Valitsus kinnitas II pensionisamba reformi põhimõtted

Foto: Arvo Meeks/Scanpix

Stenbocki maja, 22. august 2019 – Valitsuskabinet kiitis tänasel nõupidamisel heaks rahandusministri ettepanekud II pensionisamba reformimiseks, millega muudetakse vabatahtlikuks II sambaga liitumine ja sealt lahkumine.

„Valitsuserakonnad on jõudnud II pensionisamba reformimise põhimõtetes kokkuleppele,“ ütles peaminister Jüri Ratas pärast tänast valitsuskabineti nõupidamist. Ta lisas, et kõige olulisema muudatusena toob reform kaasa senisest suurema valikuvabaduse pensioniotsuste tegemisel. „Inimesed saavad jätkata II pensionisambasse kogumist nii, nagu nad on seda seni teinud. Samas on võimalik lõpetada maksete tegemine, kuid jätta kogutud raha pensionifondi alles. Kolmas võimalus on lõpetada maksete tegemine ja kogutud raha välja võtta,“ selgitas peaminister.

„Suurendame II pensionisamba reformiga oluliselt inimeste paindlikkust pensioniks kogumisel. See tähendab võimalust koguma hakata just endale sobival ajahetkel ja ühtlasi ka võimalust sambast väljuda ning kogutud raha kasutusele võtta,“ ütles rahandusminister Martin Helme. „Kui inimene on otsustanud II sambast raha välja võtta, siis tema saab sambaga uuesti liituda veel ühel korral. Kui vastne tööle asunu ehk ei mõtle veel pensioni peale ja pigem loobub II sambasse kogumisest ning kulutab raha kuhugi mujale, siis 10 aastat hiljem võib tema arvamus juba teine olla.“

Sotsiaalminister Tanel Kiik lisas, et koalitsioon on ühiselt kokku leppinud, et igaühel säilib võimalus teise pensionisamba abil vanaduspõlveks raha koguda. „Täiendav valikuvabadus tähendab, et soovi korral saab inimene võtta senisest suurema vastutuse oma pensioniraha investeerimisel. Igatahes on oluline pensionipõlvele mõelda juba varases tööeas, kuna pelgalt riiklik vanaduspension ei taga kahjuks keskmise palgaga võrreldavat sissetulekut. Igaühel meist tuleb oma valikuid tehes hoolikalt kaaluda, milline lahendus pensioni kogumiseks on pikas perspektiivis kõige kindlam ja mõistlikum,“ ütles Kiik.

Reformi jõustudes muutub II pensionisambaga liitumine ja sealt lahkumine kõigile vabatahtlikuks – selleks tuleb esitada vastav avaldus pensionikeskusele või pangale. II samba sissemaksed saab peatada, jättes seni kogutud raha pensionifondi, kus seda edasi investeeritakse. Samuti saab sissemaksed peatada nii, et ka kogutud raha võetakse pensionifondist välja. Neile, kes soovivad oma pensioniraha ise investeerida, tekib fondist lahkumisel võimalus II samba raha isiklikule investeerimiskontole kanda.

Seni II pensionisambasse kogutud raha makstakse kuni 10 000* euro puhul välja ühe korraga, suuremate summade osas tehakse väljamakse kolmes osas. Väljamakselt tuleb tasuda tulumaks. Raha makstakse välja ühe aasta jooksul, pensionifondi osakute vahetamise kuupäevadel.

II sambast lahkunutel tekib 10 aasta möödudes võimalus sambaga uuesti liituda. Uuesti liitunutel on peale 10-aastast kogumisperioodi võimalik taas raha välja võtta ja sambast veel korra välja astuda. Sellised inimesed saavad tulevikus pensioni üksnes I sambast või kui nad on liitunud, siis ka III sambast. II sambaga nad rohkem liituda ei saa.

1982. aastal ja varem sündinud inimesed, kes alles nüüd vabatahtlikult liituvad II sambaga, saavad esimest korda oma kogutud raha välja võtta 10 aasta möödumisel sambaga liitumisest.

Kui inimesel on II sambas raha, siis pensioniikka jõudes on tema otsustada, kas võtta see raha välja eluaegse või tähtajalise pensioni kujul või ühe korraga.

Reform käivitub aastal 2020, mil avalduste esitamise tähtaeg maksete lõpetamiseks, nendega uuel aastal alustamiseks või ka raha väljavõtmiseks on 31. august. Alates 2021. aastast rakenduvad tavapärased avalduste esitamise tähtajad – 31. märts, 31. juuli ja 30. november.

*Lõplik piirmäär otsustatakse valitsuskabineti 12. septembri nõupidamisel pärast rahandusministeeriumi täiendavat analüüsi.

Teatele lisatud reformi üldised põhimõtted (DOCX).

4 kommentaari
 1. Arukam 2 aastat ago
  Reply

  oleks olnud liita 2. ja 3. sammas üheks ning seega ka vabatahtlikuks pankurite toetamiseks.
  1. sammas aga tuleb muuta kindla suhtega eelarvest. Igasugune sahkerdamine ositi või tervikuna tuleb keelata.

 2. ??? 2 aastat ago
  Reply

  Mis praegused pensionärid hakkavad cente juurde saama siis alles 2-3 a pärast???!!!

  • Öeldi 2 aastat ago

   ju et riigikassa on tühjaks varastatud ja pappi põle.

 3. KROKODILLIPISARAD 2 aastat ago
  Reply

  vastik oli kuulata tänst intervjuud pakuriga, kes valas krokodillipisaraid. ikkka selle 2 samba päraast.
  TEMA MURE OLI SUUR, ET KUIDAS ME VAATAME ÜKSKORD OTSA KÜLMA SÜDAMEGA NEILE VAESTELE /materiaalses vaesuses olevatele töölistele/,KES POLE OSANUD FINANTSKIRJAOSKUST KERGEST MEELEST VÕI SUUREST HÄDAVAJADUSEST VÕI SELLEKS ET END KORDKI INIMESENA TUNDA, VÕTSID VÄLJA RAHAD 2.SAMBAST JA NÜÜD, VANAS EAS PEAVAD ELAMA AINULT RIIKLIKUST 1.SAMBAST. KOLE ÜLEKOHUS JA KAHJU TAL VAESTEST INIMESTEST.
  VAADAKU SAMAMOODI KUI VAATASID PANKURID ENNE 2. ILMASÕDA VANAINIMESTELE, KES KÕIK OMA PENSIONIFONDIDE RAHAD KAOTASID – NII HULLUSTI, ET LAUSA KODUTUKS JÄID. OLI AMEERIKAS SIHUKE KRAHH:ON MUJALGI OLNUD JA EESTIS MITU PANKA KÜLMA TEINUD NÜÜD JA WABARIIGI AJAL.
  ÜKS MAJ. DOKTOR ÜTLES MULLE JUBA 10 a. TAGASI VÕI ROHKEM, ET NEIST SAMMASTEST EI TULE MIDAGI.
  ÄRA SA OMA RAHA SINNA KÜLL PANE.
  MISSUGUSE SÜDAMEGA, SA, HÄRRA PANKUR OLED OTSA VAADANUD KÕIK SEE 27.a. PRAEGUSTELE PENSIONÄRIDELE, KES ELAVADKI AINULT 1. SAMBAST, NAGU PENSIONÄRID IKKA ELANUD ON. JA KUI SEE ON ARMETU- JA SEDA TA ON !!! HÄBIVÄÄRNE /härra pankur tsiteerib siin KESKMISEKS PENSIONIKS 480.-euri,
  MIS EI OLE MITTE TÕSI, SEST ENAMIK VÕI SAMA PALJU SAAVAD 350.- JA SEDAGI ALLES NÜÜD !!! KAS SEDA VAATAD SA SOOJA SÜDAMEGA. KAS SULLE ÜLDSE VAESED KORDA LÄHEVAD? PRAEGUSED PENSIONÄRID ON SENI ÄRA LÕIGATUD KUI LAHENDAMATU PROBLEEM – NAGU PÕRSA SABA LIHAFARMIS
  KUI NÜÜD KEEGIGI MIDAGIGI MUUTA PÜÜAB SEDA KÕIGE ESIMEST JA TÄHTSAMAT VAJADUST JA HÄBIPLEKKI MAAILMA EES ON KOHE PISARAD VALLA – KROKODILLI OMAD IKKA
  AGA hr. NEIVELDT HAKKAB MULLE JÄRJEST ROHKEM MEELDIMA….

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.