ERITEADE: Koroonaviirusest tingitud kodus püsimise kord muutub rangemaks

Tallinn, Stenbocki maja, 26. märts 2020 – Eriolukorra juht Jüri Ratas andis välja korralduse, millega kehtestatakse liikumisvabaduse piirang COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse diagnoosiga inimestele ja nende inimestega koos elavatele või samas elukohas püsivalt viibivatele isikutele. Kord muutub rangemaks alates laupäevast, 28. märtsist 2020.

Koroonaviirusesse haigestunud inimene

Koroonaviirusesse nakatunud inimene peab püsima kodus kuni tervenemiseni. Haigestunul on keelatud lahkuda kodust või püsivast viibimiskohast alates koroonaviiruse diagnoosimisest. Liikumisvabaduse piirang on hädavajalik inimeste elu ja tervise ning ülekaaluka avaliku huvi kaitseks, et tõkestada COVID-19 haigust põhjustava viiruse levikut.

Haigestunud inimene võib kodust või viibimiskohast lahkuda üksnes tervishoiutöötaja või politsei korraldusel või inimese elu või tervist ohustaval hädajuhtumil.

Haigestunu pereliige või haigestunuga samas elukohas püsivalt viibiv inimene

Haigestunu pereliige, kellel puuduvad COVID-19 haiguse sümptomid, võib elukohast või püsivast viibimiskohast lahkuda, kandes endaga kaasas isikut tõendavat dokumenti, üksnes allpool kirjeldatud juhtudel. Inimene peab tähelepanelikult jälgima oma tervist ning järgima 2+2 reeglit (ehk avalikus kohas ei tohi olla üheskoos rohkem kui kaks inimest ning teistest tuleb hoida 2 meetrit vahemaad).

Välja tohib minna:

 1. tööülesannete täitmiseks, juhul kui tegemist on tervishoiutöötaja või muid hädaolukorra lahendamiseks vajalikke teenuseid osutava või avalikku ülesannet täitva isikuga;
 2. igapäevaseks toimetulekuks hädavajaliku ostmiseks, kui seda hangitakse elukoha või viibimiskoha läheduses ja teisiti ei saa;
 3. elukohast või püsivast viibimiskohast tohib lahkuda inimene, kellel puudub igasugune kontakt COVID-19 haigestunuga;
 4. õues viibimiseks.

Kohalik omavalitsus

Kohaliku omavalitsuse üksus peab korraldama abi andmise inimestele, kellel COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse tõttu puuduvad võimalused igapäevaseks eluks hädavajaliku hankimisel.

Politsei järelevalve

Korralduses toodud nõuete täitmist kontrollib politsei, kes vahetab selleks terviseametiga andmeid. Kui inimene ei täida kehtestatud nõudeid, teeb politsei talle ettekirjutuse. Kui see ei aita, siis rakendatakse järgmise mõjutusvahendina sunniraha kuni 2000.- eurot.

Korralduse jõustumine

Koroonaviirusesse haigestunud inimesed peavad püsima ranges koduses isolatsioonis ka praegu. Korralduses sätestatud rangem kord hakkab kehtima laupäevast, 28. märtsist 2020. Meetmed kehtivad kuni selle korralduse muutmiseni ning nende vajalikkust hinnatakse hiljemalt iga kahe nädala tagant.

Massiteabevahendid peavad selle eriolukorra juhi korralduse viivitamata, muutmata kujul ja tasuta avaldama. Selle kohta saadame ka ametliku teavituse.

Korraldus:https://www.valitsus.ee/sites/default/files/pm2052k.pdf (PDF) (92.6 KB, PDF)

4 kommentaari
 1. hullud jutud 10 kuud ago
  Reply

  Kas nad siiani lasid ringi ?
  KUI viirusehaigega kooselav isik TOHIB LIIKUDA AINULT KOERA PISSITAMA, nii, et hoidub teistest eemale, on OKEY, AGA HULLUMEELSUS ON TEDA POODI LUBADA !!! TÖÖLE !!! SEST ILMSELGELT TA JÄÄB JU KA HAIGEKS, SEE ON VAID AJA KÜSIMUS, VIIRUSEID KANNAB TA IGAL JUHUL !!! MIS TEIL OMETI VIGA ON ???
  Egas ta kodust lahkudes ukse taga koridoris piiritusevanni võta !

 2. Miki-Mouse 10 kuud ago
  Reply

  Riskirühmadele, pean silmas kroonil. haigustega ja eakaid , on samuti vaja isikukaitsevahendeid.
  Kui meil oleks olmud igaühel ninaotsas FP3 respir. või nanofiibriga mask, alates jaanuarist ja piirid kinni poleks meil 530 haiget, vaid 5 . ja needki haiglas. Sellest mis Hiinast saite või oma tootjatelt, varuge, VARUGE, VARUGE! lõpm,atuseni.,sest me ei tea .millised ajad ees ootavad, Maailm näitas lõpuks oma ebakindlust.
  Ja et EAKAD SAAKSID ÜLSKORD LÕPUKS NEED MASKID, PÄRISMASKID NANOFIIBRIGA ,mitte mänguasjad JA SAAKSID RESPIRAATORID FP3. Hindade järgi, mis 7 miljonit komplekti maksis 10 milj.euri pole üldse kallis.
  Lausa kahtlaselt odav.
  EAKAD, KELLELE TUUAKSE TOIT JA ROHUD KOJU ON VAJA PIIRITUST JAGADA, VAESEMATELE LAUSA TASUTA. SEST TOIDUPAKENDID ja APTEEGILETILT ÜLE KÄINUD RAVIMIKARBID VAJAVAD KÕIK DESINFITS. ENNE KAPPI PANEKUT. SEE KÄIB KÕIGI INIMESTE KOHTA. ISEGI KOERATOIDUPAKID TULEB PIIRITUSEGA ÜLE TÕMMATA. OMETI MAKSAB VIIN 70% 17.-euri KUI SEDA ON. EAKATE SUUR OSA SEDA OSTA EI JAKSA.
  TOIDUPAKENDEID AGA TEAB MIS DESOVAHENDITEGA DESINF. EI SAA !!Vahepeal desinf. pakendid, vahepeal käsi, ka külmikut aeg-ajalt. TOIDU KOJU TOOMISEST EI OLE MUIDU KASU, VAID LEVITAB HOOPIS VIIRUST,
  SEST NAD TUUAKSE POEST, KUS KÄIVAD KA HAIGED, KEL SÜMPT. VEEL POLE, VÕI ON AGA MASKI POLE,
  KÄIVAD NENDEGA KOOSELAVAD ISIKUD, KES VAIELDAMATULT LEVITAVAD VIIRUST. KA TOIDUTOOJA VÕIB HAIGE OLLA.
  ERIOLUKORRAS ON ÕIGUS RIIGIL REKVIREERIDA PIIRITUS JA MITTE TOOTA SELLEST VIINA KUI LEVIB VIIRUS! SEl viisil saab siin varsti Itaalia.

 3. Mida vajavad eakad 10 kuud ago
  Reply

  Eakad VAJAVAD EELKÕIGE RAHA JA KVALITEETSET HOOLDUSTEENUST. PANGE NEED TÖÖTUD EAKATE HEAKS TÖÖLE, KES KÄIKSID NENDE EEST POES, KRAAMIKSID TUBE JA AITAKSID VÄETITEL TOIME TULLA. VIIRUSEST ÜLESAAMISEKS TULEB KOHE EAKATELE TEHA KRIISIMAKSE 5000 EURI, ET NAD SAAKSID OSTA TOIDULISANDEID JA INIMVÄÄRSET TOITU. MAKARONID JA ODAV ÕLI EI SOBI KÕIGILE. ÄRGE RÄÄKIGE, ET RAHA EI OLE, TÄNA NÄGIN, ET PARANDATI ASFALTI AUKE TÄNAVAL, SELLEKS RAHA ON, AGA MITTE KÕIGE NÕRGEMATELE. HÄBI, MIKS EHITATAKSE KRIISI AJAL TEID KUI VAESED ON NÄLGA SUREMAS. SAMUTI ON VANURITEL LEMMIKLOOMAD, KES SAMUTI VAJAVAD SÖÖKI, RIIGI ASI ON KA SEE NEILE TOIMETADA. KUI ME EI HOOLI LEMMIKLOOMADEST JA VÄETITEST SIIS SELLINE ÜHISKOND SUREB VÄLJA. SAMUTI TULEB RIIGIL LÕPETADA ÄRIKATE JA NOORTE TOETAMINE.

 4. Ülimalt 10 kuud ago
  Reply

  jabur nõue. Kuid jahupea Jurkast võib lollimatki oodata. Kui keegi on JUBA haige, siis tema koht on haiglas, mitte kodus. Mitusada laipa panevad jahupea mõtlema või puudub see võime neil üldse?
  Ja miks sõidavad bussid Tallinnast Tartusse, Pärnu ja mujale? Tallinn, Tartu, Pärnu on ju selged kolded, mis tuleks lausa sõjaväega ümber piirata, et rottki läbi ei pääseks. Täiesti ajuvaba valitsus.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.