Eesti kui väikseima rahapesuriskiga riik

Rahapesu ja terrorismi tõkestamise valitsuskomisjon. FOTO: MIHKEL MARIPUU/SCANPIX

Mõttekoja Basel Institute of Governance käesoleva aasta raportis nimetatakse Eestit 125 vaatluse alla võetud riigi seas kõige väiksema rahapesuriskiga riigiks.

Basel AML Index on selle koostajate kinnitusel ainus mittetulundusorganisatsiooni poolt koostatud sõltumatu ja uuringutel põhinev indeks, mis reastab riigid lähtudes sellest, kui suur on seal risk rahapesuks ja terrorismi rahastamiseks (ML/TF).

Riikide hindamisel arvestatakse nii süsteemi, mis on loodud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamiseks, kui ka seonduvaid asjaolusid nagu korruptsioonitase, laiemad finantssektori reeglid, avalik läbipaistvus ning juriidilised ja poliitilised riskid, toob ERR välja.

Tabelis esikohal olevaks ehk riigiks, kus on kõige lihtsam tegelda rahapesu või terrorismi rahastamisega, on Mosambiik. Järgnevad Laos, Myanmar, Afganistan ja Libeeria. Kõrgeima rahapesuriskiga riigiks Euroopas on 25. kohal olev Serbia. Ukraina on 37., Venemaa 48. ja USA 72. kohal. Suurima rahapesuriskiga Euroopa Liidu liikmesriigiks on 74. kohal olev Küpros.

Nagu mainitud, on väikseima rahapesuriskiga riigiks ehk riigiks, kus rahapesu vastu on astutud kõige tõhusamaid meetmeid, viimasel ehk 125. kohal olev Eesti. Eestist vahetult kõrgemal ning veidi suurema rahapesuriskiga on selles tabelis vastavalt Soome, Uus-Meremaa, Makedoonia ja Rootsi.

Kesknädal

1 Kommentaar
  1. Kui 1 aasta ago
    Reply

    kuskil ollakse juba vahele jäädud ja siis räpased püksid avalikkusele välja riputatud, tundub tõesti, et enam saladusi pole. ise selles küll kahtlen, sest kui ongi võimalik ära hoida miljardilisi tehinguid, siis kuidas jääb sajatuhendeliste ja kümnetuhandeliste tehingutega? Neil ju tavaliselt tähelepanu ei pöörata ja iga ahvi saba alla kah ei näe.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.