Ratas: laulvat revolutsiooni massihüsteeriaks nimetada on kohatu

Tallinn, 11.09.1988. Vabaduse laul ehk massiüritus "Eestimaa laul." Rahvarinne kutsus rahva lauluväljakule. Foto: Scanpix

Peaminister Jüri Ratas märkis, et tema valitsuse liikme, siseminister Mart Helme väide, et laulev revolutsioon oli massihüsteeria, on kohatu. 

“Laulev revolutsioon oli Eestimaa inimesi ühendav liikumine, mis viis meie riigi iseseisvuse veretu taastamiseni. Öölaulupidudel, Balti ketis ja teistelgi ühisalgatustel osalenud sajad tuhanded inimesed tunnevad õigustatult uhkustunnet, et seisid vabaduse ja demokraatia eest nii meie maal kui ka Euroopas laiemalt. Rõhutan, et iga inimese roll, kes andis oma osa ükskõik mil moel meie riigi iseseisvuse taastamisse, on hindamatu ning austust vääriv,” kirjutas Ratas sotsiaalmeedias.

Ta meenutas, et tema kodupartei Keskerakond on Rahvarindest välja kasvanud erakond. “Keskerakonna esimehe ja Eesti Vabariigi peaministrina soovin siiralt, et jääme alatiseks hindama meie iseseisvuse eest seisnud inimeste tegusid, mäletama lähiajaloo julgeid otsuseid ning kasutama toonase ajastu ühistunnet meie riigi ehitamisel ja hoidmisel,” märkis Ratas.

“Siseminister ei säilitanud tänases Eesti Päevalehes ilmunud intervjuus kahetsusväärselt tasakaalukust ning kasutas laulvast revolutsioonist rääkides väljendit massihüsteeria. Sel pole mingit alust ning see on kohatu. Samuti rääkis minister intervjuus libademokraatiast, mis vajab purustamist. Eesti Vabariik on meie põhiseaduse järgi ning ka tõelisuses iseseisev ja sõltumatu demokraatlik vabariik, kus kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas. Lõhkumise asemel vajab meie riik, rahvas ja demokraatia kaitsmist ning hoidmist,” rõhutas Ratas.

Tema sõnul ei tohi ükski minister ka kõige raskema intervjuu käigus endale sääraseid eksitusi lubada. “Selline järjepidev Eestimaa inimeste tunnete ja meile kõigile oluliste väärtuste haavamine peab lõppema,” lisas Ratas.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juht Mart Helme avas Eesti Päevalehele antud intervjuus tausta, miks ta ei osalenud laulva revolutsiooni üritustel.  “See oli selline massihüsteeria, kõik läksid, kõik olid hirmu Nõukogude korra ees kaotanud. Minul seda hirmu polnud ka varem ja mina massipsühhoosidega kaasa ei lähe,” rääkis Helme.

Kolmapäeval selgitas Helme, et ta on siiski alati pidanud laulvat revolutsiooni Eesti rahvusliku vabadusvõitluse sümboliks ega pole kunagi püüdnud pisendada selle tähtsust.

„Täna Eesti Päevalehes ja Delfis ilmunud intervjuust võib jääda ekslik mulje, nagu seaksin laulva revolutsiooni olulisuse kahtluse alla. Möönan, et lasin end provotseerida vaenulikul ajakirjanikul, kes andis kõigi oma küsimustega mõista, et laulva revolutsiooni sündmustes mitteosalemine on sisuliselt kuritegu. Mul ei olnud mingit kavatsust tulla 1980. aastate lõpus suurde poliitikasse, tegelesin tollal põllumajandusega,“ märkis Helme.

„Püüdsin ajakirjanikule selgitada, et ma ei ole inimene, kes läheks kergesti kaasa massiliikumistega. Muuhulgas ütlesin sõnaselgelt välja, et ma ei nimeta 1980. aastate lõpu sündmusi massihüsteeriaks, vaid pigem massimeeleoluks. Artikli pealkirja ja sissejuhatusse see loomulikult ei jõudnud. Pean vajalikuks rõhutada, et mitte mingil juhul ei taha ma vähendada laulva revolutsiooni olulisust Eesti lähiajaloos.“

Helme sõnul on laulev revolutsioon on Eesti rahvusliku vabadusvõitluse sümbol, millega paljudel meist on sügav isiklik side. „Laulev revolutsioon kinnistab meie rahvuslikku enesekuvandit ning me ammutame sellest jätkuvalt inspiratsiooni, et pürgida oma rahvuslike eesmärkide poole,“ ütles Helme.

„Laulev revolutsioon oli võitlus iseseisvuse eest ja see võitlus on aktuaalne ka tänapäeval. Mul oleks hea meel, kui praegu tekiks Eestis sama ulatuslik massiliikumine, mis seisaks meie rahva suveräänsuse eest.“

BNS

8 kommentaari
 1. uskmatu toomas 3 aastat ago
  Reply

  Mida siis Helme valesti ütles-massipsühhoos,eufooria eemalt paistva vabaduse nimel ! Kui maailma geopoliitiline olukord ei oleks meie vabanemist soodustanud oleksime võinud jäädagi Balti ketti kambakesi laulma.
  Laulvas revolutsioonis nagu ka Balti ketis oli oma osa aga mitte määrav !
  Tänaseks on suur osa kõikidest nendest osavõtjatest sügavalt pettunud sest lootused olid suured aga välja kukkus paljude jäoks kehvasti !

 2. Nojah 3 aastat ago
  Reply

  Helme väljaütlemised on vahest kohatud aga reformierakondlaste teod on teistele inimestele hädaohtlikud. Aga ega nendest ei kirjutata . Kogu aeg on oravad järjest laimanud keskerakondlasi Helme pole seda teinud.Helme käed on ka puhtad meie ausaima ja hoolivama inimese E.Savisaare tervise rikkumisest. See on häbiplekk meie riigile ja Reformierakonna tapmiskatse kui nad saatsid raskest haigusest paraneva inimese koju KAPO ja inimene istudes ratastoolis vaatas pealt oma kodu rüüstamist. Kommenteeritakse Helme ütlemisi vaid selleks et valitsusliitu laiali ajada. Ansip ju ütles et teeb selleks kõik mis võimalik. Ma leian et Ansip võiks vait olla sest liiga palju on ta halba teinud meie riigile. Teine on Kross ja mitte Helme.Aga peamistril on õigus korrale kutsuda poliitikuid kuid isegi tema võim ei ulatu Reformi tahatuppa kus jätkatakse inimeste laimamist ja valestsenaariumide koostamist tublide inimeste suhtes segades nende tööd ja rikkudes nende tevist.

 3. Tohoh 3 aastat ago
  Reply

  Päevaleht on Reformierakonna teenistuses valetab ja vassib samuti delfi. Nad keeravad jutu teiseks ja kõlab nagu süüdistus. Küll oleks meie elu parem ja õiglasem ilma Reformierakonnata.

 4. mnjah 3 aastat ago
  Reply

  Ei arvanud et Helme nii rumal on ja üldse nõustub Kooritsaga intervjuud tegema. Seda ajakirjanikulaadset tegelast peaks eirama kõik poliitikud. Fakt on aga täna see, et Helme nimetas ise esimesena laulvat revolutsiooni massihüsteeriaks. Jah, me teame et ta seda nii ei mõelnud, aga kui sa ei suuda mõelda mida sa suust väljutad, siis on mõtekam aeg maha võtta ja aru pidada mõne targema inimesega, kes annab vajalikku nõu. Ei ole kohustust anda suvalistele tegelastele intervjuusid ja kõik. Katseaeg on tavaliselt uuel töötajal neli kuud ja Helmedel hakkab see aeg täis tiksuma, aga muutunud pole midagi. Selline lahmimine peab lõppema ja isegi siis kui kirjatsura ise provotseerib. Kui oled minister ja Valitsuse liige, siis pead suutma ennast vaos hoida ja mitte solvama eestimaa kodanikke.

 5. maali maalt 3 aastat ago
  Reply

  Massipsühhos!? Vaevalt. Tänu selle nn. massipsühhoosile väga paljud ärkasid ja nägid, et on siiski võimalik unistus oma riigist ellu viia. Mõni siiani leiab, et meie vabadus saabus nn. Eesti Komitee loomise tõttu, aga mitte RR ja Savisaare eestvedamisel. Nüüd on siis välja tulnud, et USA tollane administratsioon ja Eesti pagulasorganisatsioonid tegid pingitusi ning organiseerisid Eesti Kongressi näol opositsiooni, kes pidi võitlema laulvast revolutsioonist ja Eesti rahva tahtest tuleneva iseseisvuse taastamise vastu. Mäletan siiani Ameerika Hääle ühe tegelase Ilmar Mikiveri sõimu, et milleks sellele lollile rahvale vabadust on vaja, teil ju oli hea küll seal NSVLiidus olla. Sama oli ka hilisem Washingtonis paiknevate rahvusvaheliste rahaasutuste vastuseis Eesti krooni kasutusele võtmiseks. EK ei suutnud korraldada õieti ühtegi üldrahvalikku vabadusüritust. Nende eestkõnelejad läksid enne alati riidu raha pärast, mis saadi pagulasorganisatsioonidelt välismaalt ja ei saanud omavahel selle jaotamisega hakkama. Hoopis pandi tähele, et EK juhtivad tegelased tulid koos intritega 15.mail 1990a. Toompea lossi esisele platsile ja ootasid huviga Savisaare valitsuse ja Ülemnõukogu langemist.Muide, Ilves oligi meile kupatatud LKA poolt, et rikkuda meie iseseisvust. Alates M.Laarist allutasime ennast vabatahtlikult taas orjusesse ja võõrriikide alluvusse. Siiani helbime seda kehvalt keedetud suppi. Aga eks Helme otsis sel ajal seda head pragu, kuhu ennast sahkerdada.

 6. Jah 3 aastat ago
  Reply

  Paljud peavoolumeedia ajakirjanikud teenendava reformierakondlasi. Postimehe ajakirjanikud ju kirjutasid kunagi et neile üeldakse ette millest peavad kirjutama ja keda laimama eriti Savisaart. Praegu paistab et kõige rohkem vassib Päevaleht aga ka Õhtulehes on laimavaid artikleid- Ja löögi alla satuvad just need kes on oravatel teel ees.Helmet nahutatakse et laiali ajada valitsuskoalitsiooni. Ning nüüd on löögi alla sattunud Simson. Ansip ei taha teda sinna.Keskerakondlased teevad tööd ja ei laima kedagi aga ei kaitse ka.

 7. Feja Räim 3 aastat ago
  Reply

  Kallis Jüri Ratas! Sulon praegu aegade parim Eesti valitsus. See iseseisvumine tuli lihtsatele inimestele liiga järsku ja rahvas oli lihtsalt ülepea joovastuses ja usaldas kõiki. Tulemus oli, et võimu võttis segasel ajal välja kujuneneud allilm, eelkõige just Eesti Kodanike Komitee toel, kuhu heausksed eestlased pimesi läksid ja Isamaad valisid. Savisaarele hakati ju kohe atendaate korraldama ja teda laimama. Oleks Keskerakond võimule jäänud, kui Savisaar oli peaminister, oleks kõik hästi läinud. Vara tagastamine oli ju kuritegelik, see oli kõik välja makstud 60. aastatel. Eesti majandusel turud olid ju olemas, lihtsalt tootmine peatati. Hüsteerikaga. Majandus kukkus kokku. Võimu haaras aga vene vastuluure kamp. Osa rahvast ei ole sellele siiani pihta saanud. Nende käes on seniajani peavoolumeedia, Sellest ka hädad. Seda, kuidas Eesti tööstus, majandus ja identiteet hävitati, oli inimestel küll väga valus vaadata, aga rahvas ikka veel uskus. Umbes aastaks 1997 olid rahval silmad lahti läinud, aga allilm oli positsioonid sisse võtnud ja praalis täiega edasi. Ei tulnud vabaturumajandust, ei tulnud demokraatiat ega lastud õitsengule rahvuslust. Algas pigem genotsiid eesti rahva vastu. Kõige tagatipuks aeti veel eestlased ja venelased ka omavahel tülli. Rahvast lõhestati igast kandist. Sõnu ei ole. Mingit laulvat revolutsiooni polnud, see on vaid loosung. Massihüsteeria polnud küll mitte Eesti taasiseseisvumine, vaid see, kuidas riiki taastati. Kuidas aina uusi kaageebiite lavale paisati. Kuidas inimesi iga kandi pealt aina lollitati. Kahjuks oli see aina kahaneva rahvaga valimatu, hüsteeriline mööda ämbreid tormamine. Amokkijooks. Kus me nüüd oleme? Noatera peal. Kui Sul see valitsus ka veel peaks lagunema, siis on Eestiga lõpp, Jüri! Teist genotsiidilainet ei kannata meie rahvas enam välja. Võta nüüd jõud kokku ja juhi riiki selle valitsuse koosseisuga, mis Sul praegu on. See on ainus variant. Taaveti tarkust Sulle! Rohkem valikuid ei ole.

 8. maali maalt 3 aastat ago
  Reply

  Sõitsin bussis ja seal seina lugeri peale ilmus delfi uudis, et Ratas kutsuti USA Saatkonda aru andma EKRE välja- ütlemiste kohta. Sellest on näha, kes siin tegelik peremees on. Praegu käib kõva surve Ratasele, et peaminister viskaks EKRE välja ja võtaks asemele Reformierakonna. Jah, unistused vabast suveräänsest riigist läksid meil nihu. Tuleb kohe meelde, kuidas Ülemnõukogu saadik Lebedev, kes ei sallinud Savisaart silmaotsaski, kes olevat selle suure Liidu lõhkunud ütles, et temale lubati Kelami ja EK meeste poolt, et kui 15.mail 1990a. võim läheb komiteelastele, siis temast tehakse siseminister. Ühte asja ta kiitis Savisaarest, et see mees ei ole võimeline üle laipade minema, kusjuures EK mehed on selleks kohe võimelised. Ühte otsust kahetseb Savisaar elu lõpuni, et ta andis oma hääle Siim Kallase poolt teha teda Eesti Panga juhiks. Ta tunnistas, et sel momendil ta oli Kallasele tänu võlgu, kuna valitsus ei suutnud penskaritele raha välja maksta Venemaa embargo tõttu Eestile ja Kallasel oli a/ü-l tol momendil raha olemas, mille ta laenas Savisaarele. Eks neid atendaate taheti Savisaarele teha nii KGB poolt, kui ka meie omade poolt. Mäletame kõik, kuidas Laar ja Kross tulistasid pildi pihta ja karjusid -Surm Savisaarele. Kaitseliidu asjamees Mosin pigistas relva taskus, seistes Savisaarest mõne sammu kaugusel ja mõtles, et nüüd ma lasen. Aga miski hoidis teda tagasi ja nüüd aru saades, kes on tegelikult vabariigi maha müüjad, ta palub andestust. Jah, aga üks atendaat läks neil läbi- see oli lihasööja bakteriga nakatamine. See on kindlaks tehtud, et see oli bakter, mis loodi laboratooriumis ja nakatati. Sellega õnnestuti Savisaar poliitikast eemaldada.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.