Sotsiaalkomisjon pooldab debatti ravikanepi võimaldamise üle

CBD pood, ravikanep FOTO: Vladislav Musakko/Scanpix

Sotsiaalkomisjon arutas teisipäeval koos huvigruppidega kollektiivset pöördumist “Eesti vajab kanepireformi”, millega kutsutakse üles kanepiturgu reguleerima.

Sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder märkis, et narkootikumide tarvitamine on Eestis jätkuvalt suur probleem ja üledoosi tõttu sureb igal aastal keskmiselt 120 inimest. “Kuigi kanepit peetakse üldiselt suhteliselt ohutuks meelemürgiks, vallandab see vaimse tervise probleemid inimestel, kel on selleks soodumus või siis võimendab kanep olemasolevaid vaimseid probleeme,” ütles Mölder. “Igal juhul peab riik, kus kanep legaliseeritakse, olema võimeline pakkuma sotsiaalseid tagatisi kanepisõltuvuse ja sellega seotud psühhiaatriliste probleemide raviks. Eestis paraku sellist võimekust praegu ei ole,” tõdes Mölder. “Küll aga pooldan debatti ravikanepi kättesaadavuse üle Eestis, et arstid julgeksid vajadusel rohkem ravikanepit kasutada,” lisas esimees.

Sotsiaalkomisjoni liige Hele Everaus nentis, et kanepi seadustamise üle arutatakse üle maailma. Ta lisas, et maailmas on riike, kus kanep on hiljuti seadustatud, kuid nende riikide tulemuste analüüsimiseks on veel vara. “Seni on valdavalt lubatud olnud niinimetatud meditsiiniline kanep, mis on tegelikult seaduslik ka Eestis. Samas tuuakse ka ravikanepi puhul välja terve rida tõsiseid kõrvaltoimeid,” ütles Everaus. Ta märkis, et enamikule sümptomitest, mida kanepitoodetega püütakse leevendada, on võimalik leida sobivamad alternatiivid. “Kindlasti on vaja igakülgseid analüüse ja Eesti jaoks on praegu parim rahvusvahelise kogemuse jälgimine,” sõnas Everaus.

Istungil osalesid veel õiguskomisjoni liikmed, pöördumise algatajate esindajad, sotsiaalministeeriumi, Tervise Arengu Instituudi, rahandusministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, justiitsministeeriumi, siseministeeriumi, politsei- ja piirivalveameti, terviseameti, Eesti Arstide Liidu ja Eesti Psühhiaatrite Seltsi esindajad.

Sotsiaalkomisjon kujundab oma seisukoha hiljemalt detsembri alguses.

4 kommentaari
 1. vaadake toele nakku 1 aasta ago
  Reply

  KUI MITTE KANEP /pidada tõstma vererõhku?/ SIIS MINGI TÕSISELTVÕETAV RAHUSTI PEAB VABAMÜÜGIL OLEMA.
  EGAS SAA PEAGA VASTU SEINA JOOSTA – VÕI SOOVITAKSE ALKOHOOLIKUID JA NARKOMAANE. SELSISÕLTLASI, HASARTMÄNGJAID jms. JUURDE. MIKS MITTE? …
  SELGE ON, ET PSÜHHIAARILINE ABI RAJANEB ROHTUDELE EGA LAHENDA PROBLEEME. NEID EI LAHENDA KA TULIKALLID PSÜHHOANALÜÜTIKUD – KUI PALJU MEIL NEID PÄRISANALÜÜTIKKE ONGI…
  SUITSIIDIABILE TULEB KA LIIRESTI LUUA SEADUSLIK VORMISTIK JA ANDA INIMESE ENDA OTSUSTAADA, KAS TA TAHAB VEGETEERIDA JA KANNATADA MINGI HAIGUSE KÄES VÕI MITTE, OLLES KATSEJ@NESEKS ARSTIDELE JA TOITEKS FARMAATSIAFIRMADELE.
  EHK ON TA HINGEJ}UD JUBA NII OTSAS, ET EI TAHA ENAM SEDA HOSPIITSI V}I HOOLDEKODU PIINA.
  SURMAHIRMU JA OOTUST.
  ON TAL SELLEKS }IGUS V}I MITTE-

 2. Kuna 1 aasta ago
  Reply

  see värk vajab aega, tuleks kanepiküsimus riiulile panna vähemalt 10-ks aastaks. Siis saaks juba pädevaid andmeid mujalt maailmast.
  Seega: kuni 13.11.2029. kanep mingile arutlusele ei tule! Las Sussu oma suitsetajatega sussitab kus tahab aga sellest ei tohi saada üldriiklikku elunormi.

 3. to kuna 1 aasta ago
  Reply

  Mis KURADI PÄDVAID ANDMEID SA TAHAD ???!!! SURIJATE PUHUL???!!!
  Kui keegi mööda seina üles ronib, siis ka vaadatakse, et jumalapärast liiga palju morfiini ei saaks, tekib HARJUMUS ja SURIJA SUREBKI ÄRA !
  MUIDUGI POLE KANEP SEE AINUS IMEROHI. ON VAJA TEISIGI RAHUSTEID, VABAMÜÜGILE, SEST RAHVA PSÜÜHILINE TERVIS ON SANT. VÕI KELLELGI ON SANT.
  KUI SA ANDMEID VAJAD, VÕTA KASVÕI FARMAkOLOOGIA LEKSIKON /nõukaaegne/ JA LOE, MIS JA KUIPALJU HARJUMUSI JA MUID PAHU ASJU VÕIB TEKITADA. SEAL ON TOODUD KÕIK NEED PSÜHHOTROOPSED AINED .MEIL POLE SIIN REIBASTE SKAUTIDE VÕI PIONEERIDE PARAAD.
  AGA SEDASI HULLUKSMINEMISE PIIRL POLE KA MÕTET INIMESI /ja/või loomi/ PIDADA.
  NEIL ANTIDEPRESSANTIDEL ON SAMUTI VÄGAGI HARJUMUSSTTEKITAV MÕJU, LISAKS OSAD NEIST SOODUSTAVD PARKINSONI, DEMENTSUSE JMS. TEKET. VEEL PALJU ASJU, KES UURIDA VIITSIB.
  ÄRA SIIN TARGUTA, SUL AEGA KÜLL. OOTA, SAAD SINAGI OMA MAAPEALSE PÕRGU KÄTTE. JA MÄRGI KÜLGE. ON SEE SUL KÄES, EI SA SIIS ENAM TARGUTA EGA LASTAGI.
  SUITSIIDIABI KÜSIMUS TULEB KA KOHESELT LAHENDADA.
  JA KUI SEDAGI EI SUUDETA, SIIS KORRALDADA ELUPÕHISE ÕPPE KORRAS , POOMISNÖÖRI ÕIGE SÕLME TEGEMISE KURSUSED. Väegade tarviline asi, millest ametnikuots aru ei saa.

  • Suga 1 aasta ago

   täiesti nõus! Keelata kärakas, suitsud, kohv, odekolonnid jmt.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.