Riiklike varude haldamiseks luuakse Eesti Varude Keskus

Foto: MKM

Valitsus kiitis neljapäevasel kabinetinõupidamisel heaks majandus- ja taristuministri ettepaneku luua hiljemalt 2021. aasta keskpaigaks elanikkonna varustuskindluse tagamiseks majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalasse Eesti Varude Keskus. 

Majandusminister Taavi Aasa sõnul on koroonaviirus toonud selgelt välja puudused hädaolukorra lahendamisel varustuskindluse tagamisel – riiklikud varud ning nende tagamise ja jaotamise põhimõtted on puudulikud ja lisaks puudub Eestis varustuskindluse tagamise eest keskselt vastutav asutus.

„Tänane hajutatud vastutus on tinginud olukorra, mil varusid ei ole piisavalt ning hädaolukorras oleme keskendunud varude moodustaja määramisele ja varu olemasolu tagamisele. Nii oleme sunnitud varude ostmiseks kulutama oluliselt rohkem aega ja raha kui vaja,“ märkis Aas.

Ministri hinnangul on heaks näiteks põhjanaaber Soome, kus varustuskindluse tagamine on samuti koondatud keskse asutuse vastutusalasse. „Selline mudel aitaks ka Eestil järgmisteks kriisideks paremini valmis olla.“

Majandusministri ettepaneku kohaselt moodustatakse AS Eesti Varude Keskus (EVK) AS-i Eesti Vedelkütusevaru Agentuur (OSPA) laiendamise teel majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) haldusalasse. „OSPA on tegevusvormina ennast tõestanud paindliku ja vedelkütuse varude vajaliku roteerumise seisukohalt sobivaimana. Ka Soome varude asutus on üles ehitatud sama loogika alusel kui OSPA,“ märkis Aas.

EVK-sse koondatakse elanikkonna kaitse eesmärgil isikukaitsevahendite, ravimite, veterinaarravimite, antidoodide, meditsiinitarvikute, toidu- ja esmatarbekaupade ja vedelkütuse hankimise, hoidmise, kvaliteedikontrolli, uuendamise ja jagamise korraldamine. Lisaks varude haldamisele vastutaks EVA varude logistika ning varude sektorite toimepidevuse analüüside ja seire eest.

Aasa sõnul on oluline tagada pikaajaliselt toimiv ja efektiivne lahendus alates varude moodustamisest kuni hädaolukorras varude jagamiseni välja. „Varud peavad olema igal ajal kasutatavad ja vastama kvaliteedinõuetele, et meil ei tekiks olukorda, kus isikukaitsevahendid lõppevad liiga ruttu otsa või ravimite kehtivusaeg on läbi saanud,“ tõi Aas näiteid.

MKM ja OSPA esitavad ettepanekud varude loomise viiside kohta valitsusele septembris 2020. Koos EVK loomisega hiljemalt 2021. aasta juulis töötatakse välja ka riigikaitseseaduse, hädaolukorra seaduse ja teiste seaduste muudatusettepanekud.

6 kommentaari
 1. Millegipärast 1 aasta ago
  Reply

  ei lähe varude hulka ajud.
  Aga olgu, huvitab rohkem, kes seda varude “ladu” juhtima hakkab? Kui needsamad rahva miljonitega laamendajad ja lällajad, siis loomulikult ei saa sellesse usku olla. Üldse ei imesta, et varude suurendamise/tagamise eesmärgil hakatakse peagi fosforiiti kaevandama ja põlevkivi kuskile vanadesse kaevanduskäikudesse ladustama. Huvitav, kuhu elekter ladustatakse?
  Kas jahumütside valitsus ka seda on arvestanud, et laod/varud on esimesed, mille pihta vanka põmaka paneb? Samuti sõlmteed, sillad, pangad, jõujaamad. Mida me teeme siis oma varudega, kui talvel -20°-ga ööl vastu laupäeva teeb kohe pärast dessanti Venemaa meie jõujaamadele 1:0? Ainult ajutiselt muidugi, sest pärast meie allutamist teeb ta jõujaamad taas ruttu korda, et oma võim siin kindlustada. Kas meie lumehelbekesed raalikuvari taga soojades käpikutes suudavad meid järgneva vastu kaitsta? Miks ma küll selles kahtlen!

 2. jukerdamine 1 aasta ago
  Reply

  Mitte ainult varudesse, vaid KOHE praegu tuleb juba hakata jagama tõeliselt VIIRUSEVASTASEID maske!
  Koroona on jõudsalt peale tungimas juba nüüd, juulikuus ! Mis veel sügisel saab. MIDA TE OOTATE ?!
  See nagu soetõbi kunagi -tuleb ja lvaibub, tuleb ja vaibub.
  Siis kui koroonat kõik kohad täis hakkate ehk maske jagama…kui teil on siiski midagi jagada,
  Ennetada tuleb samuti.
  On ju selge, et hingamisteede infekts. haiguse puhul on kõige tähtsam kaitse VIIRUST KINNIPIDAV MASK.

 3. Mis 1 aasta ago
  Reply

  kasu on taolisest varude keskusest kui jahumütside valitsus altkäemaksude vastu jagab rahva raha Porto Frankole? Kas rahvas ja tema raha polegi meie varu? Mis sest et seda keskust pole veel olemas, kuid majanduslik mõtlemine peaks ikkagi olema. Kuigi tõsi, just jahumütsidel seda olla ei saagi. Ainult nii et KÄPP PESEB KÄPPA.

 4. uskmatu-toomas 1 aasta ago
  Reply

  Miks meie riik siiani vaene on,miks ca 200000 inimest elab allpool vaesuspiiri ? ? Kuna selle asemel,et ametnikkond tööle panna loome uusi ametkondi,MTÜ`sid ja igasuguseid muid riigi nisa otsas rippuvaid kõrgepalgalisi ameteid pidevalt juurde.
  Ref mehitas igasuguseid mõtetuid ametikohti oma kaasvõitlejatega aga mida tänane valitsus parem on ?
  Kui palju ametikohti kaotati omavalitsusreformiga ??

  • Miks 1 aasta ago

   me nii sitalt elame? Asi ju lihtne: rahvas ehk valijad on lollid. Nad “valivad” (täpsemalt: on sunnitud valima, sest valimisseadus muud ei võimalda) just neidsamu petiseid, kes on ka seni rahvast petnud. Seda nimetatakse kaasajal jätkusuutlikuks petmiseks. Ilma rahvaülestõusuta mitte midagi ju ei muutu, sest ega klikk ise ennast kukutama ei hakka. Nad vaid vahetavad petiseid oma sees. Nii ei saagi meil midagi muutuda.

 5. Mille 1 aasta ago
  Reply

  poolest erineb riiklik varu riigi varust?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.