Reitingud: Keskerakond on Reformierakonnale järele jõudmas

Koroonakriisist paistab jätkuval kõige enam poliitilist kasu lõikavat Keskerakond, kelle reiting jätkab tõusu ning erakond on jõudmas järele pärast valimisi stabiilselt liidripositsiooni nautinud Reformierakonnale. 

Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstat Eesti viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 30,8, Keskerakonda 27,2 ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 15,9 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 10. märtsist 6. aprillini ning kokku küsitleti 4002 valimisealist Eesti kodanikku. Nädalaga on veelgi oma toetust kasvatanud Keskerakond. Peaministripartei reiting on liikunud tõusvas trendis nüüd kuus nädalat järjest ning selle ajaga on toetus kasvanud 6,7 protsenti.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 8,1 Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 7,3 ning Isamaa 5,3 protsendiga. SDE ja Isamaa toetus on madalaimal tasemel alates eelmise aasta algusest, kui Norstat iganädalase erakondliku eelistuse küsitlusega alustas.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 48,4 ja opositsioonierakondi 38,1 protsenti vastajatest. Praeguse valitsuskoalitsiooni toetus pole ametisoleku ajal olnud kordagi nii kõrge ning opositsiooni toetus sama aja jooksul nii madal.

Teadur Martin Mölder märkis, et  kuigi koroonakriisi ja eriolukorra varjus on Keskerakonna ja Reformierakonna toetuste vahe jõudsalt kahanenud, on praeguseks näha märke ka sellest, et vahe vähenemine on pidurdumas. “Kui nelja nädala lõikes tehtud küsitlused näitavad veel Keskerakonna toetuse kasvu, siis viimastel nädalatel lisandunud andmed annavad mõista, et Reformierakond on vähemalt lühiajaliselt oma positsiooni parandanud ning suutnud pidurdada oma viimastel kuudel kestnud toetuse languse,” ütles Mölder.

“Üldpildis on Keskerakonna toetus hetkel peaaegu oma kõrgeimal tasemel viimase 15 kuu jooksul – ligikaudu seal, kus ta oli 2019. aasta alguses. Kui aga arvestada ka eelistuseta valijate osakaalu valijaskonnas, siis absoluutarvudes on Keskerakonna positsioon praegu parem, kui ta kunagi varem selle perioodi jooksul on olnud,” ütles Mölder.

“Reformierakonna edu Keskerakonna ees püsib suuresti veel vanal rasval – eelmise aasta keskpaigaks toimunud hüppe aina kahaneval mõjul. Seega isegi siis, kui Keskerakonna ja Reformierakonna toetuste vahe vähenemine on hetkel aeglustumas, on peaministrierakonna strateegiline positsioon, arvestades viimaste kuude arenguid, praegu siiski veel parem kui oma konkurendil,” lisas Mölder.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

12 kommentaari
 1. Nojah 2 aastat ago
  Reply

  Mis inimesed need küll on kes annavad hääli Reformierakonnale. ansipi ja Rõivase valitsuste ajal vaesus aina kasvas, majandus seiskus, arstiabisaamise võimalus kaotati ära kohapeal, kordagi ei tõstetud pensione ega abirahasid. Kas tõesti nii suur hulk inimesi usub refoemierakondlaste valesid ja vihavaenu õhutamist. Nad mõtlevad väla kogu aeg uusi valesüüdistusi tublide inimeste suhtes rikkudes nende tervist ja segades nende tööd-

 2. Jah 2 aastat ago
  Reply

  Keskerakond on parim erakond. Oleks ta kogu aeg olnud poleks me vaesemate riikide seas. Keskerakondlased on õiglased, hoolivad ja töökad. Mitmed reformierakondlased teenivadki raha sellega et mõtlevad välja valesüüdistusi tublidele inimestele et koristada nad teelt eest. Nad mõjutavad inimesi valedega ja laimuga ning nii mõnedki ajakirjanikud toetavad neid. Ja näe imet inimesed usuvadk, ega muidu reformierakondlased ei saaks hääli ilma töötulemusteta.

 3. Vaene 2 aastat ago
  Reply

  lollitatud rahvas. Keskbande koos helmete ja seedritega toodavad otsustusvõimetuse tõttu aina uusi laipu ja see rahvale isegi meeldib! Piinlik aga ma ei saa kahjuks oma rahvusest loobuda.

  • Vaene hull 2 aastat ago

   Sina, vaene, pole täie mõistuse juures.Mõtle enne, kui sellist pska välja ajama hakkad!

  • Kelle 2 aastat ago

   arvele sina siis need laibad kirjutad?

 4. robert 2 aastat ago
  Reply

  Lõpuks jõudsid ka maskid kohale Kui Jüri selle terviseameti daami lahti sulatab tõuseb keskerakonna toetus veelgi Aga tõele au andes oleme koroona statistikaga kehvas seisus

 5. ... 2 aastat ago
  Reply

  Keskerakond on parim erakond maailmas. Kuigi Edgar Savisaare juhtimisel oleks veel parem ja eesti inimesed oleksid veelgi rikkamad. Keskerakond tõstis pensione, mida Reformierakonna aegu üldse ei makstud. Hea on nüüd Eestis rahval elada

  • Marko 2 aastat ago

   Edgar oli väga halb esimees. Tallinnas oli suur vaesus, kui Edgar oli linnapea. Inimesed käisid prügikastides süüa otsimas. Linna rahadega tehti vaid reklaami ja linna varad müüdi pättidele maha. Nii hea, et see vanamees enam seal pukis ei ole.

  • Savisaar oli aus tõesti ja oli 2 aastat ago

   tark. Väga hooliv linnapea.

 6. Huvitav. Kui palju läheb maksma 2 aastat ago
  Reply

  rahvale Ratast pooldav uuring. Ilma maksmiseta seda jama ei aetaks.

 7. Eve 2 aastat ago
  Reply

  Kurb on mõelda et Reformierakonnal on nii palju pooldajaid. reformierakonnas on tagatuba kus sepitsetakse aina valesüüdistusi- Need on nii alatud ja rikuvad inimeste tervist.See on sama hull kui viirus . Ega sinna tahatuppa karistused ei pääse ja eks viirused ka kardavad neid- Seal on nagu kgb. Kui neile midagi ei meeldi siis on kohe karistused ja laim paigas. Kõige moodsam on viimasel ajal korruptsioonisüüdistus.. tegelikult see on kasutuses juba tükk aega. kui ajakirjanik kirjutas E.N.Krossi kuritegudest pika artikli sai ta kohe kaela korruptsioonisüüdistuse. Kui kross oli Isamaa erakonnas siis seal tehti ka alatusi aga seoses tema äraminekuga muutus kõik normaalseks ja pealegi on Isamaal nüüd tubli esimees.Kui poleks Reformierakonda oleks me elu palju parem , sõbralikum ja rahulikum.

 8. ohjaa 2 aastat ago
  Reply

  Reformierakond peaks kõikidest erakondadest vähem hääli saama, sest ta pole meie rahvale midagi head teinud, ainult halba.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.