Paha poiss EKRE sai poliitjõuluvanadelt tänavu enim kinke

Andre Hanimägi

Andre Hanimägi, Haabersti linnaosa vanem, Keskerakond

Listeeria tõttu ahta jõululaua ning kliimaneutraalsuse tõttu taaskasutatud kingid jätsid sel aastal kahtlemata palju ruumi aruteludele poliitikast. Kui Eesti kinkis Soomele tänavu nii madalama alkoholiaktsiisi kui ka uue hüüdlause, mis hoidis naabritele vähemalt 10 miljonit eurot kokku, siis kadedad ei olnud me poliitikud ka sisepoliitiliselt.

Oponentidele anti vajalikel hetkedel head ja paremat ning üllataval kombel sai kingikoti enim täis kohalik Dennis the Menace ehk paha poiss EKRE. Kuidas muud moodi kokku võtta sobivalt tsemendiämbreid, mida mööda aasta jooksul eelkõige opositsiooni poolt kolistati ning mis ladusid, mitte ei lõhkunud koalitsiooni vundamenti.

EKRE tõed valideeriti

Aga alustame algusest. Tänase koalitsiooni kinkis Eestile Reformierakonna välistamispoliitika, mis esmalt heitis kõrvale valimistel kolmanda tulemuse teinud EKRE. Seejärel tõmmati veel enne kõnelusi punased jooned Keskerakonnale, mis said ajendiks Reformierakonna kõrvale jätmiseks. Toonased sammud olid tänasele koalitsioonile juba iseenesest piisavad kingitused. Ometi ei lõppenud heasüdamlikkus seal.

Ajal, mil võõraviha oli avalikkuses kerkimas kui pärmitaigen ning endine sotsiaaldemokraat käis haakriste maalimas, oli EKRE peaaegu jäämas selle kõige põhjustajaks ühiskonnas. Siis aga ilmusid abistavad päkapikud. Reformierakondlase Eerik-Niiles Krossi abikaasa Mary Kross suutis oma valetunnistusega võtta kogu tule enda peale. Infooperatsiooni tulem – senised ja tulevased sarnased süüdistused on nüüdsest pareeritavad ning Eesti inimene mõtleb kaks korda, kas ikka uskuda kõike, mida Facebookis kirjutatakse. Kui see just Uued Uudised pole.

Kui EKRE vastuseis peaprokurör Lavly Perlingule võis tunduda ebavajaliku ning pastakast imetud murena, siis ka sellele tuli lahendus Krossi kaasuse raames. Avaliku huvi puudumise tõttu lõpetatud kriminaalasi andis tugeva tõuke arusaamale, et prokuratuuris pole tõepoolest kõik korras ning verevahetus on igati vajalik. Olgu see tegelikkuses õiglane või ebaõiglane, kadusid Perlingu kaitseks ühiskonnas tahe ning argumendid.

Koos maaeluminister Mart Järvikuga tööta jäänud asekantsler Illar Lemetti saanuks sotsiaalmeedia järgi ühel hetkel riigis vaat et aasta kodanikuks, kuigi EKRE arvates oli tegemist Reformierakonna loodud süvariigi ühe kõva mutriga. Nüüd, mil endisest asekantslerist võib saada Viimsi vallavanem, tuleb taaskord tõdeda, et EKRE tõed lausa et valideeritakse oponentide poolt. Igaüks, kes poliitiliselt veidi orienteerub, saab aru, et Reformierakonna kantsi Viimsisse ei panda pukki lihtsalt üht apoliitilist eksperti.

Isegi VTA juhi lahkumine eraettevõttesse ei saanud tulla kohaliku kalatööstuse kaitsjatele sobivamal ajal ning ajutisest poemüüja ametist loobunud Kaja Kallaski pani Eesti-Soome „kriisile“ humoorika punkti.

Kingiloetelu võiks jätkata, kuid enne saab internet täis. Iga kord, kui EKRE justkui eksis, eksiti teiste poolt kohe otsa või tuli sõnum, mis konservatiividele andis vajalikku tuge. Isegi otsused umbusaldada peaministrit 40 häälega või maaeluministrit veel enne kui riigisekretäri analüüs valmis, on selgitatavad ainult kahel moel: halva poliitilise strateegiana või tegeliku usaldusega tänase valitsuse vastu. Ja Reformierakond ei ole ometi kehv poliitmängur…

Kuuse all Tallinn

Olgu kuidas on, aga aastale 2020 läheb tänu koalitsiooni ja opositsiooni heale tööle vastu Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsus populaarseima peaministri juhtimisel. Millised saavad olema järgmise aasta suurimad poliitilised kingitused teineteisele, saame näha. All-linnas on mõned pakid siiski juba paberist välja võetud.

Uus aasta toob lisaks võitlusele Toompeal suurema tähelepanu pealinnale, sest juba 2021. aastal on taas kohalike omavalitsuste valimised. Reformierakond on juba avalikustanud oma meerikandidaadi, kelleks on öölinnapea reitinguga Kristen Michal. Reformierakond ei soovi kindlasti linna Keskerakonnale taas juhtimiseks kinkida, kuid otsus ristata Michal tugevat toetust nii eesti kui vene emakeelega valijate seas omava Mihhail Kõlvartiga on põnev käik.

Rõõmu tunnevad sellest kindlasti ka sotsiaaldemokraadid, kelle linnapeakandidaadiks saab päris kindlasti Keskerakonnas suurt edu saavutanud Raimond Kaljulaid. Viled Tallinna uute busside tutvustamisel andsid märku, et sotsiaaldemokraatide poolt on ootamas eelkõige meelelahutuslik valimiskampaania, kus iga hinna eest püütakse asendada Reformierakond Keskerakonna põhioponendina.

Ei pea osalema tuleproovis ennustamaks, et rotiaasta ei saa olema igav. Eesti poliitikud on teineteise vastu piisavalt lahked, et riigieelarve või muude sisuliste otsuste asemel saab näha ka tuleval aastal rohkelt vaatemängu, tulevärki ning rohkelt poliitilisi kingitusi aasta läbi.

3 kommentaari
 1. Jane 2 aastat ago
  Reply

  Kõige halvem poiss on Reformierakond oma alatute tegudega. Seejärel tulebIsamaa oma vihaaenu avaldustega idanaabri vastu ja sõjamängudega. Seal on NATU tegelane Luik kes tegutseb vaikselt ja vihavaenu õhutaja Reinsalu kes minu arvates teab nii mõndagi E.Savisaare tapatalgutest. Isamaa esimees on tubli ja rahulik inimene, paistab et ta rahustas maha ka oma erakonnakaaslased. Siiski sotsid sobiksid rohkem keskerakondlastekaaslasteks. EkRE sai võimule paljus tänu om valjule häälele ja mõnede rahvuste halvustamisele kuid olles valitsuses on nad end heast küljest näidanud , teevad tööd meie inimeste heaks. Reformierakondlaste laim võiks veel rohkem kritiseerida ja mõned pahategijad kapist välja tuua. Tahaks teada millega tegeleb varem avalikult esinenud kuid küllap palju kuritegusid kogunud ja nüüd vaikselt sepitsev E.N.Kross ja milline osa on temal E,Savisaare oiinamise saagas.

 2. Jane 2 aastat ago
  Reply

  Parandan vead, peab olema tuleb Isamaa, NATO, keskerakondlaste kaaslasteks, EKRE, laimu, piinamise saagas.

 3. Nojah 2 aastat ago
  Reply

  Ma hakkasin juba EKRE-ga leppima lootes et nad on paremad kui reformierakondlased. Ongi mitmes suhtes. Arvasin et enne valimisi nad lihtsalt tegid valju häält ja said hääli vihast kõverdunud inimeste käest kes ei salli mõningaid rahvusi. Mulle meeldis et ekrelased asusid tööle ja julgesid süna võtta reformierakondlaste laimukampaania vastu sattudes ise laimu ohvriks. Aga see mida tegi praegu Põlluaas on alatu katse Venemaa vihavaenu alla sattuda. Milleks nõuda seda mida nagunii ei saa.Venemaa ässitamine tuleb ära jätta aga meil on sees inimesed kas teevad palju halba laimates, rikkudes teiste tervist ja segades tööd. Nende reformierakondlaste nimed tuleks avalikustada ja kapist välja tuua.Jätkem Venemaa rahule.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.