Jüri Ratas Eesti Kongressi aastapäeva aktusel: vaba Eesti ideaal on inimestel üks

Estonia kontserdisaal, 7. märts 2020 – Peaminister Jüri Ratas esines täna kõnega Eesti Kongressi 30. aastapäevale pühendatud kontsertaktusel „Rahva vabadus“.

Peaministri sõnul on vaba demokraatliku oma riigi ideaal inimestel üks, vaatamata lahkarvamustele. „30 aastat tagasi, nagu ka hiljem, ei olnud Eestimaa inimestel alati üheselt selge, mida ja kuidas täpselt teha, et jõuda vaba Eesti ideaalini. Seepärast sündis ka erimeelsusi. Aga see ideaal oli siiski üks,“ ütles Ratas. „Nüüd, 30 aastat hiljem, näeme ja saame tunnustada nii kodanike komiteede liikumist kui Eesti Kongressi ning selle teoks saamisse panustanud Muinsuskaitse Seltsi, Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Parteid ja Eesti Kristlikku Liitu. Samuti võime olla väga tänulikud paljudele teistele rahvaalgatustele ja -liikumistele ning rohketele inimestele, kes pingutasid nii Kodu- kui Välis-Eestis, et meie valikud oleksid nende tegemise ajas õiged ning kõige kõrgem eesmärk täituks,“ lisas ta.

30 aastat tagasi, märtsis, tuli Eesti Kongress kokku siinsamas Estonia kontserdisaalis. Täna tuletas Ratas saalis viibinutele meelde, kuidas 1990. aasta 24. veebruaril toimusid Eestis omaalgatuslikud ning rahva enda initsiatiivile toetunud Eesti Kongressi valimised, kohati lausa lahtise taeva all. „Tuhanded inimesed nägid valimiste õnnestumiseks tohutut vaeva oma südametunnistuse nimel ning ühiskondlikus korras. Samamoodi oli seda tööd tehtud juba mõnda aega Eesti Vabariigi kodanike komiteede liikumise algatamisel ja edasiviimisel ning sadade tuhandete inimeste Eesti Vabariigi seaduslike kodanikena ja taotlejatena registreerimisel,“ lausus peaminister.

„Ma soovin, et meil kõigil jätkuks ka tänasesse päeva ja praegusesse aega ühiseid kõrgeid eesmärke, leplikkust koos tegutseda ning vankumatut soovi toimetada terve Eestimaa heaks,“ lõpetas oma esinemise Jüri Ratas.

6 kommentaari
 1. Vabast 2 aastat ago
  Reply

  Eestist saame rääkida alles siis, kui oleme sellest jaburast Euroopa liidust lahti saanud.

 2. Nojah 2 aastat ago
  Reply

  Minu jaoks oli vaba Eesti seotud Rahvarinde tegevusega kus peameheks oli E. Savisaar. Tema ja tema pooldajate tegevus tõi meile vabaduse. Olen kindel et kui poleks olnud Laari, Ansipi ja Rõivase valitsusi oleks meie rahva elu palju parem vabal maal. reformistid ei hooli vaesematest inimestest neil on vaid soov võimule saada kasutades alatuid võtteid. Aga see on küll imelik et mindi ühest liidust teise. Vaesust see pole aidanud leevendada. Praegune valitsus püüab seda teha aga ma pole aru saanud et EL aitaks seda teha. Meie saadikud on kadunud Brüsselisse nagu vits vette, ainult Y.Toom annab endast märku. nojah kord andis endast märku ka Ansip öeldes et teeb kõik mis võimalik etpraegust valitsust laiali ajada. Keegi EL-ust ei sekku ja reformierakondlased jätkavad oma laimukampaaniat segades tööd.

 3. Soo 2 aastat ago
  Reply

  Ma ei tea siiani mys head Eesti Kongress meile tegi, igatahes tema polnud vabaduse tooja. Ja EL-us olles pole me vabad. Vabalt tegutsevad reformierakondlased kes sepitsevad valesüüdistusi ja laimu. Kuidas see on võimalik vabas riigis. Kuidas oli võimalik E,Savisaare pidev jälitamine ja talle valesüüdistuste pealekleepimine. See toiming meenutas stalinistlikke kuritegusid.Npjah eks taheti Tallinn üle võtta ja hirmutas tema suur häältesaak. Savisaarel on suured teened meie vabaduse saavutamisel, ta on suurkuju kes väärib vaid austust.

  • EK 2 aastat ago

   oli vaimsuse suunaja, otsustajana ei lastud tal midagi erilist teha. Sest pool sajandit elamist nõukogude ajuloputuse käes ja allumises ametlikele võimunahkadele tegigi oluliselt kahju edasises elukorralduses. Säilitati paljugi ENSV-st ning õigusjärglikku eesti vabariiki ei tekkinduki. See õigusetus on kestnud tänaseni. Vaadake vaid keskbande vastutegevust, kui HeVaSe ja MaHe tahavad midagi Eesti kaitseks ette võtta. JuRa on uss meie rinnal.

 4. lp. hr. Ratas 2 aastat ago
  Reply

  Ei taha KÕIK Eestis elavad (eriti siia peale okupeerimist tulnud slaavlased) rahvad vaba Eestit, ega muidu lehvitata siin endiselt CCCP,i punaseid ja VF. lippe. 9 mai näitab üks-ühele palju neid Eesti “austajaid” on. Ka aasta 2007 , kus vene noored, siin sündinud-kasvanud, näitasid oma tegevusega, mille poole tegelikult õhatakse. “Poccija, Poccija!” röökis neist enamus. Vastuseis riigikeelele, mida ka teie partei õhutab, ei too kuidagi seda, teie poolt mainitud ühtsust. Eesti Kongress ei lasknud aga savisaarlastel luua uut riiki vaid säilitas järjepidevuse. See ongi nende inimeste teene ja austus neile.

 5. Maali Maalt 2 aastat ago
  Reply

  Lugesin ajalehtedest T.Kelami juttu, kuidas RR ei lasknud neil (ERSP)osa võtta Ülemnõukogu valimistest. Mäletan hästi tol ajal lehtedes Kelami sõnavõttu, kus ta kirjutas, et nemad okupatsiooni esindustesse valimistest osa ei võta ja nemad teevad Eesti Kongressi, mis toob meile vabaduse. Ainult, et keegi mujal maailmas ei tunnusta igasuguseid käsitöö ringe jm. seltse, vaid tunnustatakse riiklikke instantse.Ometigi osa võtsid EMS (Muinsuskaitse) ja ka Krislik Ühing. Mäletan EK kõlanud ERSP-laste sõnavõtte, et kutsume aga USA väed sisse ja ajame venelased välja s.t. uputame Eesti verre. Õnneks olid Kongressile valitud nii Rüütel kui ka Savisaar, kes siis jahutasid rumalaid päid. Mul USA-s elav vend rääkis, et väliseestlased olid väga suured summad kogunud Eesti passide trükkimiseks ja saatnud EKomiteesse. MIda aga me ei saanud, need olid passid, mille rahad EK peamehed olid ära raisanud oma vajadusteks ja pärast veel läksid omavahel riidu raha pärast. Esimesed asjad, mis hakkasid NSVLiitu lõhkuma, oli IME. Seda tunnistas hiljem Ligatšov ja teiseks Suveräänsusdeklaratsioon. Kõik need olid Savisaare välja mõeldud ja tema juhendamisel tehtud. Juba ERSP ütleb, et nemad olid ka Balti Ketis tegevad. Väga hästi mäletan, et Kelam keeldus sellest osa võtma ja läks oma jüngritega sel päeval Setumaale ja lubas seal suuri tegusid, kuidas nad ikka saavad kõik need maad kätte.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.