Riigikogu väliskomisjoni esimehe Enn Eesmaa kiri president Ilvesele

Enn Eesmaa

Auväärt president!

Oleme mitu aega koos töötanud Riigikogus ja väliskomisjonis. Sinu reljeefne arvamusavaldus tänase valitsuse aadressil oli üllatav nii vormis kui sisus. Oled ju isegi töötanud valitsuse ministrina ning tead, kui suurte pingete vallas peavad ministrid oma kohustusi täitma. Ükskõik millise koalitsiooni korral, ükskõik mis ajal.

Praegune olukord on aga Eestis ja kogu maailmas totaalselt erinev. Isegi kõrvalseisjad tunnistavad ning ka tunnustavad seda päevast päeva ja nädalast nädalasse jätkuvat ülimat jõupingutust, mida pole isegi millegagi võrrelda.

Inimese haigestuvad, võitlevad oma elu eest, paljud lahkuvad meist igaveseks. Vaatamata arstide ja haiglate jõupingutustele. Raske on kõigil ja kõikjal, ettekujutamatult raske ja kurnav on see ka rahvaste liidritele. Nemad peavad ükskõik mis olukorras leidma lahendusi, nii kodu- kui välismaiseid. Nemad peavad lõppkokkuvõttes ja iga hetk eraldi vastutama kõige ja kõigi eest.

Eestlastel on üks iidne ja elutark mõttetarkus: “Kus viga näed laita, seal tule ja aita.” Rahva liidritel peaks see olema mõistetav kohus ja südamesund. Seepärast ütlen – tule nõu ja jõuga appi, president Ilves! Vähemalt nõugagi, oled ju tark ja elukogenud mees. Ära jää kõrvaltvaatajaks, nii võid oma rahvale võõraks jääda.

Sulle ja su perele tervist soovides,

Enn Eesmaa, Riigikogu väliskomisjoni esimees

Taustainfoks: President Toomas Hendrik Ilves tegi eile hilisõhtul ühismeediasse mõned üsna reljeefsed postitused, kus juhtis tähelepanu Jüri Ratase võimetusele valitsust juhtida. Muuhulgas kirjutas ta, et “Kriis pole aeg järeleaitamistundideks taasiseseisva Eesti saamatuimale valitsusele. Kui ei oska noa ja kahvliga süüa, võiks lauast lahkuda.”

14 kommentaari
 1. Mis 9 kuud ago
  Reply

  puurub jänki-Tommi märkusesse lauast lahkumisse, siis see käib kõigepealt tema enda kohta. Kahju et ta sellest nii kaua aru pole saanud.
  Mis puutub aga Jurka valitsusse, siis märkus on kahjuks õige. See jahumütside otsustusvõimetu valitsus on juba üle pooleteise kuu venitanud ega ole surmavaid nakkuskoldeid sisse piiranud ega eraldanud ülejäänud mittenakatunud Eestist. Sellest ka laibad ja klounimängimine üle Eesti, ehkki kolgastes pole vähimatki põhjust maski kanda ega 2+2 lollust mängida.

 2. meel.etu enesekindlus alati valvel 9 kuud ago
  Reply

  kas sedasi kui ameerikamaal ?. hr.ilves aitab kõigepealt ameeriklasi nõuga.

 3. to mis 9 kuud ago
  Reply

  Inimese aevastus, köha ja kõne võivad paisata viirusi 8 m kaugusele !!!
  Ja piiskadena poole bussini, aga 8 m läheb siis kui moodustub aurupall, mis tervikuna koos viirustega lendab üle ja sajab maha 8 m eemal koos oma viiustega -aurupahvak, sest kopsudest tuleb alati auru.
  Seega, MASKE ON VAJA IGAL POOL KANDA JA NANOFIIBERMASKE. Ülekäänu on tõesti klounaad. KUI JUBA SIIS JUBA.2 aastat veel on vaja ja võib-olla seejärel kohe uuesti.

  • Ära 9 kuud ago

   tulista jaburusi välja. Meil on palju kolkaid, kus nakatunud ei käi. Miks seal peab klouni mängima?

 4. vana 9 kuud ago
  Reply

  Ega vast Ilvese aeg ja kombineerimised omas ajas, ka ei jätnud just kõigile eestlastele head muljet, kui mitte täpsemalt öelda.
  Eks omasugused kaitsevad ja võitlevad ikka omasuguste eest aga halvustada praegu meie valitsust ja tema head tegutsemisvõimet väga rasketes kriisi tingimustes – on labasus!
  Isegi praegune president suhtub meie valitsusesse ja eriti peaministri tegevusse ennem tasakaalukalt mõistvalt.

 5. to ära 9 kuud ago
  Reply

  Kust sa teas, et ei käi?
  Minu meelest ronitakse nüüd kolgastesse ja metsadesse, tatistatakse seal koos lastega ja jälle autoga edasi.
  Me ei tea kui kaua pinnasel ja taimedel püsib. Ei julge marjugi korjama minna suvel.
  Kui vähegi lugeda viitsid, peaksid teadma, et see mõnikümmend tuhat testi ei mäita veel nakatunute arvu ja suur enamus sümptomiteta . Ja paljud e i hoia ka karantiini ennast, isegi kui nakkusohtlikuks või kahtlaseks peetakse. Sest viirusest pole veel midagi teada, kui kaua ta võib organismis elada ilma testile jäämatagi. Ja kui ka antikehad leitakse ei tähenda see veeel et viirus surnud oleks.
  Pidalitõbi näit.,mis pole küll viirus ja eksist. maailms edasi, küll vähesel määral, et temale ei viitsita enam ravimeidki teha ja kergem oli likvideerituks tunnistada. Tema peiteaeg on 5-25 a ja kauemgi. Ravitakse neid aga polikliinikutes ja kõnnivad vabalt.
  Sa just ledki see kes iseenese “tarkusest” potents.levitaja on või olema saab.

  • Elan 9 kuud ago

   õnneks just nakkusvabas kolkas ning õnneks meie kandi inimesed neid jahumütside valitsuse lollusi ei järgi. Õnneks ka toidupoes. On küll mingi pudelike sissepääsu juures nurgas aga seda pole keegi kasutanud, sest tase on samal tasemel. Ja käiakse ka mitmekesi koos, sest keegi ei saa nakatuda iseenesest ega üksteiselt, kes pole haigetega kokku puutunud. Ning selliseid külasid on Eestis sadu.
   Suurtes linnades kül, seal võib pea iga teine sind nakatada. Aga miks? Sest jahumütside valitsus on olnud niivõrd otsustusvõimetu, et pole koldeid sisse piiranud ja ootab vaid laipade loendust, et pärast kuhja otsas rusikaga vastu rinda taguda “vali mind!”.

 6. Triin 9 kuud ago
  Reply

  Hr, Eesmaa on väga viisakas ja intelligentne inimene, mida aga ei saa öelda Ilvese kohta. Äärmiselt kasuahne (mäletame tema sõnu, et vaene riik ei suuda talle maksta), üleolev nätsutav ärmataja, kes isegi hümni ajal ei suuda oma ilastatud nutsakust suus loobuda. Tema mürk hõljub nii Kadriorus kui Toompeal, sest sellist opositsiooni käitumist pole iialgi varem olnud, kuigi Keskerakond istus ju aastaid varupingil. Kas need väljendused tulevad tõesti intelligentsete inimeste suust “Ahvla”, saast, alaarenenud poetagused jne. jne—-nüüd siis ei oska valitsus isegi “noa ja kahvliga” süüa, et priviligeeritud seltskonnas laua taha kutsuda, veelvähem ühele saunalavale, mida kardab näiyeks punakutsikate -ajakirjanike Lauristini õpilane, kah ajuhiiglane; Luik. Kõik kooris nagu raisakotkad, kes ikka ja jälle laskuvad karjas haavatud olendi peale (antud juhul riik, mille areng on seiskunud sest tapjaviirus tantsib oma surmatantsu). et suuremat tükki endale kahmata. Minu silmis on Ilves kõige tavalisem blatnoi mõttemaailmaga inimene, kellele haritus on tundmata ja haridus on mööda külgi maha jooksnud ja , kellele rumalast peast anti võim ja kes arvab siiani, et on “arvamusliider”—häbenemata vaese rahva kukil edasi elada ja halvustada. Peletis niisugune.

 7. Ohoo 9 kuud ago
  Reply

  President Ilves pole mitte kunagi meie rahva heaks midagi teinud. Ta oli vaid Reformierakonna president kes ei sekkunud nende alatutesse tegudesse. Ta jäi ükskõikseks kui vaesus aina kasvas, kui anti välja üks vale otsus teise järgi,, kui kaotati arstiabi saamise võimalus kohapeal, kui majandus seiskus, kui kordagi ei tõstetud abirahasid ega pensione jne jne. Praegune valitsus on hooliv ja asus kõrvaldama eelmiste poolt tehtud vigu, palju head on ära tehtud aga nüüd tuli see koroona viirus aga selle vastu võidelakse edukalt hoolides inimestest.

 8. Nii 9 kuud ago
  Reply

  Ilves oli väga vilets president selles pole kahtlustki aga jätku praegune valitsus rahule. Õnneks pole meil enam Ansipi valitsust kes tegi meile palju halba. Kui alatud oeavad olema inimesed kes kiidavad heaks Reformi tagatoast tulevat teist viirust valesüüdistuste ja laimu näol mis rikub ka inimeste tervist ja segab nende tööd. Need kes sellist tegevust heaks kiidavad pole head inimesed. keskerakondlased ei oska end kaitsta või ei taha laskuda laimajate tasemele. Ega kui kaitsedki siis satud ise löögi alla. Ajakirjanik kes kirjutas meie kurikael E,N.Krossi alatutest tegudest sattus kohe korruptsioonisüüdistusega kohtu alla. Reformierakondlaste lemmiksüüdistus ongi korruptsioon–seda nad jagavad ohtralt tublidele ja ausatele inimestele kes oravate meelest seisava ees teel nende võimule. Võimuiha on suur aga töötulemusi pole. Ilves on ikka nende poolel ka praegu.

 9. Eve 9 kuud ago
  Reply

  Ilves oli presidendina vilets aga reformierakondlastel on olnud ka parem pool. Peale rasket meie rahva jaoks Laari valitsemisaega sai peaministriks Siim Kallas kes kutsus valitsusse Edgar Savisaare ja elu läks igas valdkonnas ülesmäge isegi pensioni tõsteti 30 protsenti. Sel ajal oli väga hea Reformierakonna ja Keskerakonna koostöö. Kuhu on kadunud need tublid reformierakondlased. Omad laimasid S.Kallast ja võimule sai Ansip kelle valitsemise ajal meie elu veeres allamäge. Eks Ansip ja Rõivas olidki Ilvese lemmikpeaministrid sest nad ei nõudnud Ilveselt midagi peale mittesekkumise. Kuidagi pidi ju Reformierakond võimul püsima kui töötulemusi polnud ja tuli välja mõelda mitmesuguseid süüdistusi tublide inimeste suhtes et inimesi mõjutada ja teelt eest koristada segajaid võimule saamisekas.Ükski erakond ei taha reformistidega koostööd teha aga näe imet leidub inimesi kes nendele ikka hääli annavad. Eks suureks abiks on reformierakondlastele peavoolumeedia.

 10. Ott 9 kuud ago
  Reply

  Ilves oli vilets president ja Ansip ning Rõivas olid vüimetud peaministrid kes tegid palju halba meie rahvale. Ratas on võimekas ja tubli peaminister kels teeb kõik mis võimalik meie rahva heaks ja juhib edukalt kolme erinevat valitsuse erakonda. Mitte üks erakond ei taha Reformierakonnaga koostööd tena- Eks see häirib Ilvest kes pole konagi hoolinud meie rahavast.

 11. Jaa 9 kuud ago
  Reply

  To Triinu CV president Ilvese kohta tuleb üles panna You Tube inimestele tutvumiseks, et tulevikus säästa meie valitsust tema eest.

 12. Mari 9 kuud ago
  Reply

  Imestan , millist abi klüll Enn Eesmaa ootab TH Ilveselt. Lugedes viimase sapist nõretavat materdavat VIHAKÕNET ja kaaludes senist temapoolset poliitikat on ilmne, et teisepoolt lompi elav härra võib ainult rohkem lõhestada ja pingestada eesti ühiskonda. Ja seda kõike olukorras, kus kõige olulisem on rahvale sisestada ühtehoidmist ja positiivsust ja valitsusele effektiivset ja konstruktiivset KOOSTÖÖD .Minu arvates on THI eesti rahv

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.