Kersti Sarapuu: järgmise aasta riigieelarve panustab sotsiaalvaldkonda

Kersti Sarapuu

Valitsus andis täna Riigikogule üle 2020. aasta riigieelarve, mis pöörab suurt tähelepanu Eesti elu ja inimeste kitsaskohtadele. Üheks peamiseks eesmärgiks on vähendada sotsiaalset ebavõrdsust ning parandada eakate toimetulekut, ütles täna oma kõnes Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu.

„Alates 1. aprillist tõuseb vanaduspension 45 eurot – see on viimase 12 aasta suurim pensionitõus. Selleks on riigieelarves ette nähtud 20,8 miljonit eurot,“ sõnas Sarapuu, lisades, et erakorraline pensionitõus 2020. aastal on esimene samm eakate heaolu tõstmisel ning kahtlemata töötab valitsus eesmärgi nimel, et järgnevatel aastatel kasvatada pensione veelgi.

Riigikogu rahanduskomisjoni liikme sõnul panustab valitsus märkimisväärselt riigipalgaliste töötajate palgafondi. „Päästjate ja politseinike palgatõusuks on 2020. aasta eelarves ettenähtud 7 miljonit eurot, sotsiaaltöötajate ja kultuuri- ja spordi valdkondade töötajate palgatõusuks – rohkem kui 3 miljonit eurot. Selleks, et lasteaiaõpetajate keskmine palk oleks samal tasemel kooliõpetajate miinimumpalgaga saavad omavalitsused riigilt 15 miljonit eurot toetust,“ lisas Sarapuu.

Haigekassa eelarve suureneb 2020. aastal ligi 140 miljoni euro võrra. Ligi 25 miljoni euro võrra kasvab riigieelarve eraldis mittetöötavate vanaduspensionäride eest. „Ühes sellega suurendatakse tervishoiutöötajate sissetulekuid ning see on oluline, et neil jätkuks motivatsiooni  nii olulises ja raskes valdkonnas töötamiseks,“ märkis Sarapuu.

2020. aasta riigieelarve kulude maht on 11,6 ning tulude maht 11,8 miljardit eurot. Võrreldes 2019. aastaga kasvavad kulutused ligikaudu 240 miljonit eurot ja tulud 760 miljonit eurot. Valitsussektori võlakoormus väheneb – kui 2019. aastal oli võlakoormus 8,8% SKPst, siis 2020. aastal moodustab see näitaja 8 protsenti.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.