Aab: isikukaitsevahendite leidmine on keerukas, kuid võimalik

Jaak Aab

Stenbocki maja, 21. märts 2020 – Alates 20. märtsist on riigihaldusminister Jaak Aab määratud eriolukorra tööde juhiks. Tema ülesandeks on tagada desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendite olemasolu väljaspool tervishoiu- ja sotsiaalhoolekandesüsteemi.

„Eriolukorras peavad paljud meist täitma tavapärasest erinevaid ülesandeid. Need on vajalikud, et saaksime võimalikult kiiresti minna tagasi normaalse elukorralduse juurde,“ tõi välja riigihalduse minister Jaak Aab. „Rahandusministeeriumi meeskond koostöös sotsiaalministeeriumiga ja terviseametiga on tegelenud viimased päevad sellega, et lähiajal saaksime kätte hädavajalikud desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendid.“

Minister Aabi sõnul tuleb desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendid (kaitsemaskid, -kindad ja ülikonnad) tagada nii meditisiinitöötajatele kui ka teistele võimalike nakatanutega kokku puutunud esmareageerijatele, samuti sotsiaaltöötajatele ning riskigruppidele endile. „Nende vahendite leidmine on keeruline, sest kogu maailmas on erinevad piirangud ja tavalised tarneahelad ei toimi. Samuti on nõudlus suurenenud kümnetes kordades.“

Desinfitseerimisvahendite hankeleping on rahandusministeeriumi poolt allkirjastatud ja ootab tootja allkirja. „Uue nädala alguses, tõenäoliselt teisipäeval, alustatakse desovahendite valmistamise ja tarnimisega. Selle hanke tulemusel toodetakse ja tarnitakse kohtadele kahe nädala jooksul ligi 200 000 liitrit desinfitseerimisvahendit kätele ja pindadele. Kogusest piisab kohalike omavalistsutele ja riigiasutustele üheks kuuks. Nende vahendite vajaduse ka pikemaks ajaks suudavad katta Eesti tootjad, kes on kindlustanud ka tooraine tarned. Desovahenditeks vajaliku etanooli tootmiseks käivitub lähiajal Rakvere Piiritusetehas.“

Isikukaitsevahendite osas on vaja leida lühi- ja pikaajaline tarnija. Rahandusministeerium on välja selgitanud mitmed pakkujaid, kes suudavad 1-2 nädalaga tarnida näomaske, kindaid ja ka teisi isikukaitsevahendeid. Eesti saatkond Hiinas töötab selle nimel, et saada vajalikud vahendid just Hiinast, kus käivitatud suured tootmisvõimsused. „Meil on vaja kiiret lahendust. Nii politsei- ja piirivalveametil kui ka päästeametil on varud otsa lõppemas. Rääkimata kohalikest omavalitsustest ja teistest asutustest, mis puutuvad  kokku võimalike nakatunutega. Kinnitan, et nii mina kui ka rahandusministeeriumi ametnikud töötame iga päev, et leiaksime kiiresti vajalikud vahendid,“ ütles Aab.

Lisainformatsioon:

· Vähemalt osa isikukaitsevahendeid loodab rahandusministeerium tellida läbi Hiinas asuva Eesti saatkonna. Sellesse tellimusse pannakse kokku avaliku sektori vajadused, sh sh ka tervishoiu ja sotsiaalhoolekande lähikuude vajadus. Kokku on vajadus umbes 10 miljon maski järele. Lisaks tellitakse kõikvõimalikku muud olulist kaupa (kindad, respiraatorid, kostüümid, jne).

· Ka Eestis on olemas respiraatorite tootja, kes asub Sillamäel ja soovib oma tootmisvõimsust suurendada. Terviseamet andnud tootjale tellimuse. Täpne info nende tootmisvõimsuste osas selgub esmaspäeval.

· Desinfitseerimisvahendite hankimise leping on rahandusministeeriumi poolt allkirjastatud ning ootab teise osapoole allkirja. Pärast lepingu allkirjastamist (tõenäoliselt esmaspäeval) jätkab ministeerium täiendava vajaduse kaardistamist järgmise hanke korraldamiseks.

8 kommentaari
 1. Toomas 1 aasta ago
  Reply

  Mida siiani siis tehti? Tunnen meile kaasa!

 2. triaadid 1 aasta ago
  Reply

  Desinfitseerimisvahend on kogu aeg olemas olnud Moe viinavabrikus.
  Mitte keegi pole teda sealt siiani toonud ja jaganud – lausvaestele tasuta.
  Mis allkirja siin veel on OODATA vaja ?? Eriolukorras ??? Millest viina tehti siiani – piiritusest. Tähendab koguaeg on see olemas olnud. Nüüd kui käivitub Rakvere tehas on tore küll, aga kas viinatootmist ei juletud vähendada ?
  Mis meil siis endal VIGA on, et ei suuda toota, vaid tarnime Hiinast!!!. Kiire lahendus sünnib kui ei jokutata.
  Maskitehas sisse seada võtab 2 päeva. Meie ostame tanke, ikka venelase pärast,kelle siis veel, aga ise ei suuda toota maskegi mitte, kindaid, keepe – mitte midagi. Kaitseülikonnad neid peaks ju desinfitseerida saama.
  Ostke kust tahes, aga mitte Hiinast.!
  Sillamäe tehas teeb 500 respiraatorit ööpäevas. Tähendab oskame. Miks ei või selliseid tehaseid 1000 tükki olla? Kus on meie insenerid, sõjaväelased endised (sõjaväe rahastust peaks tulemagi tsiviilkaitsevarustus ammugi, rahastame seda ju USA järel 2. või 3.kohal SKP-s) meie toredad robootikud , robotite jalgpalli leiutajad, leiutagu nüüd need lihtsad masinad, et respiraatoreid maske ei peaks käsitsi tegema.
  Sillamäesuguse .külavabrikukese saab tekitada mõne päevaga.
  Kartsite Huaweid sisse lasta ja nüüd tellite ja sõlmite lepingud TERVISEKAUPADELE Hiinaga ?!!!
  Jüsku Aafrika suguharupealikud.
  Tunnen meile kaasa !

 3. Keskerakond kukkus läbi esimese raskusega. 1 aasta ago
  Reply

  Kunagi inimesed lootsid neile. Tuli reetur Ratas ja nüüd oleme põhjas. Meil ei ole presidendi otsevalimisi ja ometi lubas see erakond seda koheselt kui pääsevad valitsema. Meil jäi arvutitega valimine kuna see kindlustab Ratta pundile (e) võidu.
  Meil ei tõusnud pensionid ja meil ei ole kuhugile absoluut vaesed kadunud. Mõni päev tagasi teatasid, et see vaesus on suuremalt jaolt kadunud. Nüüd loodavad kaotada kui need vaesed surevad haigusega. Neid on ka nälga ja külma surnud.
  Keskerakond pidevalt julmalt valetab rahvale. Meie võtame miljardeid laenu ja samas hoitakse raha mõttetu raudtee ehituseks.
  Meie pensionäre on näljutatud palju. Keskmine töötasu arvestatakse avaliku sektoriga ja neil jälle tõusid töötasud.
  See erakond on meid paisanud suurde õnnetusse ja kiitlevad.
  Rahvas. Meid kooritakse, meid häbistatakse ja on kuulutatud lollideks. Kui me vastu ei hakka, olemegi lollid.

 4. to keskerakond kukkus 1 aasta ago
  Reply

  Kõik see, mida keskidele süüks paned käib ka kõigi, ABSOL. KÕIGI TEISTE RAKONDADE JA PARTEIIDUDE KOHTA .
  Mitte ükski neist pole oma valitsemisajal tekitanud tsiviilkaitset koos võimalike rünnakute varudega.
  Kui ostad tanke ja kannad raha sõjapealikutele ,olles SKP-st 2 või 3. kohal USA järgi, siis peavad sul olema ka
  tsiviilkaitsevarusid piisavalt võimalike rünnakute vastu. Üks neist on bakteriaalne ja tänapäeval ka viiruslik rünne . NATO aitab sõja korral. No las NATO aitab isikukaitsevahenditega. Kas USA neid ka Hiinast ostab ? Miks ma ei usu. Kuigi seal polevat ka maske jms.? Kuigi praegu ehk polnud rünne ? vaid piinatud loomad ja loodus, aitaksid olemasolevad tsiviilkaitsevarud praeguses oludes, mitte tankid ja õppused. Norra muide jättis õppused ära. Õige.
  Mitte ükski erakond. pole teinud midagigi pensionäride heaks ,et nende elujärg oleks NORMAALNE tänase Euroopa
  tasandi lähedalegi. Hea mees, kes lubabki ” ütleb vanasõna. Vale vanasõna on. Oli ju SKP hea aga pensionite normaaltasemele tõstmiseks ikka ei jätkunud. MUU oli tähtsam.,kõik muu .Tsiviilkaitsevarusid sõjaväelt nõuda, selle peale ei tulnud ükski erakond, ammugi sõjaväelased ise. Sõbrad NATOst pidid aitama, Euroliit küll raha annab. jms.
  Mitte ükski erakond ega-konnake pole teinud midagi mõistlikku absol. vaeste, olgu nad väikese pensioniga või kotimehed. 30 aastaga öömajad soetada, no excuse me, armetu värk. Ülbikud pole 30 a jooksul ka ühtki ettepanekut vastu võtnud raskustes gruppide olude parandamiseks. kui visalt neile ettep. poleks tehtud. Nad ei tea ega suvatse teada saadagi neid elunüansse,millega inimesed igapäevaselt maadlevad kui tumm leilis, oma närve, vaimset, emots. kui füüs. tervist rikkudes ja haigustele vastuvõtlikumaks muutudes.
  KOGU SELLE AJA. Kui ,siis elujõulisematele, kes võivad valimistel ohtu kujutada, veidi ette visates.
  Keskid võimu tahtsid ja said lõpuks, nüüd tuleb see välja kanda neil, vastavalt algsetele lubadustele + eriolukord.

  • Ma olen Sinuga nõus, kuid Ratta valitsus ei ole alles 1 aasta ago

   valitsuses kolm kuud. Lubasid kõik teisiti teha ja tagada turvalisuse. Asusid raudteed tegema, unustades, et osa rahvas on näljas.
   Nende kaitsmiseks ei ole põhjust.
   Ma olin erakonnas kaugelt üle kümne aasta ja nägin nii mõndagi. Sisemised ebakõlad, rahade kõrvaldamised oma tasku jne. Juhtidele sai räägitud kuid kõik jäi edasi. Ma tegelesin pensionäride grupiga ja tegin kuulutusi. Tasusin ka arveid kuid hiljem tuli välja, et kasseeriti erakonna kassast juba makstud arvete arvelt veel sama summa. See inimene siiani juhatuses.

 5. soovitus 1 aasta ago
  Reply

  nüüd on aeg paluda pr.presidenti, et ta aitaks muretseda isikukaitsevahendeid ja pöörduks otse Putini poole.
  käis ta ju Putini juures ,kuna naabrid peavad suhtlema ja sai ka vastu võetud, kuigi see ei olegi nii tavaline.
  huvist. Kindlasti toimus sõbralik vestlus.
  Putin aitab ju Itaaliat selles tõelises põrgus, asi tl siis meiesugust täpikest abistada poleks. Millised tehased!
  võimutäiuse eelised muuta tootmist tundidega. pealegi on venemaal praegu sama palju registr. haigeid kui meil. suur maa ikkagi.
  seega pr.presidendi diplomaatilised oskused suudaksid ehk rahvale kergendust tuua sel õudseks kippuval ajal.
  selle asemel et raisata aega kohtule 2.samba vastu, eriti praegu.

 6. Mõtisklus 1 aasta ago
  Reply

  Loen ja mõtlen kirjutaja – Ma Olen Sinuga Nõus, Kuid Ratta Valitsus Ei Ole Alles – oled sa hüljes või arutu?(argpüks).
  …Mida sa nüüd ulud siin , kui sa erakonnas olles lasid kõigel sündida nagu kirjutad-sa oled ju siis just selline, kes on riigi põhjakõrvetaja….

  Praegusest koroonast- Eestis mängib rolli praegu lollakate kõikjale paigaldatud ventilatsioonid ja pidev tolmu tõstmine, pealegi linnades on laealused mustade rõngastega – CO2 , see on ka üks põhjus – miks inimesed on pidevalt allergias ja vastuvõtlikud kõigele.
  Praegune põhisõnum – hoidke distantsi ja kogunemist ning viibige värskes õhus. Seega enamus töökohti võiksid olla töös ja ventilatsioonid väljalülitada ning avada aknaid…. Muuseas, kaubanduskeskused on tänu sundventilatsioonile suurimad riskiallikad. Palju reklaamitud AVAKONTORID – on jällegi debiilsus Eestis,täna oleksid paljud ametid, äriühingud võimelised töötama kui oleks jagatud kinnised ruumid – vähemasti oleks võimalus kasvõi toanaabriga käia tööl vaheldumisi ja istuda osaliselt tuulutavas asendis aknaga. Eriti on see võimalus olemas Tallinnas – sest mere lähedus õhutab kogu linna. Küsimus – mis saab neist sund- ventilatsioonisüsteemidest – neid tuleb juba hakata puhastama (üle 20 aasta….),milline raha sellele kulub või bakterid.
  Jah , tööle käimine on raske – aga tänavune ilm võimaldab rattaga juba liikuda. Seega kõik asutused, töökohad ei pea olema “väljasurnud”. Samuti oleks siis töökohal võimalik teha igaksjuhuks kõigile väljasõidugrupil Proovivõtmine. Praegu on mõningane käitumine segane – nt. maabusside sulgemine kommertsliinidel – vastupidi eriolukorras peab säilima alati liikumisevõimalus – minimaalne arvkordi – nt. 50 km liinil peaks olema vähemasti 4 väljumist 30-40 kohalise bussil – 6.45; 12.30; 15.00; 22.00 – kütuse hind odavnes samuti, ja need kes saavad tööl käia , peavad saama. Praegu on kujunemas olukord – kus kõik panevad uksed kinni , kaubandus muudab kellaaegasid(kui arvutit pole, kus kurat seda teada saab ?, aja muutmised oleksid pidanud olema riiklikult kooskõlastatud , nt. sulgemine õhtul 2 tundi varem) jne.,ei tea mis avatud või sulgetud. Kõigil on lootus – panin äri kinni – riik lubas maksta ! Ei saada aru, et kõigile riik ei maksagi! Lõustaraamatus, õnneks seda pole – seal Lakuvad ja teevad oma gruppe – vaesekesed on ilmselt üldse mingid pooletoobised. Muuseas ERR peaks olema selge , missugune saade on KORDUS uudised ja milline värske (kiri peaks olema nurgal suurelt) – enam ei saa aru , pudru ja nii ongi kõik numbrid segamini. Et ERR ei osata eesti keelt,see on juba vana lugu – pikemat aega. Kas keegi teab , mis mees on see Valdur Mikita, -et leelotatakse söögi alla ja peale , juba aasta. Tehtud poiss aga korterivõlg tasumata 2000.a…..
  Seega,traali , vaali 🙂

 7. Tõnis Viilol 1 aasta ago
  Reply

  Kas sellepärast lasti lahti Terviseameti eelmine juht, et ta tunnistas tõde listeria bakteri leviku kohta? Kas maksti pistist, et tuleks uus juht ja tunnistaks vastupidist ja bakter kadus? Tegelikult ei kadunud see kuhugile.
  Nüüd uus juht ja jälle varjab. Saaremal juhtunu ees peaks ta pika puuga minema pekstama. Lugege Evelin Sepa kirjutatut ja see on ju tõde. Samuti oma saamatust peaks tunnistama ka minister Kiik. Keskerakonna ministrid on kõik kuidagi “kööbakad”. Mis valitsus see selline on ja veel kiidavad ennast. Ratta jutt või sõtse sitt.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.