Aab: kinnistes avalikes ruumides peab maski kandmine olema kohustuslik

Riigihalduse minister Jaak Aab tegi valitsusele ettepaneku kehtestada eriolukorra lõpuni nõue, et avalikes kinnistes ruumides tuleb kanda näomaski.

Valitsus kaalub avada järk-järgult muuseumid, kaubanduskeskused, teatud osas koolid ja teised asutused. Seda üksnes 2+2 liikumispiirangut ja teisi nakkuse leviku tõkestamise tingimusi järgides.

“Maski kandmise kohustus on eriti aktuaalne perioodil, kui hakatakse COVID-19 eriolukorra meetmeid leevendama. Mitmed riigid kohustavad piirangute leevendamisel kandma avalikes ruumides näomaski või –katet. Kusjuures lubatud on nii kirurgilised maskid, muud näomaskid kui ka isetehtud maskid,” ütles Aab.

Peaminister Jüri Ratas ütles neljapäeval, et valitsus arutab Aabi ettepanekut juba neljapäeval või hiljemalt reedel.

Peaministri sõnul võiks maskikandmise kohustus puudutada ka kaubanduskeskuste külastajaid juhul, kui kaubanduseskused lubatakse taas avada. Maskide hankimine võiks valitsusjuhi sõnul olla iga inimese enda vastutusel.

Aab sõnas, et selline nõue ja praktika väljendavad kindlasti ühiskonna solidaarset pingutust viiruse leviku tõkestamisel. Eelkõige kaitseb see teisi inimesi, aga päris suurel määral ka maskikandjat ennast. „Minu hinnangul on maski kandmine igapäevaselt võimalik. Kohalikel omavalitsustel, haiglatel, hoolekande- ja riigiasutustel on tänaseks vähemalt ühe kuu varu isikukaitsevahendeid. Kauplustes ja apteekides on erinevad maskid vabalt kättesaadavad ning kuna pakkumine lähinädalatel kasvab, siis loodetavasti langevad ka maskide hinnad,“ lisas Aab.

Tema sõnul tuleks eelistada kirurgilist kaitsemaski, kuid on olemas ka teisi variante. „Kui hoitakse piisavalt vahemaad avalikes kohtades, sobivad ka teised näokatted.“

Islandi näitel selgus, et 60 protsenti inimesi põevad koroonaviirust ilma sümptomiteta. „Seepärast võime me kõik olla potentsiaalsed viirusekandjad. Ohtu viirust levitada vähendavad sotsiaalse distantseerumise nõuded, aga ka maskide kandmine,“ ütles Aab. „Loodan, et ka pärast koroonaviiruse kadumist peame normiks viiruste perioodil kaitsemaskide kandmist.“

BNS

9 kommentaari
 1. Aabi unelm 10 kuud ago
  Reply

  Sm.Aab, kanna aga maski, aga ära seda teistele kaela määri.Võid ka gaasimaski ette ajada, kelle asi see on.

 2. Lollilt 10 kuud ago
  Reply

  Jaagult lollid vapustised. Meil on kaupluses sirm vahel, pole mingit maski vaja. Ega satikas mingi Sanelli lõhnamolekul ole, et mööda ruumi ringi lendab ja siis sulle pihta hakkab. Ja üldse, kui teil Tallinnas on kord käest ära ning nakatunud pole eraldatud, siis miks teised peavad teie lollusi järgima? Jaak oskab sellele vastata ainult nii, et “mina olen minister ja ametikoht andis mulle mõistuse, te peate mulle alluma.”

 3. to lollilt ja Unelm 10 kuud ago
  Reply

  KUI RUMALAT, LODEVAT JA SEEJUURES ENESEKINDLAT HARIMATUT JUTTU TE RÄÄGITE!.
  MASKID ON VAJALIKUD. HÄDA SELLES, ET MEIL POLE NANOFIIBERMASKE.

 4. Keskerakond tõstis pensione 7 euri. 10 kuud ago
  Reply

  Sellega heal juhul saab osta kaks maski. Paljudes riikides antakse maskid tasuta. Meile kalli raha eest müüakse kahtlase väärtusega kraami.

  • Tasuta 10 kuud ago

   ei saa midagi. Kas otse või kaude maksad oma maskid topelt kinni niikuinii. Ja kust tuleb selline nõukogulik mõtteviis, et saaks aga elada kellegi teise arvel?

  • Aabi nartsud 10 kuud ago

   Ma ei kavatse hakata kinni maksma Aabi apteekrite ja ärimeeste poputamist.Need mängumaskid on ülikõrge hinnaga, minul nende jaoks raha ei ole.Pangu aab endale neid või seitse tükki ette.

  • Vaatasin 10 kuud ago

   et hungveipingid müüvad maske alla 1€ tükk. Ja näokatteid pisut üle 1€. Ning neil on ka tellitav peaside. Ja erinev liik.
   Palju me aga siin peame maksma?
   Lisaks saab sealt osta ka hingamisvahendeid, samuti mõne euroga tükk.
   Miks aga meie tellime kalli vene lennukiga igasugu sahkerdajatelt kalleid kõlbmatuid maske.
   Minge AliExpressi ja toksige otsingusse visor või respirator, veendute ise, kuidas Jaaguke teid petab.

 5. to tasuta 10 kuud ago
  Reply

  TÜRGI VIST OLI /mingi moslemimaa- koraan ei luba liigkasuvõtmist / JAGAB MASKE TASUTA, IGALE PERELE 5 tk KUUS VÕI NÄDALAS. MASKE ÜLDSE EI MÜÜDA, VAID ANTAKSE NORMI JÄRELE. ARVATA VÕIB, ET KUNA NEID NII VÄHE ANTAKSE EGA MÜÜDA, SIIS ON NAD NANOFIIBRID – TÕELISELT VIIRUSKAITSELISED.

 6. järg 10 kuud ago
  Reply

  SEST MEIE VOODIPESU JA ÖÖSÄRGID TULEVAD SUURES ENAMUSES JUST TÜRGIST, IRAANIST, AFGAANIST KUI KA HIINAST. HÄBIASI.
  ARVATA VÕIB, ET NEIL TAVALISTE MASKIDE TOOTMISEKS OLID OMAL VÕIMSUSED KÜLLAGA JA TAVALISI NAD POLEKS NORMEERINUD.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.