. Tõsi, julgelt võttis sõna Reformierakonna liige, keeleteadlane Urmas Sutrop, kes kirjutas, et on Kaljulaidi sõnavõtu üle tõeliselt uhke, sest president on ametis edenenud ja muutunud ühiskonna tõeliseks moraalseks majakaks. Üks väheseid käsitlusi ajakirjanike poolt toimus Vikerraadio saates „Sildam ja Aaspõllu“ (21.07), kus ajakirjanik Huko Aaspõllu pidas halvaks tooniks, et president seesuguseid väljendeid kasutab, ükskõik, mis mõte selle taga ka on. Toomas Sildam märkis, et presidendil on siiski õigus oma arvamusele ning tema kriitika on suunatud eelkõige EKRE juhtide, mitte erakonna kui terviku vastu.

Harva avalikkuses sõna võttev Keskerakonna endine esimees Edgar Savisaar kirjutas oma Facebooki seinal, et presidendil peab küll olema oma arvamus, kuid ta ei tohi palli nii selgelt ühte väravasse mängida ning selles sõnavõtus võib näha soovi mõjutada peaminister Ratast.

Tasakaalukuse poolest tuntud Jüri Ratas kommenteeris lühidalt, et meie tee on ühiste huvide leidmine ja nende eest seismine omavahel lugupidavalt rääkides ning käitudes, kus poliitikute kohustus on kõnetada kõiki Eestimaa inimesi ning hoiduda nende üksteisele vastandamisest.

Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sõnul lasub kõigil Eesti poliitikutel vastutus oma sõnade pärast ja riigi ees. Ta lisas, et igal nende sõnal on avalikkuse ja ajakirjanduse ees esinedes kaal, mida tuleb tajuda ning mille eest vastutust kanda.

Eesti põhiseaduse paragrahv 81 sätestab: Vabariigi President astub ametisse järgmise ametivande andmisega Eesti rahvale Riigikogu ees: „Astudes Vabariigi Presidendi ametisse, annan mina, (ees- ja perekonnanimi), pühaliku tõotuse kaitsta vankumata Eesti Vabariigi põhiseadust ja seadusi, õiglaselt ja erapooletult kasutada minule antud võimu ning täita ustavalt oma kohuseid kõigi oma võimete ja parima arusaamisega Eesti rahva ja Vabariigi kasuks.“

Indrek Veiserik

6 kommentaari
 1. Ele 2 aastat ago
  Reply

  Küllap president on sattunud Reformierakonna mõju alla nagu seda on ka meie peavoolumeedia ja õigusmõistmine. Ansip ütles ju et teeb kõik et laiali ajada selle valitsuskoalitsiooni.Reformierakondlased suudavad laimata, koostada valestsenaariume, õhutada vihavaenu asi neil siis pole mõjutada presidenti.Reformierakond on alati alatult käitunud et võimule saada kuigi ilma töötulemusteta.Ekrelased lähevad oma ütlustega vahest liiale aga mitmes asjas on neil ka õigus ja vähemalt pole nad alatult käitunud keskerakondlastega. Selline vihkamise avaldamine presidendi poolt on inetu. ja sobimatu.

 2. Meie presidendi k,t-le, Kerstile. 2 aastat ago
  Reply

  Kas te ei peaks tegelema piiri küsimustega. Meie riigil ei ole piiri ollagi. Kuidas muidu seletada karude massilist tulekut üle piiri. Lubati, et meie piirist isegi sääsk ei saa märkamatult üle lennata.
  Suur raha kulutatud.

 3. Siim Kallase ajal 2 aastat ago
  Reply

  räägiti liigutamiste, näoilmete ja karvaste nägude kohta maailma uuringuid. Salakavalad inimesed lasid karvadel kasvada nagu Mart Laar. See selleks, et ei loetaks välja tema tundeid ja mõtteid. Vuntsidel pidi olema sama tähtsus. Inimese ninal pidi olema eriline roll. Kui sinule otsa vaadates ninaaugud nähtaval, pidi see inimene olema otsustusvõimetu ja ei ole mingil juhul juht. Võib niisugune inimene olla truu käsutäitja kuid ei ole võimeline mõtlema.
  Vaatan meie presidendi k.t. ja ninaaugud nähtavad. See on selge ka ilma selleta, et ta ei ole juhiks sündinud. Tema sokutati sellele ametile truuks käsutäitjaks. Mõelge, kelle käsku täidab.

 4. maali maalt 2 aastat ago
  Reply

  Selle asemel, et meie president sõidaks oma maal ringi ja tutvuks meie riiki vaevavate küsimustega ning inimeste probleemidega, käib ta mingitel rattavõistlustel, suusatamas, annab pidevalt intervjuusid, kus ta teatab maailmale, kuidas ta vihkab oma maad ja rahvast. Aetakse lolle juttu, et rahvas pole kunagi nii hästi elanud. Kahtlane?! Paar nädalat tagasi käisime perega autodega külastamas Ida-Virumaad. Narva-Jõesuus oli väga palju ehitatud ilusaid villasid. Kui küsisime, kellele need kuuluvad, siis kohalikud vastasid, et põhiliselt Venemaa oligarhidele, sest eestlased on ja jäävad orjarahvaks. Sõitsime edasi Viivikonna linna. See, kunagi 90 tuhande elanikuga kaevurite linn on täielikult väljasurnud linn, kus praegu elab ligi 50 inimest. Maja katustel kasvavad puud, linn on täiesti välja surnud, nagu sõda oleks üle käinud. Sellised surnud linnad tuleks kokku lükata. See oli meile täielik šokk, et midagi sellist Eestimaal üldse eksisteerib.

 5. uskmatu toomas 2 aastat ago
  Reply

  Kogu see presidendi institutsioon tuleks kaotada,milline kokkuhoid mille eest saaks lapsi ravida,lapserikkaid peresid toetada jne. ja kaoks võimalus kõrgel tasemel oma rahvast laimata nagu Ilves ees ja Kersti järel !

 6. Ma olen Kerstiga nõus, et kunagi ei ole temal 2 aastat ago
  Reply

  nii hea elu olnud ja vastutust ei millegi eest. Ajab igasugust iba. Vahel on ta suur tootmise õpetaja ja annab nõu tootjatele. Kuidas ikka nii, et nii “tark” inimene ei osanud oma elu elada. Varasest noorusest aga möödapanekud pidevalt. Esimene aps ju lubadeta ja purjus sõit. Siis tark inimene abiellus ja keeras selle vussi. Nüüd võta kinni, nii nimetatud kärgpere ja missugused lapsed kellega tehtud. Niisugune inimene, kes ainult ämbreid kolistab, ei kõlba ju rahvast juhtima. Raha raiskamine. Ma arvan, et tema asemel võiks olla mõni esikaane voodites aeleja. Kui on ilus, võib ka kasu väljapool tingimuste väljakauplemisel olla. Ega vahet ei ole mille üle väljapool naerdakse.
  Siim Kallast naerdi varguste pärast ja valitsust naerdi selle üle, et preemiaks saadeti ta Brüsselisse. Nüüd jälle uus naerualune olemas.
  Paneme parem meie ilusa Avelini presidendiks. Palju rohkem kasu ja see tüdruk oskaks tingimusi välja kaubelda. Ikkagi pagana ilus tüdruk mitte nii nagu mõni.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.