Suur Paunvere Väljanäitus ja laat

Nunnunäitus. Foto: Riina Mägi

On päevi, kus magnetiline mõju inimesi linnast maale tõmbab. See juhtub ka siis, kui Palamusel saab teoks Suur Paunvere Väljanäitus ja laat. Tänavu toimub alati kümneid tuhandeid inimesi kohale meelitav sündmus 21. septembril ja juba 22. korda. Väljanäitust ja laata avama oodatakse maaeluminister Mart Järvikut.

Kauaaegne Palamuse vallavanem ja praegune Jõgeva vallavalitsuse Palamuse teenuskeskuse juhataja Urmas Astel on erinevates rollides tegelnud väljanäituse ja laada korraldamisega 1998. aastast.

„Laada idee oli kohapeal liikumas, kuid vedu ei võtnud see enne, kui toonased telesaate „Maahommik“ tegijad Olev Jaksi ja Georg Pelisaar ettevõtmise pisut teisiti serveeritult välja pakkusid. Sündmuse eesmärk on olnud ikka populariseerida maaelu ja sealseid elamusi, anda kohalikule rahvale võimalus tutvustada Palamust. Põhimõtteliselt oli Suure Paunvere Väljanäituse suund minu arvates läbi aegade jätkunud. Olulisemateks märgusõnadeks on maakaup, põllumajandus, käsitöö, kõik, mis on looduslähedane, nii eesti, ja kui õnnestub, siis ka naaberrahvaste rahvakultuur,“ arutles Astel.

Kohati muutub kauaaegne omavalitsustegelane ka murelikuks: „Paraku selle maakauba ja rahvakultuuri näitamisega eriti palju ei teeni. Et katta järjest kasvavaid korralduskulusid ja tuua maarahvale koju kätte ka meie kultuuri tippe, on vaja läinud lisaraha, ja seda on proovitud leida ka muu kauba müüjate kaudu. Siiski pole vastu võetud kõike, mida välja pakutud, vaid püütud teha sellest sobilik valik,“ rääkis ta.

„Usun, et kohalikud on veel siiani hingega asja juures. Arvan, et nad soovivad ettevõtmiste jätkumist ja on selle nimel valmis taluma ka tekkivaid ebamugavusi,“ arvas Astel, kui uurisin temalt, mis võiks olla Palamuse suursündmuse fenomen.

Üks toimekamaid väljanäituse kordaminekule kaasaaitajaid – Jõgeva vallavalitsuse arenduse ja ettevõtluse peaspetsialist Reelika Kivimurd – on kutsunud kõiki tooma väljanäitusele „nunnusid“. „Nunnuks“ võib olla aiasaadus või käsitööese. Parimad „nunnud“ saavad tunnustatud. „Nunnunäituse“ peaauhinnaks on 50 000 eurosenti. „Nunnunäituse“ idee pärineb teadagi Oskar Lutsu näidendist „Kapsapea“.

Reelika Kivimurd selgitab, et korraldajad ise ei kutsu seda üritust laadaks. „Tegemist on siiski Suure Paunvere Väljanäitusega. Meie eripäraks võrreldes teiste sellesarnaste üritustega on kindlalt see, et püüame rohkem rõhku panna väljanäitusele ja põllumajandussaaduste kasvatamisele,“ lausus ta.

Külalisi oodatakse ka välismaalt

Jõgeva vallavanem Aare Olgo võtab Suurel Paunvere Väljanäitusel vastu külalisi sõpruspiirkondadest: Soomest, Leedust, Valgevenest, Lätist ja Moldovast. „Paunvere Väljanäitus on valla esindusüritus ja teatud mõttes annab läbilõikeliselt ülevaate Eesti elust. Püüame ses suhtes anda endast parima väliskülaliste vastuvõtmiseks. Külalised viibivad siin kolm päeva, nii et tutvustame neile oma valla saavutusi ja elu ka laiemalt. Kindlasti jääb paljudele väliskülalistele meelde ka tänavusel väljanäitusel esinev lauljatar Anne Veski, kelle üks hitte „Jätke võtmed väljapoole!“ viib mõtted avatusele, sõbralikkusele ja külalislahkusele, millele Jõgeva vallas alati tähelepanu pööratakse. Püüan külalistele rääkida ka Palamusega seonduvast, mis omane just nende maale.

Näiteks lätlastele mainin, et Oskar Lutsu teoste ühe meeldejäävama tegelase Lible isa oli lätlane,“ rääkis Olgo.

Tema sõnul on Palamuse väliskülalistele tutvustamiseks palju ära teinud ka Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum tänu hiljuti avatud atraktiivsele peamajale. „Möödunud aastal pärast omavalitsuste liitumist loodud Jõgeva valla vallavanemana nägin Paunvere Väljanäitust esmakordselt seestpoolt. See on paljude inimeste tohutu töö, et saaksime kogu seda melu ja ilu nautida. Suur tänu neile kõigile!“ ütles Olgo. Küsimusele, mida tal endal plaanis sellelt sündmuselt osta, vastas ta: „Kahjuks jäid mul teiselt meie valla suurürituselt, Kuremaal peetud küüslaugufestivalilt küüslaugud ostmata. Nüüd püüan selle vea parandada.“

Üheks atraktiivsemaks hetkeks väljanäitusel on ka Palamuse kuulutamine Jõgeva valla sügisekeskuseks. Sel puhul antakse Palamuse Kultuuri esindajatele karikas, millel Jõgeva valla talvekeskuse Jõgeva linna, kevadekeskuse Torma, suvekeskuse Kuremaa ja sügisekeskuse Palamuse sümbolid. Karika võtab Palamuse Kultuuri juhataja, suvepealinna tegemiste eestvedaja Ehtel Valk vastu suvekeskuse Kuremaa toimetuste eestvedajalt, Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskuse juhatajalt Tiina Tegelmannilt.

Näiteks 28. septembril on Palamusel avatud uste päev. Kaks päeva hiljem korraldab 12-kordne veteranide maailmameister Ülo Kuusk sangpommivõistluse „Tootsi Kivi“. Tulemas on ka rahvamatk Kaarepere–Palamuse romantilisel teel, mida mööda on meeldinud kõndida üksteist leidnud neidudel ja noormeestel, meestel ja naistel. Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumis valitakse aga konkursi korras seekordsed Toots ja Teele.

Palamuse kui sügisekeskuse sündmustele paneb väärika punkti Palamuse esmamainimise 785. aastapäevale pühendatud pidulik kontsertaktus Palamuse rahvamajas.

Jaan Lukas 

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.