Jüri Ratas Keskerakonna maksuarutelul: Eesti uueks sihiks peab olema ühiskondlik tasakaal

Viimased paarkümmend aastat oleme Eesti ühiskonnas ja poliitikas vaadanud maksuküsimusi üsna ühekülgselt. Üleminekuaastatel võeti suund majanduskasvule, mis edendas kiiresti meie ühiskondlikku jõukust. Samas jäid sellest edust maha paljud meie inimesed ja ühiskonnagrupid. Seepärast ei ole üllatav, et näeme oma ühiskonnas lõhesid, mida nüüd tuleb tasandada, rääkis peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas täna hommikul toimunud maksuteemalisel arutelul.

Ratas rõhutas, et Eesti uueks sihiks peab olema ühiskondlik tasakaal, mis toob endaga kaasa kestliku majanduskasvu.

“Meie eeskujuks on Põhjamaad. Selleks tuleb küsida, kuidas jaotada loodavat väärtust ühiskonna erinevate osade lõikes õiglasemalt, et sellest saaksid osa ka seni nõrgemas positsioonis olevad kaasmaalased. See tähendab ka arutelu selle üle, milliseid teenuseid võiksime elanikena riigilt ja omavalitsustelt saada ning kui palju võiksime nende eest maksta,” lisas Ratas.

Maksuteemalise arutelu üheks kesksemaks teemaks oli “Inimväärne elu vanaduspõlves”. Sotsiaalminister Tanel Kiik märkis, et Eestis hoolekandesse suunatav 0,4% SKP-st on kahetsusväärselt madal, jäädes kordades alla Põhjamaade tasemele.

“Lahenduseks oleks hoolduskindlustusmakse loomine, mis aitaks katta puuduoleva rahavajaduse 150 miljoni euro ulatuses aastas. Võimaliku hoolduskassa vahendeid saaks kasutada tänaste ja tulevaste eakate ning teiste abivajajate tarbeks. Arutamist vajab, mis peaks olema konkreetne maksemäär, selle kujunemise mehhanism ning korralduslikud üksikasjad,” arutles Kiik, kelle sõnul tuleb oluliselt laiendada ka tööandja pensioni kasutamist.

Tulevikumaksude koha pealt toetas laudkonna eestvedaja Andrei Korobeinik digimaksu kehtestamist. “Paljud rahvusvahelised firmad, mis müüvad teenuseid Eestis, maksavad tulumaksu ettevõtte asukohariigis. Nii talitavad näiteks Facebook ja Google,” märkis Korobeinik.

Maksuarutelul räägiti veel kohalikest maksudest, kus leidis toetust turismimaksu idee, ja olemasolevate maksude ja aktsiiside korrigeerimisest.

Uue maksupaketi töötab Keskerakond välja 2020. aasta kevadeks. Maksuteemaline debatt jätkub teisipäeval, kui Riigikogus toimub Keskerakonna fraktsiooni algatatud olulise tähtsusega riikliku küsimuse „Maksusüsteem – kuidas edasi?“ arutelu. Teiste seas teevad ettekande rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov ning ettevõtja Indrek Neivelt.

5 kommentaari
 1. Täiesti 2 aastat ago
  Reply

  vale alus Jurkal. Majandust saab elavdada ainult turg ehk nõudmine. Isegi kui omal olemas odav tööjõud (meil seda enam pole, jääme hiinlastele kõvasti alla) ja tooraine. Arengumaaks ka ei tahaks nagu saada. Nii ongi saba kinni ja nokuke lahti. Lehvitatakse ainult loosungitega.

 2. to täiesti 2 aastat ago
  Reply

  ÄRA AJA JAMA !
  SEE TURUVÄRK ON AMMU, AMMU VANANENUD JA RAHAMAJANDUS ÜLDSE.
  SEL ON AEG HAKATA ÄRA SUREMA KOOS OMA POOLDAJATE JA NISASE KÜLJES RIPPUJATEGA.
  VAJADUSPÕHINE PLAANIMAJANDUS,+ VEIDIKE LUKSUST KÕIGILE, KODANIKUPALK JA INIMESTE HINDAMINE MITTE TÖÖRÜGAJA VÕI TALLALAKUJANA, VAID MILLIST KESKKONDA NII SUURES KUI VÄIKESES MASTAABIS SEE INIMENE ENESE ÜMBER TEKITAB – HOOLIVAT, HEADUST ÄÄRTUSTAVAT ,HOOLIVUST KÕIGI ELUSOLENDITE VASTU.
  SELLELE SAAB RAJANEMA K TEADUS JA HALDUS JA TEHNILISED ARENGUD, HARIDUS + HARITUS ,MIS SAAVAD OMA SUUNA JUST EELPOOLNIMETATUD EETILISEST VOOLUSÄNGIST.

  • Sina 2 aastat ago

   oledki siis see, kes kodus koob Kongo neegritele kindaid aga nood ei lähe kuidagi kaubaks ning pead enda lohutuseks siin lällama.

 3. to sina 2 aastat ago
  Reply

  mis neegrid ja kindad siia putuvad.?
  Lihtsalt RAHAMAJANDUS TAKISTAB POSITIIVSEID= KÕIGEST ELAVAST HOOLIVAD ARENGUID.
  PÖÖRAB TEADUSE,HALDUSE, TEADUSE K A H J U L I K U K S !!! KA IGASUGUSELE KESKKONALE – KA LOODUSELE, VAIMSLE, EMOTSION. KESKKONNALE. FÜÜSILISELE PAKUTAKSE KÜLL LÄBUMÕNU JA MUGAVUSI KUID KOOS TERVISTKAHJUSTAVAGA JA BAASTURVALISUST HÄVITAVAGA.

 4. ! 2 aastat ago
  Reply

  Mida VANEMAKS ja VÄETIMAKS jääd, seda vähem sul ENESEL OTSUSTUSÕIGUST lastakse olla.
  Ametnikujupatsid ,kes ALATI TUGEVAMATE POOLT on ja kohalike asjuliste huvide eest väljas, hakkavad siis SINUGA TEGEMA, MIS TAHAVAD, ikka JOKK ALUSEL.
  TULEVIK ON LOHUTU JA OLEVIK STRESSAB MÕTTETULT.
  Selle asemel, et TÕELISELT ABI ANDA SINU SOOVE ARVESTADES, hakkavad sind kõiksugu HOOLDEKODUDESSE JA HOSPIITSIDESSE PISTMA / VÕRDLEN NEID KUNAGISTE LASTEKODUDEGA /, et nende OMANIKUD KASUMIT SAAKSID /olgu riigi või su enese taskust/mis tähendab vara KIIROKSJONEID ja VÕLEIVAHINNAGA ÜHEMEHE OKSJONEID huvitatud liidritele/ Ühel päeval sa lihtsalt avastad, et oled sattunud hüäänikarja keskele. Ja jõudu sellest põgeneda pole ja pole ka kuhu. Küll saate omal nahal seda kõik tundma .
  ASJAD LIHTSALT TEHAKSE ÄRA , AGA MITTE NII NAGU TEHTAVAD VAJAVAD, VAID NAGU TEGIJATEL JA VALIJATEL =TUGEVAMATEL MÕNUSAM ON. Ja siis on paremad vaestemajad ja halvemad vaestemajad?
  SELLISEL VIISIL, SELLISEL SALLITAVUSE ASTMEL EI SAADA ÜLE ÜHESTKI LÕHEST , VAID NEED LÕHED JOOKSEVAD TERVE ELU JÄRELE, ET NEISSE UPPUDA.
  Kui vanajumalal on tõesti kavas plats täiesti puhtaks lüüa, siis seda ei saa talle küll pahaks panna .

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.