Rait Kuuse: sotsaalsüsteemi võimakust tuleb suurendada

Keila hooldushaigla B korpusehoone, sissepääs. FOTO: MIHKEL MARIPUU/SCANPIX

Sotsiaalministeeriumi sotsiaalala asekantsler Rait Kuuse rõhutas laupäevasel pressibriifil, et koroonaviiruse levikust tingitud kriisis tuleb kindlasti suurendada sotsiaalsüsteemi võimekust. 

Kuuse sõnul ei ole pandeemia risk ainult meditsiiniline, vaid ka sotsiaalne ning just sotsiaalsüsteemi jaoks see kriis alles hakkab mõju avaldama. Ta selgitas, et viirus tabab valusalt majanduselu ning inimesed hakkavad paratamatult tööd kaotama, mis tähendab, et riik peab olema valmis neid aitama ehk tuleb suurendada sotsiaalsüsteemi võimekust ja mahtusid.

Üks riigipoolne meede, mis Kuuse sõnul väärib märkimist, on 8. aprillil vastu võetud sotsiaalhoolekandeseaduse muudatus, mis muuhulgas toob toetuse puudega laste vanematele, kes mujalt praegu tuge ei saa. “Keegi ise taotlema minema ei pea, vaid alates esmaspäevast sotsiaalkindlustusameti iseteenindusest tehakse nendele konkreetsetele inimestele pakkumine ja esimesed toetused makstakse välja 20. aprillil,” ütles Kuuse.

Tema sõnul on sotsiaalministeerium kohalike omavalitsustega väga tihedas infovahetuses, eelkõige just sotsiaalsektori töötajatega, ja võib öelda, et kohalikud omavalitsused on suurendanud võimekust koduteenuste vallas. “Samas oleme mõõdukalt murelikud selle pärast, et kui kriis pikalt kestab ja süveneb, siis sotsiaalsektori võimekus on suure pinge all,” ütles Kuuse.

Ta märkis, et Eestis on üle 200 hoolekodu, millest reedese seisuga on koroonaviirus tuvastatud 20 asutuses. “Samal ajal tahame ministeeriumi poolt südamele panna, et hooldekodu ei saa siiski muutuda vanglaks ehk peame tagama, et hoolekodus viibijatel on kaugteel võimalik võimalikult sagedasti suhelda oma lähedastega. Samuti tuleb tagada, et need, kes ei ole haiged, saaksid ka õuealal liikuda. Oleme hooldekodudega ka pidevas suhtluses, kuid kindlasti on selle vallas veel hästi palju pingutada,” ütles Kuuse.

Tema sõnul tuleb kinni pidada nõudest vältida lähedaste, eriti eakate külastamist, küll aga kutsus asekantsler üles iga päev vähemalt kahele oma lähedasele helistama.

BNS

13 kommentaari
 1. Siiski 9 kuud ago
  Reply

  arvan, et 2 nädalat vanglat on parem kui mitusada laipa ja mitu kuud seisakut.
  Meenutan ENSV aega, kui samuti ei lastud lähedasi nakkushaigalatesse. Siis räägiti läbi klaasi. Ja polnud ka moblasid nagu praegu. Vägisi väljamõeldud nutt ei veena.

 2. hooldekodu tehke selgeks mis see tegelikult on 9 kuud ago
  Reply

  Sugulastel /ei nimetaks neid lähedasteks/ peab muidugi olema võimalus tuua toidulisandeid -mineraale vitamiine sest neid hooldekodud vajalikuks ei pea ja hoolealustel pole raha ega võimalust neid osta kui nad ka varem seda vajasid. Ka osa ravimeid /retsepti või mitteretsepti/ kui hooldusasutus neid vajalikuks ei pea.Sest hooldekodud on äriettevõtted või siis . kokkuhoiu eest saab preemiat- ettevõtted.
  Muidugi tuleb karbid DESINFITSEERIDA enne.
  Hooldekodud olid ja on koguaeg VANGLAD olnud, miks muidu neist püütakse põgeneda ega keegi sinna minna ei taha. Mis nad siis NÜÜD veel ON?!
  Sugulased aga, kes külas käivad, vägisi poeb pähe mõte, et mõnigi ehk sooviks, et koroona teeks lõpu nende rahakotti hooldekodu kaudu rüüstavale hoolealusele.,kuhu nad ise eide-taadi paigutasid ja tema kodu enestele said, seejärel enda juurde võtsid, lemmikloomad tapsid ja varsti selgus, et nende jaoks hooldekodu parem, no ja vaese eaka jaoks kes võõras kohas pidi elama, nüüd juba ka.

  • Sina alatu inimene 9 kuud ago

   Mida Sina röögid ja nõuad siin, kas sul häbi ei ole. Sul on ainult nõudmised, mida teised peaksid täitma. Kodanikuks olemine saab alguse kohustustest, kui sa oled neile sülitanud – siis pole Sinul ka midagi ühiskonnalt oodata.

 3. to sina alatu 9 kuud ago
  Reply

  Kes sulle saba peale astus?
  Äkki su enese alatus, mida kirjeldati ?
  Kust sina tead mida keegi on andnud või mitte.,mis kohtunik sina siin oled?
  Selgitati, misasi on hooldekodud ja mismoodi sinna satutakse. Üle 3 aasta seal keegi üle ei ela, See maximum.
  Selmet tekitada hooldekodusid, tuleb arendada koduteenindust ja põetust võimalikult laialdasemalt ja luua inimestele kodus norm.elamistingimused. Kasvõi ühes ruumis. Kui ikka elatakse remontimata, kütmata ruumides, ilma pesumasina ja dusi ning boilerita on jube “hea ja põhjendatud” inimeselt seegi kodu võtta ja hooldusasutusse saata. Eriti kui tal maad on või majal väärtus. natukenegi.

  • Kõigepealt 9 kuud ago

   tuleb hooldamisele vaadata uue pilguga. Ei saa ega tohi olla ainult ühttüüpi hooldekodusid, kus kõik erineva raskusastmega koos. Vaja on vanadekodusid, kus elavad need, kes suudavad ise enda eest hoolitseda. Kindlasti peavad need olema väikesed rida- või ringmajakesed, kus saab vabalt liikuda. Igal surmaeelikul on oma tuba, lisaks ka paar ühistuba. Siis saab ka igaüks vaadata oma telekanalit või kuulata raadiot, maitsed ju kõigil erinevad.
   Nad saavad süüa teha ühisköögis. Nende ülalpidamine on palju odavam ja enamik saab seal ka oma pinsiga hakkama. Vaja on ainult ajutist hooldusarsti, igaks juhuks.
   Palju raskem on hooldekodu, sest seal inimesed enam enda eest hoolitseda ei suuda. Ka on elu seal palju kallim ning vaja on pidevas valves arsti või õde, suurusest sõltubalt ka mitu. Mõni ehk suudabki veel ise liikuda, kuid väga piiratult, osa aga vajab pidevalt hoolt. Neid on vaja ümber pöörata, liigutada ja nendega ringi sõita, välja viia. Paljud ei suuda enam ise lugeda, neile saab anda kuulderaamatuid. Paljud sellises astmes vajavad pikemalt rahu, nad magavad palju. Seega peab ka hooldekodude teenistujatel olema väga vinge palk, kasvõi 3-kordne.
   Miks Taavi pole tahtnud hooldekodusid ja vanadaekodusid lahku lüüa, ei tea. Ju jääb tal teadmistest ja hoolikusest vajaka.Teda surmaeelikud ei huvita, papp on tähtsam.

 4. to kõigepealt 9 kuud ago
  Reply

  Kas sa tõesti USUD, et keegi neid välja viib? Sõidutab ?! Ei seisa seal keegi su peatsis kui surema hakkad.
  Hooldushaiglas, olenevalt talitajate südametunnistusest, ehk veel pööratakse vajalik iga 2 t tagant, või siis mitte
  nii tihti või üldse mitte. Hooldekodudel on oma surijate osakonnad ja seal on asi nutune, oi kui nutune.
  Vanad kardavad neisse sattuda hirmsasti. Seal puudub seegi arsti-õe oskus ja tahteraasuke ,mis hooldushaiglas on. Hospiitsid on jälle omaette ÄRIETTEVÕTE, kes panevad sulle torud kõrisse ka kui süüa ei saa ega lase surra, kuidas kunagi, agat patsient maksab jubedat raha.
  Kui KODUS KÄIAKSE vastavalt vajadusele 2-4 KORDA PÄEVAS , SAAB HAKKAMA KA KODUPÕETUSEGA.
  Muidugi tuleb inimese eluase,üks tubagi muuta elamiskõlblikuks.Pesemisvõimaluse ja soojusega. Lisaks KODUTEENINDUS 2-3x nädalas,sest voodihaige järelt ei pea nii tihti koristama, süüa tegema.
  FIE-d teevad seda ja vajadusel kaasavad õe või arsti või eriarsti,valuraviarsti, haiglaprotseduurid.
  Niikaua kui inimene suudab ise pöörata, jooki võtta, telef.helistada saab kodus läbi. Käivad ka koerapissitajad.
  Paljud saavad tööd., osalist tööd sobival ajal. Asi ei tule kallim kui hooldekodude majade ja mittehoolduspersomali ülalpidamine.. KASUM ja MAKSUD juhul KUI TEKITATAKSE ÜLE MAA VÕRGUSTIK-HOOLDUS-TEENINDUSVÕRGUSTIK.
  Valdadel küll on koduteenindus, kuid see jääb ikka enamasti toidu ja retseptiravimite toomise tasandile, kuigi kirjas on enamat. Ja KUI seda enamat ka kasutatakse juhtub nii, et kASUTAJA SATUB PEAGI HOOLDEKODUSSE. Juhtub …
  VAJA ON AGA KÕIK TEKKIVAD VAJADUSED KIRJA PANNA HOOLEGA JA NEED TÄITA TEENINDUSE TÄIUSTAMISE KORRAS.
  INIMEME SAAB ISE OTSUSTADA, MIDA TARBIB, KUIDAS TARBIB. ON OMAS KODUS. OMA LOOMADE JUURES , KES AINSANA JAGAVAD HELLUST – MIS ONGI JUMALASÕNA.
  INIMENE OTSUSTAB ISE OMA ELU ÜLE, JA KA SURMA ÜLE… TEMA PENSION JÄÄB TEMA KÄTTE.
  VALLAD ON SAANUD RAHASID SOTSIAALSFÄÄRI JA EAKATE OLUKORRA PARAMDAMISEKS. POLE VAJA SIIA ÄRIKONTSERNE NIMEGA HOOLDEKODU. VAJA ON RIIKLIKKU TEENINDUS-HOOLDUSVÕRGUSTIKKU, MILLELE MAKSAB RIIK VÕI VALD ,MILLEST IGA ÜKSUS SUUDAB VÄIKESEL ALAL TOIMETADES TEOTSEDA INIMLIKUMALT KUI HOOLDEKODU.
  Muidugi on mõnele ehk selline kodu kus ta elada ei tahagi. Kena oleks muidugi kui nad saaksid omaette 19m2 majakese nagu neid müüakse 20 000 eur väikese aiakesega ,mille saab päriselt enda omandiks kui oma kodu vastu annab /kui väärtused klapivad/ Sinna võtab kaasa oma loomad, aef on rajatud mõned lilled, paar puukest -see pole ju keeruline tekitada, ja mitte kusagil vanuriteasulas, vaid inimeste keskel.On vesi, soojus, duss,remonditud pind,puhas,kena. A no kes meil seda organiseerima hakkab ?! Ei ükski ametnik viitsi.

  • Küll on ikka soovid 9 kuud ago

   See röökija nõuab siin omale maksumaksja taskust teenija palkamist. Teenija tuleb ikka oma raha eest palgata, kui raha napib, siis tuleb hooldekodusse minna. Ühiskond ei pea eralõbusid ja mugavusi kinni maksma. Hooldekodud on odavamad ja võimaldavad piisavalt hoolitsust pakkuda.

 5. küll on ikka 9 kuud ago
  Reply

  HOOLDEKODUD EI OLE ODAVAMAD !!! SEEP SEE ASI ON KA VEEL. HOOLDEKODUD PEAVAD ÜLEVAL MAJU, MAJADES MAJADE ÜLEVALPIDAMISE PESRSONALI, MIS VAHETULT HOOLDAMISEGA EI TEGELE. VÕTAB VAHELT ÄRITULUD, MAKSAB MAKSUD, /kui maksab/ TIHTI EI RAATSI PANNA ROHKEM KUI 2 MÄHET PÄEVAS – VAIKIMISI. NEIS POLE ISEGI VOODEID, MIDA NUPULEVAJUTUSEGA SAAB REGULEERIDA, st. HOOLDUSALUNE SAAB REGULEER. OMA ASENDIT, MITMEKESI TOAS, ÄÄRMISEL JUHUL ” -lesi -POLE OMAETTEOLEKUT ,POLE VALURAVI EGA MUUDE EBAMEELDIVATE SEISUNDITE LEEVENDUST . HOOLDATAV EI SAA ISEGI VALIDA TOITU, SEST EHK TA EI TOHIGI SÜÜA MIS ETTE ANTAKSE, TAL POLE OMA RAHA /max. 30 eur mõnes asutuses, tavaliselt 15.- veel tavalisemalt üldse mitte/ TA ON VANG TEISTE TAHTE ALL JA OLENEB HOOLDAJA JA TEMA ÜLEMUSTE TUJUDEST JA VAJADUSTEST.
  MINA POLE MITTE HOOLDEKODUS, SEST SIIS MA TEILE EI KIRJUTAKS EGA NÕUA ENDALE TEENIJAT.
  MINA SOOVIN JA PÜÜAN NÄIDATA MILLINE ON VANURISÕBRALIK KOHTLEMINE TEMA ELU LÕPUAASTATEL, MIS SAAB KORD OSAKS KÕIGILE KA HAIGESTUDES VAREM .
  PÜÜAN MUUTA MAAILMA SIIT EESTIST HUMAANSEMAKS, MÕISTVAMAKS, HOOLIVAMALS. JA SEDA EESMÄRKI PÜÜDES EI TOHIKS ÜLDSE RAHAST RÄÄKIDA, KUIGI MA SEDA TEEN. RAHAD ON , RAHAD ANTAKSE – AGA KELLE HEAKS JA KUHU NAD LÕPUKS LÄHEVAD. MIS KASU ON SELLEST HOOLDATAVATEL.
  PRAEGU ELAVAD NAD ALLA 400 eur ÜKSINDA OMA REMONTIMATA PINDADEL. JA ETSKAE, SAAVAD HAKKAMA, KUNI… KUIDAS SIIS HOODUSASUTUSED NII PALJU RAHA TAHAVAD ? KUIDAS SIIS PENSIONÄRID TOIME TULEVAD KUI HOOLDUSASUTUSED EI TULE.? MIS TOIMUB?
  SEEGA JÄÄKSID ÄRA MAJADE ÜLEVALPIDAMISE KULUD JA MTEVAJALIKU PERSONALI, /kui on riiklikud / ÄRITULUDE KANTIMINE KUI ON ÄRIETTEVÕTE.
  PALUN MITTE LÜPSTA RIIKI JA VANAKESI NING HAIGEID ÄRIKONTSERNIDE JA PREEMIAHIMULISTE NING VAHETULUDE KANTIMISE HIMULISTE VALLAVANADEKODUDE ÜLEMUSTE JAOKS.
  PALUN MITTE VIIA EETILIST TASET VEEL ROHKEM ALLA KUI MEIL JUBA ON. MILLINE TA ON, SAAB LUGEDA TOLLE DEBIILSE PSÜHHOPAADI KARJATUSTEST SIIN.POLE VAJA EESTIST TEHA ÕUDUSTEMAAD,
  SIIN ON JUBA PRAEGU KÜLLALT MUIDKI KOLEDUS.I

  • Kui 9 kuud ago

   vaadata automajade hindu, siis need on 4000…5000€. Võtame nüüd selle maja ratastelt maha ja asetame tugedele või alusele ja ongi hooldekodu osamaja olemas. Seal saab vabalt elada 1 vanur, vahel ka 2, kui nad ise nii tahavad.
   Neile majadele saab vabalt sisse panna vee ja elektri, samuti on sees peldik.
   Pole vajagi mitmemiljonilisi hooldekodusid koos ülepaisutatud teenijaskonnaga, millest vaid väike osa teenindavad hoolealuseid.
   Meie viga on selles, et me kavandame liikumispuudelistele mitmekorruselisi maju, et nad just ei saaks välja liikuda. Miks? Vaadake või Tallinna kavu.
   Hooldekodud peavad ERANDITULT olema 1-korruselised ning asuma loodusvaikuses, kus ümbruses rohelus ja puud-põõsad. Mitte isegi mingi linna ääres.
   Vanadekodudel peab aga juures olema ka väike aiamaa, sest paljud vanurid tahavad veel mullas urgitseda. Suvi annab neile nagu elukavva 1 aasta juurde.
   Mis puutub maksumusse, siis olen lahendit juba varem pakkunud – abirahadeks peab minema 40% eelarvest. See tagab täisealtisraha üle 600€ kuus ja saab vabalt ka surmaeelikuid ülal pidada. Hooldekodu ja vanadekodu EI TOHI olla ärikava, et sellelt võimalikult suurt kasu lõigata.

 6. harry 9 kuud ago
  Reply

  Õpetussõnad11

  Saalomoni tarkus
  1 Valed kaalud on Issanda meelest jäledus,
  aga õigest vihist on tal hea meel.
  2 Tuleb uhkus, tuleb ka häbi,
  aga alandlikel on tarkus.
  3 Ausus juhib õiglasi,
  aga valelikkus hävitab truudusemurdjad.
  4 Varandusest pole kasu vihapäeval,
  aga õiglus päästab surmast.
  5 Õiglus tasandab vagale tema tee,
  aga õel langeb oma õeluse läbi.
  6 Õigete õiglus päästab neid,
  aga truudusemurdjaid vangistab nende oma himu.
  7 Kui õel inimene sureb, siis ta lootus hävib,
  ja rumalate ootus kaob.
  8 Õige päästetakse hädast,
  aga õel satub sinna tema asemel.
  9 Suuga hävitab jumalatu oma ligimese,
  aga õiged pääsevad teadlikkuse läbi.
  10 Õigete õnnest hõiskab linn
  ja õelate hukkumisest tuntakse rõõmu.
  11 Õigete õnnistusest kerkib linn,
  aga õelate suu kisub selle maha.
  12 Napiaruline on, kes halvustab oma ligimest,
  aga arukas mees on vait.
  13 Kes käib keelekandjana, reedab saladusi,
  aga kes on ustava vaimuga, varjab neid.
  14 Kus ei ole juhtimist, seal langeb rahvas,
  aga kus on palju nõuandjaid, seal on abi.
  15 Kes asub käendajaks võõrale,
  selle käsi käib halvasti,
  aga kes käendamist ei salli, võib olla muretu.
  16 Veetlev naine saavutab au
  ja virgad saavutavad rikkuse.
  17 Kes osutab halastust, teeb head iseenesele,
  aga kalk teeb valu oma ihule.
  18 Õel teenib petise palga,
  aga õigluse külvaja tõelise tasu.
  19 Kes püsib õigluses, jääb elama,
  aga kes taotleb kurja, saab surma.
  20 Need, kel valelik süda, on Issanda meelest jäledad,
  aga tal on hea meel neist, kelle tee on laitmatu.
  21 Käsi selle peale! Kuri ei jää karistuseta,
  aga õigete sugu pääseb.
  22 Otsekui kuldrõngas sea kärsas
  on ilus naine, kel puudub peenetundelisus.
  23 Õigete igatsuseks on ainult hea,
  õelate ootuseks viha.
  24 Üks jagab välja, aga saab üha lisa,
  teine hoiab varandust, ometi on puudus käes.
  25 Hing, kes jagab õnnistust, kosub,
  ja kes kastab teisi, seda ennastki kastetakse.
  26 Kes keelab vilja, seda sajatab rahvas,
  aga müüja peale tuleb õnnistus.
  27 Kes taotleb head, leiab tunnustuse,
  aga kes kavatseb kurja, seda ennast see tabab.
  28 Kes loodab oma rikkuse peale, langeb,
  aga õiged haljendavad nagu lehed.
  29 Kes oma koja hooletusse jätab, lõikab tuult,
  ja rumal saab targale sulaseks.
  30 Õiglase vili on elupuu,
  aga tark saab hinged.
  31 Vaata, õigele tasutakse maa peal,
  saati siis õelale ja patusele.

 7. to kui 9 kuud ago
  Reply

  Niikaua kui nad on mingi ettevõtte või asutuse hallata ON nad VARJATULT või AVALIKULT ÄRI.
  Just seepärast ma räägingi, et hooldatavad peavad saama elada OMA kodus = ENESELE KUULUVAL ELUASEMEL. Need väikesed majakesed, mida kirjutasin, ongi mõeldud neile PÄRISKODUDEKS =NENDE ENDI OMANDISSE KUULUVATEKS KODUKESTEKS KOOS AIAGA KUI NAD NII SOOVIVAD, Raha selleks saavad oma senise päriskodu müügist – see peaks hinna välja kandma küll, juhul kui hinnad pole ainuoksjonitega alla löödud
  kohalike liidrite poolt ja SELLE järgi hindavad ka hindajad – MIS EI OLE MITTE ÕIGE JA TÕELEVASTAV HINDAMINE. MUU PAHA ON SIIS KA SEE, ET KUI NAD MÜÜDUD EI SAA ADEKVAATSE HINNAGA = VASTAVALT EHITUSLIKULE TASEMELE, EI SAA KA OSTA ,KINNISTUVAD NAD ÜHE VALLA JUURDE NAGU PÄRISORISED TALUPOJAD – KAS NAD SEDA SOOVIVAD VÕI MITTE.
  AGA SELLINE TEENINDUS-PÕETUSVÕRGUSTIK PEAKS OLEMA SAMA LOOMULIK KUI LASTEAIA,KOOLI, PEREARSTI, POEVÕRGUSTIK. SEST ANNAB VÕIMALUSE VÄGA VÄIKESEL MAA-ALAL /jagame näit. Mustamäe neljaks mikrorajooniks/ TEENINDADA -PÕETADA JA SEE OMAKORDA TEEB VÕIMALIKUKS SAMA SUURE HULGA ABIVAJAJATE ABISTAMISE KUI SEDA HOOLDEKODUS, SEST HOOLDEKODUS EI SEISA KEEGI SU PEATSIS , TULEVAD TEATUD AJA PÄRAST, MITME TUNNI JÄREL, JA SEDA VÕIMALDAB KA TEENINDUS-PÕETUSGRUPPIDE OLEMASOLU NENDES MIKRORAJ. See võimalik ka maal, ka suvilaraj.
  Seega, kellel oma kodu pole või on selleks barakk, ei saa ka väikest majakest osta püriseks, suvila või korteriomanikud peaksid saama. Aga ma ei soovitaks neid majakesi paigutada ühtse asumina, mis tekitab taas HOOLDEKODU,EFEKTI, eriti kui need ei kuulu nendes asuvatele inimestele.
  Nende väikeste majakeste 19m2 häda praegusel kujul on, et puidust ja põlemiskiirus on paar minutit, pealegi on kütteks õhk-soojuspump ,mis suurendab ohtu veelgi.On ka betoonist puhutud maju, ja meie roheliste pealik /nimi ei tule meelde/ on tootja-aktsiaseltsi omanikke, maksavad aga 100 ooo.-eur.

 8. to kui 9 kuud ago
  Reply

  Automajad jäävad siiski liiga väikeseks, sest vanainimene peab saama ka liikuda oma eluasemel, sest õue ta eriti ei kipu. Kardab külma, libedat, märjaks saamist jm. Tal PEAB OLEMA LIIKUMISVÕIMALUS SISERUUMIS oma toimetusi tehes. Need majad, millest räägin on 20 ooo.-eur maksvad. 19m2
  Aga IGAL JUHUL ON TEIE POOLT PAKUTAVAD AUTOMAJAD PAREMAD KUI HOOLDEKODU. KÜSIGE ÜKSKÕIK MISSUGUSE EAKA KÄEST.
  AITÄH KAASAMÕTLEMISE JA KAASAELAMISE EEST. VASTUTAVAD ASUTUSED JA MINISTEERIUMID SEDA MILLEGIPÄTAST TEHA EI TAHA.

 9. to kui 9 kuud ago
  Reply

  aga kui erakondi toetavad just needsamad HOOLDEKODUÄRIKAD ?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.