Klaaslae purustanud Kaja Kallas ootab klaaskaljut

Kaja Kallas

Reformierakond sai esimese naisjuhi 14. aprillil 2018 aga mitte esimest naispeaministrit 2019. Sellest ilmajäämise kibestumust kuuleb siiani Kaja Kallase intervjuudes.

Naiste jõudmist tippjuhiks on sotsiaalteadlaste tööde järgi takistanud klaaslagi. Selle purunemisest räägitakse pärast naise saamist ametikohale, kus varem olid mehed. Reformierakonna klaaslae lõhkumine 14. aprillil 2018 oli ootuspärane, sest 1,5 aastat opositsioonis olnud erakond pidi ennast muutma. Erakonda juhtinud Taavi Rõivas oli 2016. aasta sügisel ebaõnnestunud uue presidendi valimisel ja selle järel lagunes valitsus sotsiaaldemokraatide ja IRL-iga. Pärast Jüri Ratase valimist Keskerakonna esimeheks kadus ka Reformierakonna Pronksiöö järgne trump, et nemad on Edgar Savisaare võimulesaamise vastased.

Naiste klaaskalju

President Kersti Kaljulaid kinnitati 2016. aastal ametisse ainsa kandidaadina, sest eelnevad katsed Riigikogus ja valijameeste kogus mitme kandidaadi vahel valimisega ei andnud presidenti. Selline tulemus ei olnud klaaslae purunemine, vaid klaaskaljuni jõudmine. Mõistet kasutas 18. juunil 2019 „The Daily Show” saates Trevor Noah oma intervjuus Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juhi Christine Lagarde-ga: „Kui midagi läheb väga halvasti ja nad annavad töö naisele. Sa võid selle nüüd saada.” Samamoodi sai Christine Lagarde IMF-i juhiks finantskriisi sügavamatel aastatel. Käeosoleval aastal töötab Euroopa Keskpanga juhina, et lahendada triljonite eurode eest keskpankadesse kokku ostetud võlakirjade saatus. Samuti sai Euroopa Komisjon naispresidendi – Ursula von der Leyeni.

Klaaskalju näiteid leiab ka varasemast Eesti poliitikast. Majandus- ja kommunikatsiooniministriks saanud Urve Palo alustas ettekuulutusega Estonian Airi pankrotist. Kuigi ta loobus neist sõnadest, juhtus ikkagi riigifirma pankrott Juhan Partsi ja Andrus Ansipi ajal tehtud otsuste pärast.

Reformierakonnal pole sõpru

Eestit on valitsetud vähemalt 1148 päeva ilma Reformierakonnata. Kuigi mullu võideti kaks valimist, napib koostööd teiste erakondadega. Aasta lõpus süüdistas Kaja Kallas peaminister Jüri Ratast valimisolekus rahvas maha müüa. Mis seda siiani on takistanud jäi selgusetuks.

30. detsembri 2019 TV3 saates „Duubel” lubas Kaja Kallas uut valitsust moodustada just Keskerakonna ja Isamaaga. Lisaks isikute kritiseerimisele ollakse ka vastu Isamaa plaanile vabatahtlikust II pensionisambast. „Kindlasti on meil raske olla opositsioonis, kuivõrd me oleme alati olnud tulevikku suunatud positiivne erakond, kes pakub välja oma ideid aga praegu olles opositsioonis, siis meie ideed ei huvita mitte kedagi,” tunnistas Kaja Kallas.

Kohalikes omavalitsustes on samuti Reformierakond positsioone kaotanud. Mullu jäeti Rakvere linnas Reformierakond opositsiooni. Viimsi vallavanema kohalt lahkus Laine Randjärv, kelle asemel saab tõenäoliselt Illar Lemetti. Endine kõrge ametnik, kes poliitikas ei osutu säravamaks kui endine õiguskantsler Allar Jõks oma presidendiks pürgimise kampaanias.

Esinaisel Kaja Kallasel on õigus, et teised erakonnad on Reformierakonna vastu. Kaks viimast kümnendit on Reformierakond mänginud topeltmängu ja partnereid vahetanud. Esimesena sai Reformierakonna peaministriks Siim Kallas 2002. aastal, kes reetis senised valitsuspartnerid Mõõdukad ja Isamaaliidu ning peaminister Mart Laari. Aastane koostöö Keskerakonnaga ei jätkunud pärast 2003. aasta valimisi, mille valijate arvult võitis Keskerakond.

Teisena sai Reformierakonna peaministriks Andrus Ansip 2005. aastal, kes reetis senise valitsuspartneri Res Publica ja võttis Rahvaliidu (praegu EKRE) kõrval valitsusse Keskerakonna.

Pärast 2007. aasta valimisi see koalitsioon ei jätkanud, kuigi oli kokku saanud 66 kohta ehk selge enamuse. Andrus Ansip ja Taavi Rõivas saatsid valitsusest ära nii Sotsiaaldemokraadid kui Isamaa ja Res Publica liidu.

Reformierakonnaga koostööd teinud Eestimaa Rohelised (2007-2011) ja Vabaerakond (2015-2019) said parlamendis olla ainult korra ja langesid pärast seda valimiskünnise alla. Neid ootab ilmselt Kristiina Ojulandi loodud Rahva Ühtsuse erakonna saatus – likvideerimine.

Reformierakond valib märtsis uuesti juhti ja Kaja Kallas on seal praegu ainus teadaolev kandidaat. Tema senised väljaütlemised erakonda valitsusse ei vii. Ainult praeguste erakondade tülliminemisel võib Kaja Kallas jõuda klaaskaljule, kus „midagi läheb väga halvasti ja nad annavad töö naisele.”

Virgo Kruve

4 kommentaari
 1. Hetkel 3 aastat ago
  Reply

  on parim valitsemine vähemvalitsemine. Ehk nii, et keskbande jääb endiselt võimule, kas üksi või katekeiste isamaareeturitega (need reedavad kõiki ja kõike), kuid konservantide toega leebetes mittemidagiütlevates küsimustes.
  Nii oleks Ke+Is liidul ikkagi enamus ja KaKa rehvid ja InSa peded löögile ei saaks. Küll aga saaks konservandid suure mõjujõu, sest kui JuRa ja HeVaSe nende põhiküsimusi ei toeta, ei kesta ka valitsus, valitsemise üleminek KaKale ja InSale oleks aga häda mõistuse pärast. Samuti säilitaks konservandid nii oma näo, mis neil oli enne valitsusse pääsemist. Praeguseks on see puutinlikult räpane.

 2. vasjuk 3 aastat ago
  Reply

  Kaja Kallas on imelaps,kes sündis puulusikaga suus.
  Elu on läinud libedaste ja nüüd tekkis võimuiha ka veel. Pärast loomulike ihade vaikivat vaibumist.

 3. Nojah 3 aastat ago
  Reply

  Ega Reformierakond pole alati olnud selline nagu viimasel ajal. Langus algas siis kui peaministriks sai Ansip, siis hakkas tohutu vaesuse kasv, valed otsused mida praegune valitsusliit peab parandama. Paneb imestama kuidas sellisel targal ja tublil mehe nagu on Siim Kallas on selline tütar kes tegutseb lihtsalt naeruväärselt. Peale meie rahva jaoks rasket Laari valitsemisaega tuli võimule S.Kallas ja kutsus valitsusse E.Savisaare kes tõstis pensione kohe 30 protsenti , aga elu läks paremaks ka teistes valdkondades. Aga hiljem sai võimu kätte halvem osa Reformierakonnast ja tegi palju kahju meie riigile. Võimule saadi mitte töötulemuste põhjal vaid mõjutades inimesi valede, laimu ja valesüüdistuste esitamisega tublidele inimestele ja seda karistamatult.Aga Kaja Kallas oma ambitsioonidega teeb end lihtsalt naeruväärseks.

 4. kõik muutub nagu kuu taevas 3 aastat ago
  Reply

  ja kuidas siis hr.Jõks ei säranud presidendi valimiskampaanial ?! Minu meelest säras küll,enne kui 3.voorus
  paanikas asjulised hakkasid pea huupi pakkuma välja kanidaate ja valijamehed ju otsustasid või siis mitte… ?
  kes valida. pealegi jõls ESITATI TEGELIKULT kandidaadiks, ta ise poleks uneski selle idee peale tulnud.
  arvn tal läks valimistel väga hästi ja veel parem, et räpasest, poliitikast pääses. saab oma elu sisukamaalt
  rahulikumalt,valivamalt elada. Aga jah, presidendiks oleks sobinud väga hästi.
  kajale ei suuda kuidagi kaasa tunda ta kaebuse puhul, et nende ideid ei kuulata. ega tema punt ise ka kuulanud ideid mis tulid n.ö. iz naroda ,altpoolt ,nagu ei kuula neid ka praegune valitsus ega riigikogu, ministeeriumid ega ametnikud. no siis ei esitata ka ja välja tuleb nagu ikka. eks ideede omanikel ole parematki teha kui tumma leilis mängida. Aga ideid on olnud häid,väga häid.inimestel on parematki elus teha kui poliitikutega võidu joosta.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.