Perefirma Marimarta perenaine Janika Lindsalu: Eesti põllumeest austatakse nüüd märksa rohkem

Janika Lindsalu

Jõgeva vallas Koimula külas maasikate, tomatite ja aedviljade kasvatamisega tegeleva perefirma, osaühingu Marimarta üks eestvedajaid Janika Lindsalu arvab, et koroonaviirusest tingitud kriisi tõttu on hakanud inimesed rohkem lugu pidama eestimaistest põllumajandussaadustest ja nende tootjatest.

Sarnaselt paljude ettevõtetega ootavad ka Marimartat ees mõnedki muudatused.  Kui varem töötasid suvel põllul ennekõike Ukrainast saabunud, siis tänavu oodatakse maasikaid korjama Eestimaa inimesi. Janika Lindsalu ütles, et senini on osaühingus Marimarta käinud tööd sissetallatud rada mööda. „Muudatused tulevad suve poole. Varem käis meil maasikaid korjamas kindel seltskond ukrainlasi. Võisime nende peale kindlad olla. Nad teadsid, mida tegema peavad.  Nüüd ootame tööle neid Eesti inimesi, kes on harjunud töötama, kuid ehk olude sunnil praegu tööst ilma jäänud. Ma loodan, et selliseid tublisid mehi ja naisi leidub  Pikemal ajal töötud olnute peale aga väga loota ei saa.“

Janika sõnul on maasikate korjamiseks vaja head kehalist vormi, sest töö käib kõhuli platvormil, mida veab traktor. Nii tuleb olla sundasendis. Üle ega ümber ei saa ka distsipliinist, sest korjamise kõrghooajal ei saa ühtegi päeva vahele jätta. „Neid, kes ütlevad, et homme ma tulla ei saa, kuid ülehomme jälle tulevad, pole võimalik palgata. Platvormil on 10 inimest. Kui hommikul selgub, et keegi on puudu, pole võimalik hommikul kuskilt asendajat leida.“ Käsitsi korjamist pole otstarbekas teha, sest tööpäeval, mis kestab kaheksa tundi, on väga raske pidevalt kummardada. Inimesed sirutavad selge. Kõikidel nendel selja sirutamise aegadel jäävad aga marjad korjamata ning küpsevad edasi.

„Korjamise alguses, kui marju vähe, korraldame koolituse. Kui marju juba rohkem, siis teatakse, mis ja kuidas teha tuleb,“ rääkis ta.

Marimarta perenaine, kelle tööks ka ostu, müügi ja reklaamivaldkond arvab, et majandusolude kehvemaks muutumine maasikate turgu ei piira. „Eestlane on marjausku. Ükskõik, milline suvi ja mari, inimesed tahavad ikkagi maasikat.  Organism vajab maasikat. Käesoleval aastal on küll suursündmused tõenäoliselt ära jäämas. Nii kulub raha vähem lõbustustele. Ehk kasutakse seda siis eestimaiste marjade ostmiseks ning turg maasikatele laieneb veelgi,“  arutles Lindsalu. Tundsin huvi, kui keeruline võib olla maasikate müük, kui eriolukorraks kehtestatud nõuded veel turustamishooajaks püsima jäävad.

„Meil on maasikakujulised müügipaviljonid, kus müüa eraldi. Muret võib tekkida sellega, kas inimesed  järjekorras ikka kahe meetrilist vahet hoiavad.  Eestlased on aga üldiselt kohusetruud ja täidavad hästi riigi korraldusi,“ ütles ta.

Janika sõnul ostetakse tänavu ka senisest rohkem lilletaimi. „Ehk on põhjus selleski, et rohkem ollakse kodus ja jääb enam aega selle ümbrust kaunimaks ja atraktiivsemaks muuta. Marimarta valmistab tomatitest mahla. „Ma ei tea miks, aga eriolukorra ajal on soov tomatimahla tarbida märkimisväärselt kasvanud. Kui Tallinna poed tellisid mahla varem kuus kord, siis nüüd kaks korda.”

Ta usub, et aiandussektor peab kriisi aja võrreldes teiste põllumeestega  jõudsamalt vastu, sest sektor on väiksem ja pole ohtu, et palju inimesi korraga töötuks jääb.

„Riigi prioriteet peaks olema aga ikka suuremate põllumajandusettevõtete toetamine ja alleshoidmine. Sellised firmad annavad ju tööd väga paljudele inimestele. Eesti põllumehest on aga hakatud tänavu kevadel võrreldes varasemaga rohkem lugu pidama. Küllap mõistetakse kui oluline on tema toodetud ja kasvatatud saadused meie toidulaual. Sellest mõtlemisviisi  muutusest on ainult rõõm,“ märkis maaettevõtlusele pühendunud naine Koimula külast.

Jaan Lukas

4 kommentaari
 1. Triin 3 aastat ago
  Reply

  Mulle meeldib sellime rahulik lähenemine, mitte nii nagu see maasikate “eestkõneleja”, kes võttis appi isegi PR, i agentuuri, et SUNDIDA valitsust, eriti EKRE ministreid “häbenema”, et ukrainlasi massiliselt sisse ei lasta vedada, maksmata riigile makse ,kasutades samas riigi teenuseid. Eriti inetu on see, et nn. president veel õigustab nii seadusetuse vohamist kui Eesti slaavlastele, mustadele kandikul kätte andmist. Ega ukrainlasel pole plate peal kõhuli kergem kui eestlasel. Maad tühjendasid aga nii Laar oma kamariljaga kui ka nüüd suured “eestkõnelejad” ja hukkamõistjad—oravad. Maa on toitja, tänavakivisid pole nõus närima ei slaavlane, ega must…ikka tahetakse midagi toekamat põske pista. Iga ukrainlase, moldaavlase, valgevenelase töö kasutaja peab aga vastutama täie rauaga, et need abilised ka oma kodumaale tagasi läheks, vastasel korral peame mõne aasta pärast Eesti matuseid ja tänavatel kaklevad omavahel nii slaavlased, kui mustad ja moslemid, nende maaletoojad aga värisevad põrandapragude vahel, sest ega teile tänu küll ei avaldata, et ühe väikerahva hävitasite.

 2. kuulsuse nimel 3 aastat ago
  Reply

  ONGI UUS TEGEVUSALA VAJA – KORJAMISROBOTITE TOOTMINE JA VÄLJA MÕTLEMINE.
  SÕSTARDE KORJAMISKS NÄIT.ON VASTAVAD MASINAD OLEMAS.
  SELMET KOSMOSESSE SAADETAVAID MÕTTETUID KARBIKESI TEKITADA,TEGELEKS MAISTE ASJADEGA.

 3. Jane 3 aastat ago
  Reply

  Laari, ansipi ja Rõivase valitsemiste ajal oli põllumajandus halvas seisus. Vahel oli põllumajandus väljasuremise ohus. Vaesus aina kasvas. Ka mujal olid asjad halvad. Isegi arstiabi saamise võimalus kaotati ära kohapeal. Kogu majandus seiskus. Keskerakondlik valitsus on palju head teinud ja palju seisab veel ees peale koroonaviirusest tekitatud seisakut.

 4. to jane 3 aastat ago
  Reply

  selline põllumakandus nagu oli ja on peabki ära kaduma!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.