Uno Loop 90. Mees laulu ja kitarriga

Uno Loop

Tavaliselt luuakse kuulsast inimesest film, näitemäng või muusikal siis, kui nad juba teispoolsuses. 31. mail 90. sünnipäevani jõudvast lauljast ja muusikapedagoogist Uno Loobist valmis Rakvere teatris näidend mõned aastad tagasi pealkirjaks „Uno Bossa ehk Uno Loobi seitse elu“. Autoriks on Peep Pedmanson, lavastajaks ja kunstnikuks Hardi Volmer, peaosa mängis Margus Grosnõi. Küllap leidub siis Uno Loobis fenomen, mis motiveerib tema elu ja lugu ja eluajal loomingusse jäädvustama.

Maikuu viimasel päeval Tallinnas sündinud Uno Loop lõpetas 1958. aastal muusikateooria alal Tallinna Muusikakooli ja 1980. aastal orkestrijuhtimise alal Tallinna Pedagoogilise Instituudi. Huvitav märkida, et otseselt laulja haridust tal polegi. Küllap on lauluanne kaasasündinud. „Uno ema Armilde-Hildegard laulis ja mängis kitarri ja oli ka poja esimene duetipartner,“ kirjutab Enno Tammer raamatus „Uno Loop. Läbi elu“. Raamatus on ka foto Uno Loobi emast kitarri mängimas.

Uno Loobi panuseks on olnud ka estraadimuusikahariduse edendamine. 1977-1992 töötas ta Georg Otsa nimelises muusikakoolis varase kerge muusika ajaloo, kitarri ja lauluõpetajana. 1980-1990 oli muusikakoolis estraadiosakonna juhataja. Pedagoogiks hakkamise mõtte andis Uno Loobile helilooja Uno Naissoo, kes pidas oluliseks rahvusliku džässmuusika loomist ja tundis vajadust nii võimekate muusikapedagoogide kui ka väljaõppinud muusikute järele.

Ajakirjas Kitarr on kirjutatud: „Kõik me oleme Uno Loopi kitarriga näinud ja kes midagi kitarrimängust taipab, on ilmselt tähele pannud ka seda, et pill ei ripu tal niisama kaelas, vaid täidab justkui muuseas üsna keeruka saatefunktsiooni – bossanovad, ka svingid ei koosne ju kolmest akordist. Kuid paljud seda ei tea, et Uno Loop andis 1964. aastal välja esimese eestikeelse kitarriõpiku, mis jäi ainsaks 1991. aastani.“

„Ma olin ise metsikult õppinud. Uno oskas mul aga ampluaad laiendada,“ ütleb Uno Loobile pühendatud telesaates „Tähelaev“  muusik Heini Vaikmaa. Uno Loobi kutselise muusikutee algas pillimehena esinemisest Tallinna kultuuriklubide ja restoranide orkestrites, 1950-1958 oli ta aga kitarrist džässansamblis Swing Club. „Mind kutsus Naissoo sellesse ansamblisse sel lihtsal põhjusel, et neil ei olnud noort ja asjast huvitatud kitarristi kusagilt võtta. Võin käe südamele panna, ma ei osanud siis suurt midagi. Funktsionaalsustaju oli mul küll üle keskmise, tabasin helistiku kohe ära ja mängisin kaasa,“ on Loop ise rääkinud ajakirjas „Kitarr“.

Ansamblis Metronoom oli Loop kitarristiks ja taustalauljaks. Ansambel esines ka Moskvas ülemaailmsel noorsoo ja üliõpilasfestivalil. Meeskvartett viis Uno Loobi kokku Eri Klasi, Kalju Terasmaa ja Arved Haugiga. 1961-1965 töötas Loop solistina Eesti NSV Riiklikus Filharmoonias. Ta on end rahva südamesse laulnud ennekõike Eesti heliloojate muusika esitajana. Küllap on tuhandeid kordi tema esituses kuuldud laule „Mis värvi on armastus“, „Väike neiu“, „Lõke preerias“,jne.

„Uno Loop on tõepoolest pärl meie levimuusikas. Tal on nii isikupärane hääl ja stiil,“ arvab Eesti Raadio saatejuht ja muusikateadlane Anne Erm saates „Estraadisangarid“. Muusikafilmis „Ahvatluste tund“ kõlab Uno Loobi esituses naispeategelase Marika Lengi (tänane poliitik Marika Tuus-Laul) meelituseks  „Rahalaul“, milles refrään „…Ja, ja on üle kõige, kui oskad elada, see, mis aus ja õige, ainult vilista“.

Uno Loop on ka ise mitme tuntud laulu autor. „On võrratult hea, kui sa tööst väsinud pea kord taas kamina ees puhkama sead,“ nii algab tema loodud laul „Kamina ees“.  Teadolevalt on Loop ka ise kaminatuld täiega nautinud.  Tööd pole ta aga kunagi pealjanud ja põlanud. „Hiljem sõja-aastatel, kui mehed kadusid külast, pidin maal poisikesena olema juba täismehe eest. 1942 -1944 käsin maal tihti sugulastel abiks ja vihtusin tööd mitmes talus. Niitsin heina, vedasin metsa välja,“ meenutab ta Enno Tammeri kirjutatud raamatus.

Mis ühendab Peeter Sauli, Eri Klasi ja Uno Loopi veel lisaks muusikale. Mõistagi on selleks poks. 1947-1948 tuli Uno Loop poksis kergekaalus kaks korda Eesti noortemeistriks. 1993. aastal asutas ka triatloniklubi, mida juhtis aastani 2007 ja hiljem on olnud aupresident.

Küllap on just positiivne hoiak ja sportlikus andnud Uno Loobile jõuda elada kõrge vanuseni.

Jaan Lukas

2 kommentaari
  1. Nojah 12 kuud ago
    Reply

    Uno Loop oli noorena ilus mees sportliku kehaehitusega. Muidugi oli tal palju austajannasid ja muidugi ka kadestajaid muusikute seas. Ta on armastatud laulja ja üldse väga andekas muusik. Tema laulud on meloodilised ja kaunid. duetid andekate naislauljatega kõlasid kaunilt.

  2. Jah 12 kuud ago
    Reply

    Uno Loop on andekas muusik ja tore inimene. Imestama paneb vaid see et on vähe juttu tema pojast Neemest ja väljaspool abielu sündinud tütrest Katrinist . Katrinist räägitakse küll sest ta on väga andekas kuid mitte seoses Loobiga. Väga meeldiv on kui inimesed nii kaua elavad koos nagu Uno Loop oma naisega.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.