Eesti liitus maailma vähideklaratsiooniga

Foto: Riigikantselei

Stenbocki maja, 14. september 2019 – Peaminister Jüri Ratas, rahvusvahelise vähivastase võitluse liidu (UICC) juht Cary Adams ja Eesti Vähiliidu nõukogu esimees Vahur Valvere allkirjastasid eile, 13. septembril Tallinnas toimunud vähiliidu suurüritusel „Terve Eestiga vähi vastu“ maailma vähideklaratsiooni.

2013. aastal vastu võetud maailma vähideklaratsioon seab eesmärgiks vähendada vähist tingitud enneaegset suremust, parandada inimeste elukvaliteeti ja tõsta vähi elulemust.

„Eesti suurim väärtus on meie inimesed. Kogu riigi arengu alus on inimeste tervis ja heaolu. Mina unistan, et kõik Eesti inimesed oleksid terved. Kahjuks ei ela me aga ideaalmaailmas. Seepärast on oluline, et vähki haigestunud saaksid meie tervishoius kiiret ja kvaliteetset abi, aga samavõrra oluline on ka luua meie ümber keskkonda, mis toetaks tervise hoidmist,“ ütles Ratas.

Peaminister tänas deklaratsiooni allakirjutamisel kõiki inimesi, kes on võtnud oma südameasjaks vähi ennetamise ning juba haigestunute nõustamise ja toetamise. „Vähk ei ole kindlasti ainult haigestunu mure, vaid terve ühiskonna probleem,“ lisas ta.

„Vähideklaratsiooni allkirjastamine on hea jätk, mis kinnitab nii meile endile kui ka kogu maailmale, kui tõsiselt soovib Eesti panustada vähivastasesse võistlusesse,“ rõhutas peaminister.

Eesti riik on aasta-aastalt suurendanud vähiravi ja -ravimite rahastamist. 2018. aastal kulus vähiravimitele ligikaudu 48 miljonit eurot. Kokku investeeris haigekassa eelmisel aastal vähiravisse ca 156 miljonit eurot, rahastades seeläbi nii ennetust, vähkkasvatajate varajast avastamist kui ka ligikaudu 50 000 inimese vähiravi.

Eesti Vähiregistri andmetel registreeriti 2016. aastal Eestis 8788 esmast vähijuhtu ja 3834 vähist põhjustatud surma. Südame-veresoonkonna haiguste järel on kasvajad Eesti elanike teiseks peamiseks enneaegse suremuse põhjuseks.

2 kommentaari
 1. Näen 3 aastat ago
  Reply

  taolistes tõestamatutes ettevõtmisetes uusi kavu rahva vastu. Et ei tohi süüa sealiha, ei tohi juua piima, ei tohi süüa kartuleid jne, sest neid söönute ja joonute hulgas on mitu surnut. Näsige ainult juurikaid ja olge õnnelikud.
  Aga vähi kui haiguse kohta on mul oma arvamine. See on üks nn rändhaigustest. Täna on, homme pole. Ning ta liigub ajas ja ruumis edasi. Samuti tuleb selle asemele uus ja võibolla veelgi hullem. Sest inimene on kogum keemilisi elemente, mis ühendis mujalttulnutega võib inimeseti erinevalt tulemusi anda. Üks jääb saurusehaigeks, teine mitte. Nagu on need ülitundlikud, kes ei kannata kora karvu, kes ei saa süüa šokolaadi jmt. Osa ssab sellest tundlikkusest täiskasvanuna lahti, osa mitte.
  Nii et ka vähk on meil ajutine haigus ning vabalt võib ta asenduda uue ja hullemaga, millest meil pole õrna aimugi.
  Seega ma ei leia, et meie peavaenlane on mingi vähk. Ravida teda võib ja leida ka mõjusamaid ravimeid, kuid vähk pesitseb ikkagi vaid mingis piiratud hulgas inimestest, mitte ei sure sellesse 90%. Ka minu mitu tuttavat on läinud vähi nahka. Muidu näisid terved olevat ja tegid suuri plaane aga paari kuuga olid äkki läinud. Kuid teiste tuttavatega võrreldes moodustasid nad tillukese osa. Tunduvalt suurem osa on surnud aga südamehaigustesse. Sest liikumatus ja hea mugav eluviis põhjustab rasvumist ja ongi kööga. Oletan et see ähvardab ka mind. Kuid ma elan ju söömiseks ning mitte ei soovi oma toidusedelit muuta. Parem suren 99-sene ning söön mida tahan ja palju tahan kui 100-sena aga kogu elu pean piinlema. Ning surm on meil ainus asi, mis tuleb 100% kindlalt.

 2. soovitus 3 aastat ago
  Reply

  Siis keelustage ära fruktoosi-glükoosisiirupi lisamine toitudesse. See on sees KÕIGIS, isegi leivas, lihatoodetes,piimatoodetes. Tehtud USA GMO maisist.
  Ärge meelitage liha sööma igasuguste maitsete ja sõltuvusainetega seda möksides/sõltuvus naatriumglutamaati on väga tugev/
  Ärge propageerige piimatooteid.
  Jälgige apteegikaupu.
  Keelake kahjulike E ainete kasutamine.
  Energeetilisel tasandil on vähk vihkamise, näriva kadeduse, kurjuse, kurbuse, hirmu , ahnuse tulem.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.