Üleskutse: asendame presidendiballi heategevusega!

President Kersti Kaljulaid kohtub Kremlis Vladimir Putiniga, 18.04.2019, Foto: Konstantin Sednev /Scanpix

Eelmiste jõulude eel kõlasid ajakirjanduses üleskutsed asendada aastavahetuse ilutulestik valgusetendusega (mida ka mõnel pool tehti) või siis annetada ilutulestikule kuluv raha heategevuseks. Pidevalt kõlasid supermarketite kõlaritest üleskutsed annetada toitu abivajajatele. Pidevalt kutsutakse annetama SOS Lastekülale. Telekas käis Jõulutunnel, kus raha koguti psüühiliselt katkiste laste ja noorte jaoks loodavat ravikodu rajamiseks. Rääkimata juba pikalt toimivale vähihaigete abistamise projektist, millega tegeleb Vähihaigete Liit ja vähiravifond Kingitud Elu. Lisaks mitmed pidevad üleskutsed, kus selgub, et mõni inimene vajab ootamatult suurt rahasummat, et saada ravi välismaal, sest meie Haigekassa ei suuda/taha seda ravi kinni maksta.

Ja siis tõusis kära, et peaminister ei lähe presidendi vastuvõtule 24. veebruaril, kuna soovib pärast paraadi veeta aega oma perega. Etteheited tehti nagu tegu oleks pühaduse rüvetamisega. Halleluuja! No kuidas küll nii?! Luuakse vandenõuteooriaid, et must (või pagan teab, mis värvi) kass on jooksnud peaministri ja presidendi vahelt läbi, tuuakse võrdlusi Jüri Ratase ja Edgar Savisaare vahel, sest viimati nimetatugi ei käinud vastuvõttudel jne. Aga tähele ei panda ühte – et ka peaministril on pere.

Ei ole vast kellelegi saladuseks, et Jüri Ratasel sündis eelmisel aastal neljas laps ja oma töökohustuste tõttu peab ta pidevalt olema nö. sõidus. Kõik võivad jälgida, kuidas peaminister on pidevalt täitmas oma kohutusi kas siis kodu- või siis välismaal. Eriti olulised on peaministri käigud välismaale, kus Eesti peaministril on hulga olulisem roll, kui presidendil, kes tegeleb vaid esindusfunktsiooniga. Seega oma perele saab Jüri Ratas pühenduda hulga vähem, kui oleks isarolllina põhjendatud. Ta ei saa võtta ka isapuhkust, mida mina näiteks naudin oma kaksikutega, kes sündisid pea samal ajal kui Jüri Ratasel sündis neljas laps. Ja nüüd, kui temasugune hõivatud inimene leiab sobiva hetke olla oma perega ja seda talle siis ette heita, on väga küüniline. Te võite mõelda, mida tahate, aga jätke peaministrile ja ühtlasi paljulapselisele isale otsustusvabadus.

Kas tõesti on nn. presidendiball nii tähtis, et sellest kõrvalejäämine tekitab negatiivseid emotsioone? Kas eelistus olla oma perega Eesti sünnipäeval on riiklik kuritegu? Ei ole ju! Ja kas ongi presidendi vastuvõtt nii oluline, et see peab olema igal aastal ja sellele kulutatakse vägagi märkimisväärne summa raha? Näiteks 2018. aasta presidendi vastuvõtu eelarve oli 400 000 €, millele võib lisada juurde külaliste kulud alates ballikleitidest kuni kohalesõiduni. Võrdluseks toon siia juurde, et sel aastal kogus Jõulutunnel suure vaevaga ja väikeste annetuste kaupa 393 131 €…

Eesti Vabariigi põhiseaduse preambulis on lõik “mis peab tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade”. Ei ole võimalik rahvust säilitada ilma lasteta, nii et kõk mis on seotud laste heaoluga, on esmane Põhiseaduse kohaselt. Ja siit ka minu üleskutse: lõpetagem presidendi kulukas vastuvõtt ära ja suunakem raha heategevusele! Olgu see heategevus siis seotud lastega, kellest 50 000 kannatab igapäevaselt tühja kõhtu või lastekodude lastega, kes nukralt aknast välja vaatavad, oodates, et neilgi oleks oma päriskodu või siis suurperedele, kes tõepoolest vajavad tähelepanu rohkem kui kord aastas. Ehk teeks selline muudatus ühiskonnas lõpu ka arusaamale, et meie riik ei jagune esimeseks ega teiseks Eestiks?

Andrus Tamm, 5 lapse isa, MTÜ-de Eesti Lasterikaste Perede Liit ja Lasterikkad Isad liige

 

 

9 kommentaari
 1. Täiesti 2 aastat ago
  Reply

  tühi üleskutse. Sest alati on klikk pidanud pidu ka laipade seljas. See käib igapäevase elu juurde. Võimlaik oleks see ehk rahvavõimu tingimuses, kuid meil on võimul ju kuritegelikud banded.

 2. Eve 2 aastat ago
  Reply

  Presidendiballil pole mingit tätsust. inimesed peaksid saama osa võtta üritustest ja kes tahab pühitseb koos oma perega.

 3. Nojah 2 aastat ago
  Reply

  Tore et meie president mõistab et mitte mingi relvastumine ega USA ees pugemine ei aita vaid aitab hea läbisaamine idanaabriga. Praegune Venemaa pole meile midagi halba teinud ega kavatse ka teha.Kui meie president jätaks poolehoidu avaldamast Reformierakonnale, oleks ta tore president. Kas ta siis ei näe kui palju halba on teinud meie rahvale ja riigile reformistlik valitsus kus vaesus aina kasvas. Ta peaks ju mõistma kui inetult käitub K.Kallas pürgides võimule.

 4. Jah 2 aastat ago
  Reply

  Venemaa on näidanud end heast küljest abistades ka Lähis-Ida riike. tal pole vaja nende naftat nagu USA-l. Mina arvan et Venemaa president on nõus kõigiga hästi läbi saama isegi nende riikidega kus Venemaad laimatakse. Meiepoolsed vihavaenu väljendused on naeruväärsed ja nendele ei vastata samaga.

 5. njah 2 aastat ago
  Reply

  Ilus üleskutse ja väärib järgimist. Ei ole kunagi arvanud sellest õhtusest üritusest suurt midagi ja olen samuti sama meelt, et toetagem lapsi, paljulapselisi perekondi ja neid kes vajavad abi. Ka nn Roosiaia üritused võiks olemata olla. Ei ole lugupidav suhtumine oma rahvasse kui mingitel tähtpäevadel käristatakse täiesti suvalisele nn eliidile maksumaksja raha eest välja. See ei ole õige, ammugi mitte õiglane.

  • Elmer Hill 2 aastat ago

   Aga kus siis nn eliit oma täissöönud lõustasid ja uhkeldavaid hilpusid näidata saavad?Ning kuidas me võtame paljudelt TV prallede austajatelt ära lõbu pingviine vahtida ja õhata: Küll nad on ilusad!Ja millised kostüümid!Kui kena meie president on?Millised uhked riigiinimesed!
   Neil imetlejatel on endal tihti takused püksid jalas ja auklikud särgid seljas ning nad võivad und näha neist pillavatest roogadest rikkurite laudadel-nende endi kulul prassijate laual!
   Jäägu see Kadrioru anastaja sööma-ja joomapidu viimaseks!Aitab rahva kulul prassimisest!

 6. mitteteadmine vastutusest ei vabasta 2 aastat ago
  Reply

  …ja rõõmu nendele. kes tegevusetult ja depressioonis vanadekodu aknast välja vaatavad, sest rõõmsaid sündmusi ju lihtsalt pole ,midagigi hingele – ilusat muusikat /klassika/ head lugemist, ekskursioone, linnaluba, taskuraha /mitte kõik ei saa seda 15 eur kuuraha/ või neile, kes üksilduses ja pidevas rahapuuduses kodudes
  tegevusetult aknast vaatavad ja väikestli rõõmu ellu soovivad -midagigi.
  24 kuupäev on just nagu jõuludki igakuiselt viimaste centide lugemise päev ja kui neid ei ole , leivakooriku närimise päev ja kui seda ka pole… noh siis, ,,,,arvavad KOV-ide volinikud, kuipalju raha r iik ka neile ei annaks.
  Ja president ei tea, te keegi ei tea. AGA KAS SEE ON VABANDUS ? Või siis ehk VABADUS?
  Tehke nende vaesemate inimeste ellu veidigi rõõmu ja vaheldust. Lastel on ees terve elu. Neist paljudeel pole ehk aastatki…
  Kes vastutab kui keegi ei vastuta – terviku eest ?

 7. Triin 2 aastat ago
  Reply

  Kas meil on vaja üldse presidenti?? Minu arust mitte. Veel vähem saan aru sellest pillavast üritusest, mis peaks ju olema kogu rahvale, mitte rahva kulul end täisõginud “eliidile”. Nii ongi nagu Elmer Hill kirjutas, et takuste pükstega ja viimseni ärakantud kleidiga televaataja vahib õhinal prouade tualette ja härraste lakkkingi, pööritab õndsusest silmi laudadel olevate delikatesside peale, mida ta ise endale iial lubada ei saa. Tairkust meil jätkub, kuid leiba jääb väheks nendele teleka ees õhkajatele. Lõpetame ära selle kuluka ja rahvast lõhestava presidendi ülalpidamise ja mõtetu pillerkaari rahastamise. Kui pidu, siis kogu rahvale või siis suunata raha lastele. Muidu on nii, et kui leib ei jätku, sööge saia—sellised on ka meie “kroonimata” pead ja isehakanud tsarinna arvamus.

 8. Arvamus 2 aastat ago
  Reply

  Vabariigi kätlemise asemel võikski olla 3 osaline – 1.presidendi kõne ja austus sellega kõikidele koosviibimisele kutsututele, 2. järgneks Eesti parimatest paladest erinevast muusikast 1 tunnine kontsert , pealeseda oleks vaheaeg ehk 3-s osa – nö. šampus ja vaba presidendiga suhtlemine ilma tv vahenduseta nt. paari tunni jooksul.
  Aga see mitmetunnine sabatamine on mõttetu , kõik on juba väsinud ning kas on mõtet sellist riietust 1* aastas tellida või valmistada ?
  Aeg oleks minna järsult üle rahulikumale. Ja kui on Juubeliaasta -siis võiks olla suursugusem- ehk ainult ball ja kerge vein ning suupisted. Presidendi kõne sellisel päeval võiks olla TV ja Raadios , enne peo algust.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.