Hiina köhis ja kapitalism läks kriisi

Virgo Kruve

Mullu detsembris Hiinas avastatud koroonaviirus COVID-19 on rikkunud Hiina kaubavahetuse Euroopa ja Ameerika Ühendriikidega. Takistatakse inimeste ja kaupade liikumist riikide vahel ning keskpangad valmistuvad uueks kriisiks.

Maailma Terviseorganisatsioon(WHO) kuulutas 11. märtsil 2020 pandeemiaks Hiinas avastatud koroonaviiruse COVID-19. Eesti Vabariigis kuulutati välja eriolukord 12. märtsil ja see kestab 1. maini. Eriolukord kehtestati Ameerika Ühendriikides 13. märtsil, samuti mitmes Euroopa Liidu liikmesriigis. Läänelikud riigid proovivad piirata haiguse levimist läbi inimeste reisimise takistamise, siseriiklikult kogunemiste keelamise ja kodudesse karantiini sundimisega.

Selliseid majandust mõjutavaid piiranguid ei kehtestanud varasemad gripiga hirmutamised: seagripp 2009. aastal, linnugripp 2004. aastal ega SARS 2002. aastal. Erineb ka vaktsiini puudumine ning ravimitööstuse kasumist ilmajäämine. Näiteks Prantsusmaa kulutas seagripi vastu  Tamiflu ostmisele üle 2 miljardi euro, mis hiljem tuli ära visata.

Vastasseis Hiinaga

Vaenlasega hirmutamine on valitsejate vahend oma alamate koondamiseks ühiseks eesmärgiks. Lähiajaloos võitlesid kommunistid imperialismi vastu, kapitalistid võitlesid kommunistidega ja USA president Richard Nixon kuulutas isegi sõja narkootikumidele (war on drugs, 1971). Alates 11. septembrist 2001 võitles USA koos liitlastega terrorismi vastu ja pidas sõda Afganistanis kukutatud Talibaniga aga sõlmis nendega 29. veebruaril 2020 rahulepingu. COVID-19 on riikide uus sõda.

USA ja tema liitlased on mitu aastat olnud kaubandussõjas Hiinaga, kehtestades vastastikku tolle. Samuti on USA proovinud takistada Hiina päritoluga Huawei seadmete kasutuselevõttu uue põlvkonna 5G võrkudes. Eesti Välisluureamet hoiatas 12. veebruaril oma raportis Hiinast tulevate investeeringute ja tehnoloogiate eest. Avalikult tõusis lobistide teema Eestis otsuste tegemisel (eksministrid). Hiinas alanud COVID-19 lõhub rohkem riikide vahelisi sidemeid kui poliitikute kehtestatud tollimaksud.

Kordub finantskriis

Rahandusminister Martin Helme ütles 10. märtsi ETV saates „Esimene stuudio,” et majanduskriis on juba käes. Tegelikult algab majanduskriis pärast 2 järjestikust kvartalit negatiivse SKP-ga. Eestis oli viimane aasta SKP ja palkade kasv ning samuti oli töötus ametlikult 4,4%. Kuid Hiina COVID-19 on rahandusministri sõnul muutnud olukorda: „Kõik on juhtunud kahe kuu, Euroopa mõõtmes kahe nädala jooksul.” Eriolukorra kehtestamise järel rääkis Helme 13. märtsil koroonaviiruse eeldatavast kulust 1,5-2 miljardi eurot käesoleval ja järgmisel aastal ning plaanist katta seda laenurahaga. Rahandusminister andis samal päeval käskkirja, millega suurendas lühiajaliste võlakirjade lubatud emiteerimismahtu 400 miljonilt ühele miljardile ehk 600 miljoni euro võrra. „Programmi kogulimiidi tõstmine on vajalik riigikassale suurema paindlikkuse andmiseks prognoositust sügavama rahavoolise puudujäägi tekkele reageerimisel,” teatas rahandusministeerium pressiteates. Esmaspäeval kiitis Eesti Panga president Madis Müller laenuraha kasutamist EPL-i intervjuus.

Olukorda lahendatakse samamoodi kui 2008. aasta finantskriisi, kui algas keskpankadesse võlakirjade ostmine. Euroopa Keskpank teatas 12. märtsil netovaraostude tegemisest 120 miljardit eurot aasta lõpuni ja „säilitada põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäärana 0,00%, laenamise püsivõimaluse intressimäärana 0,25% ning hoiustamise püsivõimaluse intressimäärana -0,50%”. Intressimäära alandas samuti Suurbritannia keskpank(0,25%) ja USA Föderaalreserv (0-0,25%).

Tarbimise kriis

Riiki saab rahastada maksudest või laenu võttes. Kuna maksude tõstmine on ebapopulaarne, tuleb kulutusi teha laenamisega. Kommunistlikus Hiinas tühistati vähemalt 238 939 lendu ja kümned miljonid inimesed olid kuu aega karantiinis. Kapitalistlikes riikides algas keskpankade sekkumine majandusse kohe kui tekkis COVID-19 levik ning hakati takistama lennutransporti, turismi, majutust, meelelahutust ja jaekaubandust. Riikide uued laenukavad ja intresside alandamised on eesmärgiga tarbimist ja maksutulu säilitada. Iga laenatud euro kulutamisel saab riik käibemaksu, tööjõumaksud ja tarbimisel veel aktsiisimaksu.

Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide poliitikud võitlevad tõsiselt Hiina päritolu COVID-19 viirusega, kuid see on kõigest järjekordne vastasseis Hiinaga, millega otsustatakse järgmiste kümnendite valitseja maailmas.

 

9 kommentaari
 1. Sellistes 10 kuud ago
  Reply

  kriisides me koos Ansipiga tahamegi elada.

 2. õppetund 10 kuud ago
  Reply

  Eks ole see õppetunniks, et Eestil tuleb luua oma esmatarbekaupade tööstus ja natuke üle ?!!!!
  Ise kasvatada köögivilja -a Brüssel ei luba, Ise teha rõivaid ja jalatseid,pesu, voodipesu -mitte osta sisse öösärke Iraanist ja kõik ülejäänud rõivad.,jalatsid, kellad,kotid,potid jms. Kui, siis Lätist, Leedust.
  Aga eestlane kui ta Eestis midagi toodab,kasutab küll Eesti ressursse -maad,vett,õhku,teid, taristut,teenindust,meditsiini jne. müüb hirmkallilt siinsamas Eestis, samas püüab ja müübki riigist välja, kui omad inimesed ei jaksa osta või neile ei jatku.
  Alustada võiks isikukaitsevahenditest selliste olukordade tarbeks. Need võivad laos seista ja neid peab olema alati rohkem.
  Mingigi ravimitööstuse tekitamine. Organiseeritus eriolukorras peaks viinatehased lausa tasuta piritust välja andma.Aga meil pole desinf. vahendeid.
  Kasvõi näit. eakaid kästakse kodus olla ja et neile tuuakse toit koju. Aga enamusel neist nii hirmus vähe raha
  et peavad mööda poode hulkuma ja otsima kust saada odavamalt ja mis kell tuleb allahinnatud toit müüki.
  Ka ei saa ega tohi nad kõike süüa, kes vähegi tahab tervem olla ja mitte haigekassat koormata.
  Samuti vajavad nad teat.toidulisandeid paljusid ei jaksa osta) aga kvaliteetseid ja mõistusega koostatuid on nende hulgas nutuselt vähe. Selleks, et neid leida,tuleb läbi seerida kõik apteegid. Sest üks apteek müüb tõeliselt head B kompl. ja teine jälle tõeliselt (arvatavasti,sest kes neid kontrollib) omega-3 jne.
  Ka on vaja lemmikloomaga arsti juurde minna.
  Seda kõike aga abistajad ei tee ! Aga maski mul ei ole.
  Mingigi plaan ja plaanimajandus peavad olema ja toimima.
  See Hiina saab veel palju kõhima, sest temal on liigse rahvastikuga niigi probleeme.

 3. anekdoot 10 kuud ago
  Reply

  Venelastel on anekdootlik naljalugu – Venemaa olevat loonud Korova (lehma) viiruse. Lubavad selle sättida kusagil kauge oblasti tähtsusetu küla lehmakarja, kust see hakkab levima inimestele. ,sest egas me saa viletsamad olla, hiinakatele alla jääda. Vot.
  Lugesin seda, mõlkus meeles 24 t ja äkki plahvatas – kas oli see tõesti Hiina laborist?

 4. küsimus 10 kuud ago
  Reply

  Praegu kuulan raadiost,et hakatakse rohkem testima. Loodud on 7 testimispunkti. Perearst annab kirja.
  Aga ma ei usu oma kõrvu või ma ei saaud aru – hakkavad need testimisele minejad ühistranspordiga sõitma ??!!!

 5. olukorrast 10 kuud ago
  Reply

  Unustasin öelda, et väga paljudesse kohtadesse võib ka eakatel hädavajalik minna,mida abistaja ei tee.
  Arvutiteenindusse näit. Printima raamatukokku. Mõned teevad kodus vaimset, tasuta tööd. Aga printerit pole jaksanud osta . Pärast seda aga teha ei saa, sest pärast ehk ei saabugi nende jaoks ühel või teisel põhjusel.
  Ka tuleb Loomak. Seltsiga arutada ja kokku lepida, kes hakkavad lemmikloomi jalutama ,kui eakad välja minna ei tohi. Mõtlen linnad ja suuremad alevid. Või kui nad nii haiged ,et ise ei jaksa (seda ka igs muus oluk.) maal.
  Loomae hoiupaika neid küll viia ei tohi vm.varjup.

 6. Ärge 10 kuud ago
  Reply

  rabelege. Kui kuskil ongi mingi viirus, siis väga piiratud alal ja piiratud isikutel. Seega üle Eesti kuskil Sirtsu soos või Osmussaarel lamenti lüüa, et pole maske ja ei testita, on puhas ülepingutatud nõmedus.
  Pole mingit alust hirmutada kogu Eestit, et kohe kui nina ukse vahelt välja pistate või sitalke lähete, jääte kohe haigeks ja koolete ära. Peangi arukaks just sellist tegutsemisviisi, et kui kuskil keegi nakatanu leitakse, siis just tema ümber piiratakse ja tema viiakse haiglasse. Kui kellelgi temaga suhelnutest tõuseb palavik ja tekib köha, alles siis on vaja teda testida.

 7. to ärge 10 kuud ago
  Reply

  Ära aja nii lolli juttu !!! Keegi ei hirmuta. Räägitaksw, mis on tõsi. mine ,nõmedik, ja istu seal Sirtsu soos kaelast saati laukas, krr…si sookoll.
  Iga nakatanu nakatab vähemalt 10 inimest või rohkem. Eeestis on praegu kui palju nakatunuid ? ja neid kes nendega kokku puutunud ja kokkupuutunutega kokku puutunud. jne.
  Vahendeid pole terves Euroopas, Isegi USA-s. VIga!!! Kui j ust ei taheta eakatest ja haigetest lahti saada. Hiina võis seda tahta. -oma eakatest. Ja kahjustada lääne majandust, mis talle vastu hakkas. Egas Putin naljapärast eluaegseks presidendiks hakka. Arvad, et ta tahab kangesti? Egas Trump jäta asjata Moskvasse sõitmata.
  Või soovite Inglise varianti ,kus kõik peavadki nakatuma v.a. eakad, et saavutada immuunsus. Seega on vaja eakatele, haigetele, med.töötaj. jm. inimestega kokkupuutuvatele isikukaitsevahendid. See jama võib kesta oma 2 aastat. Olge realistid. Ka teiste haiguste jaoks on neid vaja. Ja siis juba kõigile, mitte ainult eakatele.
  Ei saa kodus istuda nii kaua. Tegin pangalaenu! et ravida hambaid. See makstud, teen uue, et saada üks potees. Siis teen jälle, et kirjastada oma töö,millest ma tulu saama ei hakka, on heategevus ja mulle oluline teema ja käsitleb just olukorda, millesse maailm jõudnud oma kõikelubatavuses inimese jaoks ja Issanda pailapseks ennast arvates. Liberaalne turumajandus ja prasiteerimine loodusel ja loomadel.Kõikelubatavus lubab üksteist hävitada ka inimestel omavahel Seesama Mentaliteet.
  Noh ja nüüd ei pääse hambaarsti juurde. Oleks isikukaitsevahendid, riskeeriksin.
  Kus nüüd rahustas ja lohutas. Valetamise ja nõmedusega ei saa probleemi olematuks teha ,veel vähem olukordi paremuse poole pöörata .

  • Oled 10 kuud ago

   jobu mis jobu. Kui 99% pole nakatunud, siis omavahel pole neil vaja mingeid piiranguid. Las elavad nagu tavaliselt. haigestunud aga eraldada, et nad ei saaks teisi juurde nakatada. Ja piir peab olema kinni, mitte nagu meil, kus piiril palju auke ja lastakse liikuda keda iganes. isegi kaubaveod käivad. Mis kinni selline piir on? Kui purk on kinni ja sealt ei tule vett ka tagurpidi kallutades, siis on ta tõesti kinni. Kui aga tilgub, siis raudselt ei ole kinni.
   Mis meil puudub, on sisemine piiriitlemine haigete ja tervete vahel. Suusõnalised lubadused kodus kükitada ju ei pea. meil ollakse mitme kõrgharidusega aga ikka minnakse lakkutäis peaga sõitma. Mis kasu on neist lubadustest ja paberlikust haridusest. Sama käib ka praeguste jahupeade kinnise piiri kohta. Taheti Soomes töötavatele erandeid teha, kuid poemüüjate valitsus pani sellegi mulgu kinni. Mida on väärt meie jahupeade võltsvalitsus?

 8. Pask 10 kuud ago
  Reply

  Virgokene võiks sõna võtta asjades, milles ta kompetentne on, nagu pedeporno ja muu sarnane.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.