Ei sure me nii pea ehk Keskerakonnal on noortele palju pakkuda

Kea Kohv

Kea Kohv,  kesknoorte esinaine

Igakuised erakondade reitingud pakuvad ainet enesereflektsiooniks ja ennustusteks. Ajakirjanik Vahur Koorits võttis 22. veebruari Eesti Päevalehes kätte analüüsida värske Nordstati statistika põhjal Keskerakonna valijaskonda. Pealkiri pandi õrritav vihjates Keskerakonna valijate surelikkusele. Teksti toon tuli sel korral üsna negatiivne kui mitte öelda, et kannustatud ekslikust pessimismist ja murelikkusest erakonna noorte ja eestlastest toetajate suhtes.

Kriitikute seas on traditsiooniks aeg-ajalt Keskerakonna liikmeskonda teatud tunnuste põhjal vastandada. Peamiselt on selleks rahvus ja vanus. Kuigi statistika ja andmed on olulised ja aina kasvava tähtsusega, siis on sel korral statistika põhjal tehtud järeldused selgelt ülepaisutatud.

Mis puudutab rahvust, siis siin on Keskerakond olnud ja on jätkuvalt Eesti edukaim integratsiooniprojekt. Kooritsa provokatiivsele küsimusele: „Kas oodata on aega, mil Keskerakond muutubki täiesti vene erakonnaks?” peab vastama eitavalt – me oleme ka tulevikus Eesti erakond, kus koos ja sõbralikult (uskumatu, eks?) saavad eksisteerida nii eestlased, venelased kui ka teistest rahvustest Eesti inimesed, kes meie väärtusi jagavad.

Kooritsa teine suur kriitikanool on suunatud erakonna toetajate vanuse pihta. Jah, Keskerakonda toetab palju inimesi, kes on vanemas eas. Jah, Keskerakonnale on eakate toimetulek (sh pension) olulise tähtsusega. See ei tähenda kuidagi vastasseisu noortega, kellel on samuti empaatiavõime olemas ja üldiselt ka soov, et vanaema ja vanaisa väärikalt elada saaksid.

Ka noorte seas on Keskerakonna toetus märkimisväärne. Näiteks 18-24-aastaste seas oli ERR-i küsitluste kohaselt jaanuaris 2020 Keskerakonna toetus 21%. Uuringute tulemused küll kõiguvad, aga noortekogudest on Keskerakonna noortekogu üks suurimaid ja aktiivsemaid. Tegeleme aktiivselt keskkonnateemade (näiteks märtsis valmis kesknoorte rohehüppe platvorm, oleme meedias sõna võtnud veganluse teemal) ja vaimse tervise teemadega.

Kaitseme ka erakonna sees noorte seisukohti aktuaalsetel poliitilistel teemadel, näiteks kodanikualgatustega liitumise piirea langetamine 16-eluaastale, mida kesknoored tugevalt toetasid. Meil on esimesena Eesti noortekogudest oma taskuhääling ehk podcast, kus lahkame ka tehnoloogia arengut, sh masinõppe arenguga kaasnevaid muutusi. Meiega liitub iga kuu noori üle Eesti ja meie aktiivsete liikmete seas on palju teotahtelisi noori, sealhulgas ka juba edukaid ettevõtjaid ja teistest erakondadest liitujaid, sest nähakse, et Keskerakond toetab noori ja pöörab nende muredele tähelepanu.

Muidugi on noorte tegutsemisviis muutunud – tänapäeval on suurem roll sõna võtmisel sotsiaalmeedias ja väiksem roll autokastis pasundamisel. Seetõttu on ka Eesti noortekogude seas aina suurem rõhk sotsiaalmeedial, kuigi jätkuvalt korraldame ka üritusi, koolitusi (sh ettevõtlusele suunatud koolitusi) ning tegeleme heategevusega.

Selge on, et olenemata vanusest ja rahvusest, on maailmavaatelt tasakaaluka sotsiaal-liberaalse ja majanduslikult vasak-tsentristliku inimese jaoks Keskerakond valik number üks. Kuigi on neid, kes sooviks meist lahti saada, siis tegelikkusest tuleme me aina enam pilti. Meil on tarkasid värskete mõtetega ja tugeva selgrooga noori poliitilisi juhte nagu Tanel Kiik, Grete Šillis ja Vladimir Svet. Soovid Keskerakonna suremisest jäävad soovunelmaks.

4 kommentaari
 1. Kas 11 kuud ago
  Reply

  Kea on teenelise rahvakirjaniku Kohvi Hillari sugulane?
  Kuid viimased 3 isikunäidet on äärmiselt ebaõnnestunud. Lugege või kuulake nende jahujutlusi praeguse koroonaga seoses. Vaid raskelt vaimse hälbega inimene ajab sellist … .
  Tunnen Keale kaasa, sest midagi arukat pole praeguste seast ka asemele pakkuda, üksi aga rahva rahakoti manu ei pääse. Isegi mitte vihmavarju abil.

  • Kakao 11 kuud ago

   Keskpetiserakonnal on midagi pakkuda?Lubage kahelda!Tuletage vaid meelde endise juhi Savisaare poliitiliseks laibaks tegemine-tagaselja; reil peldiku ehitamine vastupidiselt endistele tõekspidamistele; e-valimiste vaikne heakskiitmine vastupidiselt endistele tõekspidamistele; pensionäride jälk petmine 7 eurorublaga, lubatud 100 EUR asemel.Rohkem ei tule praegu meelde, kuid KE tee on pettuse ja vale tee.

 2. Ei ole midagi heaad pakkuda. 11 kuud ago
  Reply

  Siiani mida pakuti osutus kateta lubadusteks. Lubatud kümneid aastaid presidendi otsevalimisi. Lubatud E valimise kaotamist. Lubatud pensionite tõstmist. Tegelikult tänu praegusele juhatusele riik hädas. Inimete kaitseks ei ole midagi tehtud.
  Kallid noored. Ärge laske ennast lollitada. Teie kätes on meie elu paremaks muutmine – kuid see erakond ei võimalda teie soove täita. Mõelge ikka.

 3. Kallis laps. 11 kuud ago
  Reply

  Siiani on pakutud ainult koroonat ja surma. Kesk on valelikuks, ahneks, reeturlikuks parteiks kujundatud praeguste Ratta alluvate poolt.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.