Peaminister Ratas: Saksamaast saab ELi eesistuja kogu Euroopale väga olulisel ajal

Foto: Riigikantselei

Stenbocki maja, 30. juuni 2020 – Peaminister Jüri Ratas soovis telefonivestluses Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga Saksamaale edu Euroopa Liidu eesistumisel ning avaldas veendumust, et kogu Euroopale väga olulisel ajal toimuv eesistumine tugevdab Euroopa ühtsust ja aitab selle majandust taaskäivitada ning reformida.

„ELi eesistujana on Saksamaal väga tähtis roll meie koostöö hoidmisel, et Euroopa inimesed ja ettevõtted saaksid koroonaviirusest põhjustatud kriisist kiiresti ja edukalt väljuda. Olen veendunud, et Saksamaa eesistumisel jõuame võimalikult kiiresti kokkuleppeni järgmises ELi seitsmeaastases eelarves ja majanduse taaskäivitamise kavas, mis on olulised meie inimeste heaoluks,“ sõnas Ratas. Merkel andis ülevaate Saksamaa ELi eesistumise prioriteetidest.

Ratas andis Merkelile ülevaate Eesti prioriteetidest Euroopa majanduse taaskäivitamise kava ja ELi järgmise pikaajalise eelarve kohta. Peaminister rõhutas Euroopa Liidu eelarvest rääkides piiriüleste ühenduste, sealhulgas Rail Balticu rajamist, vajadust ühtlustada põllumeeste otsetoetused ning suurendada ühtekuuluvuspoliitika rahastamist. Euroopa taaskäivitamise kava peab tugevdama Euroopa vastupanuvõimet võimalikule viiruse taaspuhkemisele, kiirendama majandusreforme ning aitama ellu viia digi- ja rohepööret.

Digiteemad on samuti Saksamaa eesistumise fookuses. Ratas märkis Eesti eesistumise ajal 2017. aastal toimunud Tallinna digitaalvaldkonna tippkohtumisel alguse saanud head koostööd ning pidas oluliseks uute ambitsioonikate sihtide seadmist kaasaegse majanduse ja digitaalse siseturu arenguks. „Märtsis toimuma pidanud arutelu ja otsused andmemajanduse kohta tuleks langetada Saksamaa eesistumise ajal, ka kriis näitas selle tehnoloogia ühiskondlikku olulisust ja ka kasutamata potentsiaali. Olen veendunud, et Euroopa digiidentiteet ja digiallkirjad aitaksid ettevõtjate ning inimeste piiriülest asjaajamist lihtsamaks muuta,“ lausus peaminister.

Ratas ja Merkel arutasid ka ELi ja Ühendkuningriigi tulevikusuhteid. „Ühendkuningriik on ja jääb meile lähedaseks sõbraks, oluliseks liitlaseks ning partneriks julgeolekust majandusküsimusteni,“ rõhutas peaminister.

Kliimateemadest kõneldes väljendas Ratas Eesti toetust Euroopa Liidu ülesele kliimaneutraalsuse eesmärgi saavutamisele aastaks 2050 ning märkis, et Euroopa Roheline kokkulepe aitab selle eesmärgini jõuda.

Euroopa Liidu eesistumisel on Saksamaa olulisteks eesmärkideks näiteks Euroopa majanduse taaskäivitamise kava ja ELi tulevase pikaajaline eelarve aastateks 2021-2027, ühenduse tulevikusuhe Ühendkuningriigiga, digiteemad ja konkurentsivõime, kliimaeesmärgid ning Euroopa roll maailmas.

Saksamaa võtab homme, 1. juulil järgmiseks pooleks aastaks ELi Nõukogu eesistumise üle Horvaatialt. Viimati oli Saksamaa ELi Nõukogu eesistuja 2007. aasta esimesel poolel.

3 kommentaari
 1. Nojah 2 aastat ago
  Reply

  Poleks uskunudki et keskerakondlane hakkab nii vägevalt EL asju ajama. Pean pettumuse valmistama kuna väikeriikidest ei olene midagi.Kahtlemata on Ratas palju parem peaminister kui Laar, Ansip ja Rõivas kelle valitsemiste ajal vaesus aina kasvas. Keskerakondlased on alati hoolnud oma rahva heaolu saavutamisest. Teist sellist erakonda pole kuid väispoliitika ei meeldi mulle ka praegu.Eelmainitud ministrite valitsemise ajal olime üks vaesemaid riike ja EL-us olles paremaks pole läinud. Kõik oleneb valitsusest. kaua aega tegeldi Brüsselis Venemaa-vastaste sanktsioonide väljamõtlemisega ja põgenike jaotamisega. NATOei liigutanud lillegi et aidata riike isislastest vabaneda kes tegid kurbm-nge ka eurooplaste suhtes.eks Isamaa nõudel peab NATO kohalolekuga leppima. ilma Isamaata ei saa võimul olemise arvu täis. Me ei pea ka aitama teisi riike sest vajame ise abi- Muidugi on praegune valitsus parem kui eelmised ja palju head on õra tehtud. Ssepoliitiline tegevus meeldib mulle aga välispoliitika mittr, pealegi meist ei olene midagi. Ilma teevad suurriigid.

 2. Väga 2 aastat ago
  Reply

  õige! Peremehe ees peab poris püherdama. Muidu ei saa annetuisa. Ja püherdada Jurka juba oskab.

 3. Loodan 2 aastat ago
  Reply

  samuti et meie peremees ei saa selle mõisavalitsemisega hakkama ning EL lõpetab pankrotiga.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.