Peaminister Ratas ja Johnson arutasid kaitsekoostööd ning digiteemasid

Foto: Riigikantselei

London, 6. august 2019 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas kohtumisel Ühendkuningriigi uue peaministri Boris Johnsoniga, et Ühendkuningriik on ja jääb Eestile, Euroopa Liidule ning NATO-le võtmetähtsusega partneriks Euroopa julgeoleku tagamisel. Ratas ja Johnson kõnelesid ka Ühendkuningriigi EList lahkumisega seonduvast.

Peaminister Jüri Ratas kinnitas soovi Eesti ja Ühendkuningriigi tihedat partnerlust ja koostööd tulevikus süvendada. „Meid seob tihe kaitse-, küber-, ja digikoostöö ning samuti lähedane koostöö erinevates rahvusvahelistes organisatsioonides, eriti NATOs. Loodame jätkata tihedat ja avatud koostööd Ühendkuningriigi uue valitsusega,“ sõnas Ratas ning kutsus peaminister Boris Johnsonit Eestit külastama.

Kaitsekoostööst kõneldes kinnitas Ratas, et Eesti hindab kõrgelt Ühendkuningriigi panust Läänemere regioonis kogu NATO julgeoleku tagamisele. „Ühendkuningriigi kohalolek ulatub Vabadussõja aegadesse, sel suvel olid briti üksused Eestis esindatud nii maal, õhus kui merel. Meie kaitsekoostöö nii Euroopas, aga näiteks ka Afganistanis, NATO missioonil on väga hea näide liitlaste ühtsusest,“ lausus Ratas.

Peaminister märkis, et Euroopa Liidu jaoks on oluline, et Ühendkuningriigi lahkumine liidust toimuks korrapäraselt kokkulepitud lepingu alusel. Ratas rõhutas tihedate ja lähedaste suhete jätkumise tähtsust ka pärast riigi lahkumist liidust. „Ühendkuningriik on ja jääb meile lähedaseks partneriks ja sõbraks Euroopas ning oluliseks liitlaseks NATO-s. Meid seovad huvid ja koostöö väga paljudes valdkondades, julgeolekust majandusküsimusteni,“ lausus Ratas.

„Saime olulise sõnumi, et Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust ei tähenda lahkumist Euroopast ja meie kahepoolne julgeolekukoostöö jätkub,“ sõnas Ratas. Peaminister Johnson kinnitas, et Ühendkuningriigis elavate Eesti kodanike õigused saavad kaitstud ka pärast riigi lahkumist EList.

Peaministrid arutasid veel Eesti ja Ühendkuningriigi koostööd digi- ja küberkaitse vallas ning avaldasid heameelt, et see on tihenenud. Peaminister Johnsonile pakkus suurt huvi koostöö digitaalse tervishoiu valdkonnas.

Ratas kutsus Johnsonit ka septembris Tallinnas toimuvale digitippkohtumisele.

Taustainfo:

Ühendkuningriik on raamriik üle 1000 kaitseväelasega NATO lahingugrupis Tapal. Ühendkuningriigi hävitajad on hetkel Ämaris NATO Balti õhuturbemissioonil. Briti esindajad osalevad ka NATO staabielemendi NFIU ja NATO küberkaitsekoostöö keskuse töös. Eesti ja Ühendkuningriigi kaitseväelased teenivad koos Afganistanis, NATO missioonil Resolute Support ning teevad koostööd Ühendkuningriigi juhitavas ühendekspeditsiooniväes JEF.

3 kommentaari
 1. Ah soo 2 aastat ago
  Reply

  Keegi ei kavatse meid rünnata. Liiga palju raha läheb asjatult tuulde. Tuleb hoopis elatustaset tõsta. Ja kui ründakski siis meil poleks selliseid relvui nagu ründajatel ja mitte üks riik ei läheks kaitsma üht väikeriiki. Parem on jätta see mõttetu relvastumine ja vihavaenu õhutamine ja seada sisse head suhted riigiga mida arvatakse ründajaks.

 2. Ele 2 aastat ago
  Reply

  Mulle ei meeldi meie peaministri sekkumine Julgeoleku küsimustesse. Ühe väikeriigiga ei arvesta nagunii keegi. Kindlasti ei ründa meid Venemaa ja ka mitte teised riigid, vaid USA tahab allutada Euroopa riigid majanduslikult oma tahtele. Vaid USA on käinud ründamas naftariike. Praegune Venemaa pole meile midagi halba teinud ja tahab meiega hästi läbi saada. See Venemaa-vastane tegevus on alatu. Isegi hädaohu korral ei läheks ükski riik Venemaa vastu sõtta ammugi siis ühe väikeriigi pärast. NATO pole kunagi kedagi kaitsnud ja Luige tegevus toob küll talle raha sisse kuid on mõttetu. Me ei jõua kunagi osta sellist sõjavarustust nagu on Venemaal ja hea läbisaamine Venemaaga toob rahu ja julgeoleku.

 3. ? 2 aastat ago
  Reply

  Kartke parem Hiinat.
  USA cowboy toidab siinsetel karjamaadel oma suksusid, kuni endal rohi kasvab.ja kardetavasti sõjas tarvis läheb -teiselpool maakera. Et kes või mis siinse,selleks ajaks kardetavasti reservaadi tühermaa endale saab jagamisel… noh,pole parata, saab kes tahab, kas üldse keegi tahab. Kas Venegi ?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.