Peaminister Ratas võidusamba juures: meie julgeolek ja turvalisus on kogu ühiskonna valmisoleku küsimus

Foto: Riigikantselei

Vabaduse väljak, 24. veebruar 2020 – Peaminister Jüri Ratas ütles täna Vabadussõja võidusamba juures pärgade asetamise tseremoonial, et nii nagu sada aastat tagasi pärast Tartu rahulepingu sõlmimist ei võinud kaotada valvsust, peab meil tänagi olema valmisolek väga erinevateks väljakutseteks.

Peaminister meenutas tollase peaministri Jaan Tõnissoni sõnu Eesti 2. aastapäeva eelõhtul: „Uhkusetundega näeb Eesti rahvas veel praegu oma võidurikast rahvusväge elus müürina vabariigi piiridel valvamas, et meie rahva ja riigi julgeolek kaitstud oleks iga juhtumise vastu, kuni kättevõidetud rahu vaenlasega tehtud lepingu järel lõplikult kindlustatud oleks.“

Peaminister rõhutas, et ka nüüd, sada aastat hiljem peab meil olema valvsus ja valmisolek ettenägematuteks olukordadeks. „Riigiasutuste, kohalike omavalitsuste, ettevõtjate ja laiemalt kõigi Eestimaa inimeste suutlikkus argistes kriisiolukordades toime tulla annab meile kindluse, et saame hakkama ka keeruliste olukordadega. Eelmine aasta näitas, et kõige enam tuleb valmis olla just argise, ilmastikuoludest tingitud side, elektri või kütusevarusid puudutavaks kriisiks,“ lausus Ratas.

Möödunud aastal raputasid Lõuna-Eestit ulatuslikud tormikahjud, mis jätsid kuni 65 000 elanikku oma majapidamises elektrita. Tormi tõttu oli piirkonnas puudulik mobiil- ja andmesideteenuste toimepidevus, elektrikatkestustest tulenevalt oli probleeme ka kütuse kättesaadavusega. „Laia riigikaitse kõik osapooled peavad mõtlema, kui tõsiselt me tegelikult võtame kriisideks valmistumist. Kagu-Eesti tormist on meil mitmeid kasulikke õppetunde, muuhulgas ka muutuvaid kliima- ja ilmastikutingimusi arvestades,“ ütles Ratas.

Eesti ja meie regiooni julgeolek on täna kindel, kinnitas peaminister. „See lähtub muuhulgas teadmisest, et NATOs ja Euroopa Liidus on meil arvukalt sõpru, kellele toetuda nii igapäevaselt kui keerulisematel aegadel. Hindame väga kõrgelt Suurbritannia, Taani, Poola, Prantsusmaa, Ameerika Ühendriikide ja teiste liitlaste ning partnerite kohalolekut Eestis ja meie regioonis,“ lausus peaminister Ratas.

„Samas oleks lühinägelik võtta seda toetust iseenesestmõistetavana. Eesti on väike ja sestap ei saa meil kunagi olla liiga palju sõbralikke suhteid, aga ennekõike peame keskenduma tänaste liitlassuhete hoidmisele ja märkama oma sõprade muresid,“ lisas peaminister.

Ratas rääkis, et ka meie kaitseväelastel lasub rahvusvahelistel operatsioonidel ülesanne kaitsta abivajajaid ja toetada meie liitlasi, meie sõpru. „See ülesanne pole kergete killast ja kätkeb ohtusid, mida tunnetasime teravalt seoses hiljutiste rünnakutega meie sõdurite vastu Malis ja Iraagis,“ ütles peaminister ja avaldas tänu kõigile kaitseväelastele rahvusvahelistel operatsioonidel, samuti politsei- ja tsiviilametnikele missioonidel, kes püüavad Eesti nimel rahutusse maailma rahu ja stabiilsust tuua.

Peaminister soovis kõigile rõõmsameelset vabariigi aastapäeva. „Õnnitlen kõiki tänase Eesti riigi sünnipäeva puhul!“

Peaministri kõne täistekst: https://www.valitsus.ee/et/uudised/peaminister-juri-ratase-kone-pargade-asetamisel-vabadussoja-voidusamba-juurde-24022020

4 kommentaari
 1. Nojah 1 aasta ago
  Reply

  Turvalisus on meil kill olemas west Venemaa ei kavatse meid rünnata vaid tahab meiega hästi läbi saada. praegune Venemaa pole meile midagi halta teinud ja ei kavatse ka beha vaatamati meiepoolsele halvustamisele. Samuti ei tule kõige subrem agressor USA meile kallale test meil pole naftat. Elu oleks turvaline kui meil poleks reformierakondlaste valesid, laimu ja põhjendamata süüdistusi. Nad võtavad kasutusele äärmuslikke ja alatuid võtteid ja seda karistamatult. Mil on vaenlane oma rijgis kes on asutanud tagatoa kus kõib vilgas töö valesüüdistuste leiutamiseks tublide inimeste suhtes.

 2. Sedasi 1 aasta ago
  Reply

  Meil pole vaja toppad oma nina teiste rigide siseasjadesse. Meist ei olene midagi. Kõige ebameeldivamad riigid on Poola ja Ukraina kes tegutsevad nii nagu tahaks sõda. Venemaaga hea läbisaamine on meie jaoks tähtis sett Venemaa on meie sustes väga sõbralik . Kuigi Ratas on palju parem peaminister fui Laar, Ansip või Rõivas kuis arusaamatuks jääb tema välispoliitika ja valmistumine kaitseks aga milleks sett meid ei kavatse keegi rünnata. Armsad on edukad väikeriigid kes ei topi oma nina teiste rigide siseasjadesse vaid tegelevad oma rasva heaoluga. Vahest tundub et Ratas tegutseb mitte keskerakondlikult. Aga ehe olles lidas Isamaaga ei saa teisiti käituda.

 3. Sedasi 1 aasta ago
  Reply

  Parandan vead–peab olema–toppida, riikide, sest, suhtes, kuid, kui, kuid, sest, riikide, rahva heaolu nimel, ehk olles liidus. MUL LIHTSALT TRÜKIMASIN STREIKIS.

 4. Pask 1 aasta ago
  Reply

  Sedasi-nojah, mikd ei kasuta enam ott-eve-ele nimesid?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.