Ajalehed on kohanenud muutustega 20 aastat

„Kesknädal“ on siiani vanim rahva poliitikaleht, mis ilmus paberil nädalalehena 20 aastat ja alates 2019. septembrist ilmub kord kuus.

„Kesknädala“ ilmuma hakkamine 1999. aasta augustis toimus praegusega võrreldes paberlehtede kõrgajal. Sajandivahetuse ajalehte loeti enamasti paberil, sest interneti kasutamine oli vähene ning see maksis telefoniliini minutitasu. Ajalehti sai osta kioskist, aga poliitikat sisaldav ajaleht oli sealt puudu, sest sorteerija AS Lehepunkt (kustutatud 30.04.2010) ja müüja R-Kiosk ei leidnud selleks koostööd. Erandiks olid väiksemad kioskiketid, näiteks AS Rinder, mille kioskid suleti 2006. aastal. Lehte sai osta ja tellida Eesti Posti postkontoritest ning lugeda raamatukogudes.

Poliitilisi ajalehti oli varem tehtud erakonnaliikmetele (näiteks „Seitse Päeva” Keskerakonnal) ja valimiskampaaniateks, kuid nende ilmumine oli ebaregulaarne või harv, näiteks kord kvartalis. Poliitilise sisuga ajalehti trükiti mustvalgetena. Trükikoda „Printall“ võimaldas kasutada ka teist värvi – nii nägi „Kesknädalas“ rohelist ja Mõõdukate ajalehes oranži.

Paberilt internetti

Ajalehtede digitaliseerimine sai hoo sisse sajandivahetuse järel, kui edu olid saavutanud portaalid „Delfi“ ja „Mega“, mis uuendusena võimaldasid artikleid kommenteerida. Varem olid ajalehed avaldanud paberlehes ilmunud artikleid kärbitult, valikuliselt või alles keskpäeval, et lugejad maksaksid paberlehe eest raha. Artiklite kommenteerimine klikkide saamiseks ja reklaamide näitamiseks olid alles värsked uuendused. Prooviti kinni hoida paberlehe levitamisest ja maksustamisest ning internetti suhtuti kahtlusega.

Kuni 2002. aasta oktoobrini pidid inimesed riigiga suhtlemiseks ja teenuste saamiseks ainult paberit kasutama, sest interneti teel dokumente esitada või allkirja anda ei saanud. Alles ID-kaartide väljastamisega ja digitaalse allkirjaga sai võimalikuks paberist dokumentide asendamine digitaalsete failidega.

Ajalehtede tegemist ja inimeste eraelu mõjutasid pöördeliselt sajandivahetuse järel tarbijateni jõudnud digitaalsed fotoaparaadid. Need võimaldasid ilma filmilindi ja selle ilmutamiseta saada arvutisse pildifaili. Varem tuli paberile ilmutatud foto uuesti arvutisse skanneerida, et see ajalehes avaldada. Filmirullil oli piiratud arv kaadreid ja niisama fotosid ei klõpsitud. Kunagi ei teadnud, kas foto õnnestus, kuni seda polnud ära ilmutatud. Koos digitaalfotograafia tulekuga kasvas hüppeliselt ka pildistamine, sest nüüd tulemus oli koheselt näha ning halvad pildid sai mälukaardilt kustutada.

„Kesknädala“ artiklid said internetis avalikuks 2000. aasta mais. Need olid .html failid tekstina umbes 5 rubriigis. Koos pildiga ilmus ainult juhtkiri ning mõni olulisem artikkel.

Praegugi kättesaadav andmebaasi kasutav tarkvara võeti kasutusele 16. mail 2001 ning seda kasutati kuni 13. juunini 2018 ning see asub praeguseni aadressil vana.kesknadal.ee. Seda arendas AS Spin Tek. Selle järel lõpetati ajalehes .pdf failide avaldamine ja võeti kasutusele uus kujundus maailmas populaarse blogide tarkvaraga WordPress.

Tasuta sotsiaalmeedia kättesaadavaks saamine võttis ajalehelt ära tasu maksvad kasutajad.

Sotsiaalmeedia loomine

Ajalehed olid inimeste tähelepanu pärast konkureerinud raadio ja televisiooniga, kuid interneti võidukäik muutis neid kõiki. Senine info vastuvõtmine sai muutuda kahesuunaliseks suhtluseks, kui kommenteerisid ajaleheartiklit. Sealt oli väike samm, et saaks mööda minna toimetusest ja teha igast inimesest autori, kes loob teksti, teeb pildi või video ja jagab seda tasuta. Just sotsiaalmeedia tasuta kättesaadavaks saamine võttis ajalehelt ära tasu maksvad kasutajad.

Kui sajandivahetusel oli ajalehe eest raha maksmine mõistetav, siis internetist kätte saadava info hulga kasvuga muutus ka inimeste käitumine ja tekkis tasuta info ootus. Tõeline murrang tuli 2007. aasta suvel avalikustatud iPhone mobiiltelefoniga, mis kukutas turgu valitsenud Nokia ja avas puutetundliku ekraaniga nutiseadmete ajastu.

Viimane kümnend on näidanud tasuta asjade võidukäiku internetis, olgu selleks siis maailma suurimaks e-maili teenuseks saanud Gmail, tasuta otsing GoogleTwitteri säutsud, Youtube videod või Facebooki-sarnane sotsiaalmeedia.

Eestis on edu saavutanud Tallinnas alustatud tasuta ühistransport, mis on praegu olemas juba enamikus maakondades ja mida kopeeritakse välisriikides. Tasuta „Kesknädal” edaspidi on ajaga kohanemine, sest ajalehti müünud R-Kioskid on tänavatelt kadunud juba aastaid.

Virgo Kruve

6 kommentaari
 1. On 1 aasta ago
  Reply

  ikka Virgol keel:
  … ilmuma hakkamine toimus …
  … kasutamine oli vähene
  Oleks võinud sama jätkata ja kirjutada:
  lehe ostmine ja tellimine sai toimuda …
  kioskite sulgemine toimus …

 2. Nojah 1 aasta ago
  Reply

  Mina olen Kesknädalat tellinud ja lugenud palju aastaid. Peavoolumeedia ajalehti ma ei loe sest hoian oma närve. Eriti meeldis mulle ajaleht Kesknädal kui peatoimetaja oli Reinde. Palju uudiseid ma sain oma lemmiksaatest Meedia Keskpunkt kus rääkisid mis tegelikult toimub meie maal 3 minu lemmikajakirjanikku. Aga paistab et see saade enam ei tule millest on väga kahju. Võiks parem mõni teine saade ära jääda aga mitte see. Ei tea kas Reformi tagatoa tegelased on seda nõudnud sest nende alatud teod tuuakse seal vahest avalikkuse ette. Ehk kardavad TTV sadete tegijad valesüüdistusi ja laimu mida nii ohtralt mõtlevad välja Reformi tagatoa tegelased. Mingi põhjus peab ju olema et nii suurepärane saade jääb välja. Aga ehk ei jää ja ikka tuleb veel–siis küll oleks tore.

 3. uskmatu toomas 1 aasta ago
  Reply

  Saadete Meedia Keskpunkt mis vahel läks natuke üle võlli aga sellegipärast vaadatav,Otse Kümnesse ja Skorpion kadumine küll kasu ei too. Lõpetage ka Mõtleme Taas ja Poolkuu ja võitegi oma poe sulgeda !
  Pisitasa toimub refi ja sotside kauaaegne unistus TTV sulgeda ,seda keskerakonna enda kätega !

  • Kui 1 aasta ago

   TTV on liiga kallis, siis on viga seespool.
   Järelikult tuleb TTV laiali ajada ja alustada 0-ist. Ehk mida on vaja ja kes mida peaks tegema. Siis avastataks äkki, et paljusid taustakujusid polegi vaja. Kui midagi on vaja ajuti, siis seda saab tellida ning kokkuvõttes tulevad saated ikkagi odavamad.
   Ning miks pole TTV mõelnud veebi-TV peale? Kas keegi keelab või ei saa asjast aru ega oska?

 4. odanik 1 aasta ago
  Reply

  240miljardit eurot musta vene raha puhtaks pesta ja teha seda ilmtingimata väikese Eesti riigi kaudu .Miks küll?Selle eest tänage meie VEB fondi kangelasi/ reformierakond , Eesti Pank jt / kes ON OMA PATUD SALASTANUD 75 AASTAKS ja on sellega vene luureorganitel kindlalt peos. . Üüratu rahasummade pesu , üüratud on ka“ meeleheaks „ saadud summad. Neid summasid jagus lahedasti kõigile nendele instantsidele kes olid seatud ja kohustatud jälgima, kontrollima , tõkestama, seda infot vaiba lükkama ja vaiba all hoidma .Seda kuritegu , mis on rahvusvahelises mõistes ühemõtteliselt kriminaalkuritegu . Ja sirmiks, kattevarjuks, peibutiseks , tähelepanu kõrvalejuhtimise objektiks kasutati aastaid selleks keskerakonda ja Edgar Savisaart . KE igat kirbuessu lasti ventilaatorisse sellise meedia käraga et meie rahapesijate telgitagune sebimine selle tagant välja ei paistaks. Meie „vaba ja sõltumatu“ meedia , eriti HJL meediaimpeerium, Postimees jt on rahapesu rammusas vahus aastaid mõnuga kümmelnud , ikka põhimõttel kes maksab see tellib muusika , paisates õhku vihkamist , poolvalet ja täisvalet. Partners in crime. Ja kõige selle paistel veel rääkida et Lavli Perling peaks oma postil jätkama. No tule taevas appi!

 5. Mõtleja 1 aasta ago
  Reply

  Süvariigi toimimisest rääkides- markantne näide M. Krossi provokatsioon eesti riigi maine kahjustamiseks ja proks „oma parimas väljaandes“. Süvariigi väärsünnitis – minu arvates ühed alatumad ja närusemad tegelased on eesti riigi ajaloo võltsijad. Püütakse näidata et eesti rahval polegi ajalugu , see on vaid üks juurteta mass, kel ei ole oma kangelasi ,väärtusi ega vabadusvõitlust olnudki .. Üks täiesti moonutatud ja vassitud periood on laulva revolutsiooni ja eesti iseseisvuse taastamise periood , kus meie koollastele on ettesöödetud ajaloo esivõltsija M. Laari ajaloo raamat . Õnneks on ilmunud selle haigutava tühimiku täiteks Paavo Kanguri raamat „Mängur“ mis annab küllaltki adekvaatse pildi nendest eesti rahva tormilistest põnevatest ülevatest aastatest .Ja Edgar Savisaare tegelikust rollist meie ajaloos. Samuti kelamlaste- enamlaste rollist meie vabadusvõitluses. Mis puudutab seda häbiväärset poliitilist farssi – Edgar Savisaare nonstop kohtusaagat, siis loodan et ühel päeval leidub keegi aus inimene, kes toob lagedale ka selle loo kõik tegelikud asjaolud. Praegu on selles raamatus see teave ainult meie peavoolumeedia tasemel.Paavo Kanguril on hea sulg , ehk ta võtab ise ette meie lastele ajalooõpiku kirjutamise , vähemalt selle ülihuvitava perioodi osas. Aga seda RAAMATUT “ MÄNGUR“ SOOVITAN LUGEDA kõigile.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.