Presidendi institutsioonil ei ole autoriteeti

Kersti Kaljulaid

Hiljuti püstitati TV3 meelelahutussaates Rooside sõda küsimus Eesti mõjuvõimsa inimese osas: 36 vastanut pakkus mõjuvõimsaks inimeseks president Kersti Kaljulaiu, 17 vastanu meelest on mõjuvõimas inimene peaminister Jüri Ratas. Kui vaadata mida presidendi institutsioon on saanud teha rahva heaks riikliku eriolukorra ajal, tuleb üle küsida, kas me sellist esinduslikku võimu tahtsimegi?

Eestis kuulub seadusandlik võim Riigikogule, mis valitakse korraliselt iga nelja aasta tagant. Jällegi võib diskuteerida valimiskorra üle, ent niimoodi on parlamendi koosseis meil 28 aasta jooksul valitud. Riigikogus sündivad otsused mõjutavad otseselt meie riigi käekäiku, sh kui jõujooned muutuvad, pole isegi valitsuskoalitsioon kaitstud. Samuti on Riigikogul esmaroll valida Eestile riigipea ehk president.

Vaadates presidendi seadusest tulenevaid ülesandeid, on igati mõistlik küsida, miks ei võiks neid samu kohustusi täita rahva poolt valitud Riigikogu. Mõni võib küsida, kas Riigikogul poleks siis piiramatu võim, aga kui vaatame kes on president – seadusandliku kogu poolt loodud võimupuhver, keda pole rahva poolt valitud, kuid kes nimetab ametisse tähtsaid riiklike ametikohti, on riigikaitse kõrgeim juht ning kutsub vabariigi aastapäeval oma tööandjat endaga kätlema, et omanägemisel poliitikutele kiitusi ja laitusi jagada.

Vabariigi peaminister, üldjuhul ministrid ja Riigikogu liikmed on saanud rahvalt mandaadi, samas ei pea president läbima demokraatliku protsessi loomulikku osa. Ka puudub Riigikogul, kes presidendi ametisse määras, võimalus teda umbusaldada – samas saab president kuulutada välja erakorralised valimised kui poliitika on ummikseisus. Ehk teisisõnu: president omab suurt mõjuvõimu seadusandliku ning täitevvõimu üle ja esindab Eestit rahvusvahelisel suhtluses,  kuid ei oma tegelikku autoriteeti Eesti elanikke seas.

Igapäeva poliitikas on siiski mõjuvõimsam inimene meie peaminister, kes reaalselt vastutab riigis toimuva eest: seda eriti praegusel ajal, mil rahvas ootab vabariigi valitsuselt tarka tegutsemist. Milline institutsioon on oma otsustega viimase kuu aja jooksul mõjutanud nt Virumaa käekäiku enam, valitsus või president?

Ma arvan, et presidendi institutsioon tuleks muuta rahva poolt valitavaks või see sootuks likvideerida. Usun, et nii mõtleb ka 2/3 rahvast olenemata sellest, kas nad elavad linnas või maal. Esindusvõimu ülesandeid saab täita edukalt ka Riigikogu, kel on kindlasti rohkem autoriteeti rahva seas kui seda on kord viie aasta tagant määratud presidendi ülesannetes ülempreestrinnal. Ja viimane pole torge praeguse presidendi kohta, vaid üleüldse kõikide Eesti presidentide kohta.

Kenno Põltsam,

Loksa

7 kommentaari
 1. aeg mõistusele tulla 2 aastat ago
  Reply

  Tohutu rahaline kokkuhoid on kogu selle kustKadrioru likvideeerimine.
  Meil on Riigikogu ja sellest aitab!
  Milleks määrata roolijoodik meid mõnitama?
  Käib Riigikogu hurjutamas-sõimamas.

 2. Meil 2 aastat ago
  Reply

  asendab president kunagist muinasjutukunni või -kuningannat. Igaks juhuks on ta ka impoks jäetud, et ei hakkaks elu rikkuma. Senised võltspresidendid ongi näidanud, et nad võivad vaid Kadriorus kraaksuda, kuid elu väärata ei suuda.
  Loomulikult pole meil sellist presidenti vaja. Ajaloost teame, et president tähistab ju valitsuse eesistujat (prae+sidens – ees+istuv), kes korraldab valitsuse tööd. Selles mõttes ongi Ämerikä president oma õigel kohal, meil aga pinnavirvenduseks, et “ON OLEMAS”.
  Kuidas tegelik ja asjalik president kui valitsusejuht ametisse saaks? Valimine pole parim valik. Näeme ju selgesti, millised lollpead ja vargad Toompeale “valitakse”. Vajalik oleks 3 hooba ehk tõket. 1. oleks tema vaimsus – tasemeületamiseks peaks kandidaadid tegema läbi põhjaliku ja laiahaardelise testi. Selles oleks nii üldteadmised (et kellegi ees hätta ei jääks) kui ka loogilise mõtlemise võime. Vean ette kihla, et praegusest 101-st riigipetisest 95 kukuks kärinaga läbi. Ülejäänud 6 jätan alles tõenäosuslikkuse tõttu, sest paljude parteisõdurite tegelikku vaimset taset me ju ei teagi.
  2. oleks kehaline. Et ei satuks pukki keegi, kes ei suuda püstigi seista. Üheks vast parimaks pean sellist nõuet, et ta peaks ületama kõrgushüppes 3/4 oma kasvust. Seega 1,80-ne peaks olema võimeline ületama 1,35m kõrguse lati. See välistaks ka liiga vanad ja väetikesed ning noored memmekad ja lumehelbekesed. Paha poleks muidugi lisaks mõõta ka kandidaadi kehalist jõudu – et suudab üles tõsta (tõsteviis pol oluline) oma kehakaalu. Ka see nõue välistaks paljud äpud.
  3. oleks juba tema elulugu. Et ka 3.-4. põlv oleks poliitiliselt puhas ega oleks suguluses anveltite, vareste, kingisseppade, lauristinide ja uuema poliitilise kõntsaga. Loomulikult peab kandidaat olema ka karistustest puhas. Pean silmas neid karistusi, mis ei sõltu riigikorrast üle ilma.
  Seega: vaimne ja kehaline võimekus ja puhas elulugu.
  Nohh, kes saaks selliste ülesannetega hakkama? Kui neid koguneks 10, siis oleks rahval, kelle seast valida. Ning ei valitaks 1 enamhäälega, vaid iga valija peaks reastama 5 kandidaati. Omavahelised punktisuhted paneks asjad täpselt paika.
  Aga see oli ainult minu kui harimatu surmaeeliku unistus.

 3. Soo 2 aastat ago
  Reply

  Meil on olnud vaid üks tubli president ja see oli A.Rüütel. Ilves oli vaid Reformierakonna president ja ei sekkunud nende alatutesse tegudesse. Meri oli peamiselt Isamaa president ja pooldas Laari peaministriks olemist kuigi Laari valitsemise ajal tekkisid kodutud ja prügikastiinimesed, hinnad tõusid kõrgele eriti korterihinnad, alampalku, pensione ega abiraha ei tõstetud.

 4. Pask 2 aastat ago
  Reply

  Olgino staarkommentaator kohal;..Arnold Rüütel- kvisling ja Eesti rahva venestaja ja reetja.. Loomulik, et tibla teda presidendina tahaks. Aga milleks president? Ega vaja vist olegi. Kuid ka see riigikogu. pätid vargad ja kretiinid koos, kätt üksteise perset toetamas.

 5. Almar Glustsenko 1 aasta ago
  Reply

  Loksa elaniku arvamust tahaks ikka kuulda. Et kuis te oma kohalike asjadega hakkama saate ja miks nii.
  Kas paabulind-tankist (taanlane) jattis oma limu teile l6bus6iduks peale seda, kui lasi kogu Loksa laevaehitustaristu laiali tassida?
  Moskva elektrirongitaristu looja naine? Sel on kuulu jargi 50 000 000 eurot vara v6i rohkem. Liksutova on vist nimi.

  Kas Loksa kogukond on temaga raakinud sotsiaalsest solidaarsusest, et v6iks tuhjad kortermajad korda teha ja Lenoblasti turistidele nadala kaupa valja uurida? Neile midagi looduslahedast ja asjalikku seal 6petada kasv6i.

  Selmet Riigikogu ja Valitsus j6uab otsapidi sinnagi oma 7 600 000 sisseostetavast tulnukast m6nituhat ise asustada.

  Jutt Riigikogu rolli t6stmisest on , nagu Hennu jutt, kes koos 91 tolaga (sisult kogu Riigikogu erakondade ladvik) kangutab hoogsalt Lukashenkat El-is ja URO-s, et nad saaksid ise v6imalikult ruttu, v6imalikult rohkem vahelt teenida, neegerorje sisse ostes ja (oma?) rahvust havitades.

  Presidendi koht peab jaama, mitte, et mingi loksakas heidab liisku. Lihtsalt rahvusreeturid, kes Riigikogu sisult mandaaditu ja end ammu nutuvabamuurile maha muund 6 kapiku tahtel sinna homondust reklaamima upituvad, saab ja tuleb ka praegugi kehtivate seaduste alusel vangi panna.

  See on rahvusreeturluses grupiviisiline kaasosalemine, kui selmet, et tagada niisuguste vangimine, lepivad Riigikogu erakonade ladvikud temaga kokku, et koos Eestit edasi paljaks varastada ja siia oma orje miljonites asustada.

  PS Susteemne viga on Eesti presidendinduses toimunud vahemasti juba 1934. aastal, kui kari samasuguseid suldikogulasi vaatas pealt, kuidas Pats vapsidelt v6imu patsas.

  Nuud on samane vabamuurlaste ja juutide bande (sealhulgas IRL-i Malu ja Inim6iguste Instituutide naol) toppinud Tammsaare pargi oma nutuvabamuuri sumboleid tais ja kavatsevad sinna oma rahvusluse patsaja mahav6etud pead ka toppida.
  Sumbolism on suursugune. Nad vist ei taipa, et mida nad selle sumbolismiga endale ette kirjutavad.

 6. Eve 1 aasta ago
  Reply

  See kommenteeria Pask on tõeline pask oma lolli jutuga. Rüütel aitas meil vabadust saavutada, oli intelligentne j tark president ning väga õiglane. Ilves oli just vastupidiste iseloomujoontega mees ja ei jäta meid siiani rahule.

 7. Kodanik 8 kuud ago
  Reply

  Ka keskerakond on selles süüdi,et autoriteeti pole. Teie käitumise tõttu ei saanud ekre eelmises valitsuses Presidendi valimist rahva poolt seaduseks teha.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.