Tartu volikogus muutub hääletamine elektroonseks

Vladimir Šokman

TALLINN, 11. september, BNS – Tartu volikogu hääletab neljapäeval peetaval hooaja avaistungil esimest korda elektrooniliselt, kirjutab Tartu Postimees. 

Selle tulemusel muutub häälte lugemine kiiremaks, teisalt aga – ja see on volikogu kantselei peaspetsialisti Aune Rummi sõnul peamine põhjus, miks uut süsteemi on tahetud – saab edaspidi nimeliselt kirja panna, kes kuidas hääletas.

Seni on volikogu protokollides kirjas üksnes arvuliselt, kui palju oli poolt- ja kui palju vastuhääli. Näiteks kuulsa ja pikale veninud tselluloositehase eriistungi puhul polegi täpselt teada, kes volinikest lõpphääletusel käe tõstsid.

Salajastel hääletustel antakse Tartu volikogus vähemalt esialgu oma hääl sedeliga. «Volikogu saab hääletusi salajaseks kuulutada seaduse alusel, enamasti on hääletused ikka avalikud ja elektrooniliselt edaspidi ka nimelised,» selgitas Rumm.

Hääletamine hakkab käima linnavalitsuse dokumendihalduskeskkonnas, kuhu on tehtud vastav arendus. Volinikele on hangitud väikesed tahvelarvutid, millele saab ka klaviatuuri külge panna või soovi korral ära võtta. Volikogu liikmeid on 49, arvuteid soetati väikese varuga, 52.

Volikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Vladimir Šokman oli üks uue hääletussüsteemi katsetajaid. «Olin ka üks tuliseid pooldajaid, kui see idee sai välja käidud, et proovime selle sammu astuda, kui me e-riik oleme,» rääkis Šokman. «See annab esiteks selle, et häältelugemise protseduur lihtsustub. Teiseks distsiplineerib linnavolinikke. Saalis on teinekord sagimist, keegi hääletab näiteks tagareast. Oma töökohal oled ehk tähelepanelikum ja materjalid on silma all. Nüansid, mis kokkuvõttes peaksid viima töö kvaliteedi paranemisele.»

1 Kommentaar
  1. Avalik 2 aastat ago
    Reply

    peab olema kogu hääletamine, mitte seda teha valikuliselt. Peame ju teadma, kes on linnarahva vaenlased, kes lasevad pargid rikkurite eramuid täis ehitada ja hävitavad üldse linnas rohelust. On ju peatse löögi all terve Emajõe kallas.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.