Kaitseministeerium andis välja kõigile mõeldud riigikaitseõpiku

Fragment raamatust

TALLINN, 11. september, BNS – Kaitseministeerium andis välja uue riigikaitseõpiku, mis on mõeldud inimestele, kel huvi ja tahtmist riigikaitsest rohkem teada saada ja selles osaleda.

Õpiku ühe autori, kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Heremi sõnul on uut õpikut iseloomustav läbiv oluline teema reservarmee valmidus, teatas ministeeriumi pressiesindaja kolmapäeval BNS-ile.

“Lühikese etteteatamisajaga lisaõppekogunemistel osalus kinnitab, et reservarmee mudel on Eesti jaoks parim lahendus võttes arvesse nii inim- kui majandusressurssi,” märkis Herem.

Ta lisas, et Eesti on ainuke Euroopa riik, kus lisaõppekogunemised õnnestuvad ja seda tänu suurele ühiskondlikule toetusele.

“Möödas on ajad, kus rindele saadeti käes vintpüss ja jalas paar saapaid, täna räägime päriselt varustatud üksustest,” lausus Herem.

Esmakordselt on õpikus sees ka peatükk hädaolukordadest ning kriisireguleerimisest Eestis. Siseministeeriumi pääste- ja kriisireguleerimispoliitika osakonna juhataja Jaanis Otsla sõnul on tänapäeval hägustunud piir hädaolukorra, näiteks terrorirühmituste tegevuste või massirahutuste, ning sõjaliste rünnete vahel.

“Kriisi esimeses staadiumis on sageli keeruline aru saada, mis kriisiga täpselt tegu on. Seetõttu tuleb läheneda laiemalt vaadates koos, kuidas käib valmistumine nii tsiviil-, kui sõjalisteks kriisideks,” märkis Otsla.

Riigikaitseõpetaja staabiveebel Renzo Rajaste ütles, et riigikaitseõpetus keskkoolis ja kutseõppeasutustes valmistab noori ette riigikaitses osalemiseks.

“Riigikaitse on valikaine kõigile, nii noormeestele kui tütarlastele, see aitab maha võtta hirme ajateenistuse ees ning ühtlasi aitab noortel tulevikku planeerida. Näiteks, kuhu teenistusse asuda või millal,” ütles Rajaste.

Ta lisas, et õpik seostab omavahel praktilised teadmised, näiteks esmaabist, topograafiast, esmastest ellujäämisoskustest, riigi toimimisest, sõjaajaloost ning tänapäeva relvakonfliktidest ja kriisidest. “Noored saavad vastused olulistele küsimustele, nagu miks on oluline panustada ja kuidas nad saavad panustada riigikaitsesse ning mis roll on liitlastel,” lausus Rajaste.

Uus riigikaitseõpik on digitaalselt kättesaadav kaitseministeeriumi kodulehel aadressil  https://drive.google.com/file/d/1cY6MzkbJeFmZ3-60XHoESXH5h7ZPkkLY/view .

3 kommentaari
 1. Mulle 2 aastat ago
  Reply

  pole küll keegi teatanud, kus on minu relv või relvad ja kus ma saaks väljaõppe või kuhu ma peaks pagema kui mutukad ründavad? Kui maja põleb, on hilja hakata korraldama tulekaitse või tulekustutamise kursust.
  Või pean ma käpad püsti ajama ja kellele tahes alla andma ja kohest surma paluma? Mulle pole isegi pistoda või mürgiampulli antud, mida saaksin enese hävitamiseks kasutada.

 2. to mulle 2 aastat ago
  Reply

  Ää sest muret tunne – maa küntalse 2 raketiga nii üles, et sul pole vaja oma põlenud konte mattagi mitte.
  Paar sekundit tajumisaega ehk on veel?
  Kus sa selle püssi või tanki või odaga veel lähed.
  Kõik on ää otsustatud sinu eest. Jumal ise otsustas, Jehoovalaste oodatud maailmalõpp tulebki. Nii kaua oodatud teist juba.
  Ole rahulik, kodanik.

 3. kriisilahendus 2 aastat ago
  Reply

  Tsiviilkriis on meie osadel pensionäridel juba käes.KUidas lahendatakse ei tea, aga seni kestab ikka veel.
  Kui see teieni jõuab ,eks siis ise vaadake, noored ja terved nagu olete.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.