Teise pensionisamba raha iseseisvaks investeerimiseks luuakse pensioni investeerimiskonto süsteem

:RAHAKOMPASSIL ÕPETATAKSE INVESTEERIMIST KRISTJAN LEPIK. FOTO PEETER LANGOVITS/ SCANPIX

Stenbocki maja- 19. september 2019     

Valitsus arutas täna valituskabinetis, kuidas pakkuda inimestele võimalusi oma pensioniraha iseseisvaks investeerimiseks ilma teisest pensionisambast lahkumata. See eeldab teise pensionisamba jaoks mõeldud pensioni investeerimiskonto avamist.

„Pensioni investeerimiskontole saab kanda oma seni teise pensionisambasse kogutud raha,“ ütles peaminister Jüri Ratas ning lisas, et erinevalt tavalisest investeerimiskontost, saab spetsiaalselt teise samba jaoks loodud lahendusega lasta investeerimiskontole kanda ka teise pensionisamba jooksvaid makseid.

„See on oluline lisavõimalus oma pensioniraha iseseisvaks investeerimiseks, mis täna puudub. Kui pensionifondi puhul langetab investeerimisotsused pensionifondi valitseja, siis pensioni investeerimiskonto puhul saab seda teha koguja ise,“ täpsustas rahandusminister Martin Helme.

Pensioni investeerimiskontot saab sarnaselt tavalisele investeerimiskontole avada pangas ja sisuliselt on tegemist arveldusarvega, mis on eritunnuse abil eristatav muudest arveldusarvetest. Sinna saab laekuda raha üksnes teisest pensionisambast, muud raha inimene sinna kanda ei saa.

Kontole on võimalik kanda ka varem teise samba fondidesse kogutud raha ja liigutada omakorda raha tagasi pensionifondidesse. Kuna raha liikumine toimub teise samba sees, siis tulumaksu tasuda ei tule, nagu ei tule täna ka fondide vahetamise korral.

Igasugune pensioniraha liigutamine väljapoole pensioni investeerimiskontot või pensionifondi võrdub raha väljavõtmisega teisest sambast ja toob kaasa tulumaksu tasumise.

Pensioniikka jõudes on pensioni investeerimiskonto omanikul samad õigused ja võimalused, nagu neil, kes on kogunud raha pensionifondi.

Teatele lisatud materjal pensioni investeerimiskonto kohta (PDF) (PDF).

Valitsus kinnitas teise pensionisamba reformi põhimõtted 22. augusti valitsuskabineti nõupidamisel.

3 kommentaari
 1. ??? 1 aasta ago
  Reply

  ja kuidas aitab see praegusi pensionäre ???
  no ei ole resoluutsust. praegu tüidate just reformarite tahet, iseendale auku kaevates – ei suuda nii olulist lubadust täita , kui panete surmaeelikud aastaid, mida neil ehk polegi, ootama. ja mujalt raha leisa ei oska või julge.

 2. See 1 aasta ago
  Reply

  on samasugune allapoolevööd võte surmaeelikutele nagu senine. Lahend oleks hoopis selline, et 2. ja 3. sammas pandaks kokku, see oleks siis igaühe enda asi, palju ta juutidele annetab.
  Kuid kui luua eraldi rahastu, siis osalev pank peab tagama järgmise tingimuse: rahastusse panustatav rahahulk käib kaasas eelarve tõusuga ning pank lisab veel 0,5%.
  Näide 2 aasta lõikes:
  1. aasta: raha läheb rahastusse 300€, eelarve on 10000000000€, suhe 1/33333333
  2. aasta: raha läheb rahastusse 350€, eelarve on 12000000000€, suhe 1/34285714
  Kokku: rahastusse sai pandud 650€, eelarved on 22000000000€, suhe 1/33846154 (piisab lihtümardamisest)
  Kui nüüd tahaks surmaeelik raha välja võtta 3. aastal eelarvega 14000000000€, peaks tal rahastus olema:
  (650/22000000000)×2×14000000000 = 827,27€.
  Lisan siia lepingulie lisa 0,5% ja saan surmaeelikule väljamakstavaks rahaks 831,40€ (ümardan allapoole).
  Vaat nõnna peaks see surmaeeliku pinsitagamine käima. Mitte aga riiklik petmine ja juutide toitmine.

 3. Jätke ükskord jama. 1 aasta ago
  Reply

  Meie a.abi on tõesti halb. Arstid on kaitse all kuid ja ka nende lollused vabastatud süüst. Mis toimub. Kallis minister. Perearstid üle koormatud. Vale. Minge istuge päev otsa kusagil koridoris ja jälgige inimeste külastamist. Ukse taga ei ole järjekorda ollagi ja loendage arstil käiate arvu ning tööpäeva lõpus vaadake arsti päevast aruannet. Sealt ilmneb, et rühivad tööd teha nii et higi lendab. Mina seda tegin ja vahetuse jooksul arstil käis kuus inimest.
  Minister. Teie külaskäikudel arsti juurde ei ole mõtet. Nad kaebavad haigete külluse üle ja kasseerivad raha. Õnnestus teada saada ka minule väljakirjutatud ravimite nimekiri ja seal palju väga kangeid ravimeid mida ma ei ole kunagi tarbinud. Pärisin aru kuna kui läksin autojuhi loa pikendamiseks komisjoni, öeldi, et olen väga haige ja ma lube enam ei saa. Tõstsin kisa ja siis aeti asi korda.
  Arstide ringkaitse. Neile ei ole vaja palgatõusu. Ega see neid paremini tööle ei pane.
  Kontrollige arstide tööd ja näete nii mõndagi.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.