Kersti Sarapuu: kõike, mida sülg suhu toob, ei peaks intervjuus rääkima

Kersti Sarapuu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kersti Sarapuu kommentaar seoses siseminister Mart Helme väljaütlemisega ajalehele Deutsche Welle:

“Leian, et kõike, mida, vabandust väljenduse eest, sülg suhu toob, ei peaks intervjuus rääkima. Eriti veel minister. Millise mulje jätab selline avaldus Eestimaast? Mina olen Eestit pidanud sõbralikuks ja hoolivaks riigiks, kus kõigil peaks olema hea elada. Mõistan kategooriliselt hukka Mart Helme väljaütlemise, kus ta soovitab teatud seksuaalse sättumusega inimestel meie hulgast ära minna.

Tegemist on Mart Helme isikliku seisukohaga. Koalitsioonileping ütleb, et meie ühine eesmärk on esindada kõiki Eestimaa inimesi ning edendame sidusat, hoolivat ja sallivat ühiskonda, mille liikmed tunnevad end turvaliselt ja ühiskonna ellu kaasatuna. Mart, tuletan meelde, et koalitsioonilepingul on ka Sinu allkiri.

Ka põhiseaduse § 12 sätestab, et kõik on seaduse ees võrdsed. Kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu. Rahvusliku, rassilise, usulise või poliitilise vihkamise, vägivalla ja diskrimineerimise õhutamine on seadusega keelatud ja karistatav. Samuti on seadusega keelatud ja karistatav õhutada vihkamist, vägivalda ja diskrimineerimist ühiskonnakihtide vahel.

Meil kõigil, selgelt ja üheselt ka poliitikutel, tuleb pingutada, et ühiskonnas oleksid võrdsed võimalused igal Eestimaa inimesel. Seda sõltumata soost, sünnikohast, emakeelest, sotsiaalsest taustast, puudest, nahavärvist, vanusest, seksuaalsest sättumusest või mistahes muudest tunnustest. Kõik me oleme seaduse ees võrdsed. Hoolivus liidab!”

20 kommentaari
 1. Nii 2 aastat ago
  Reply

  Nii hull see ütlemine nüüd ka ei olnud ja igal inimesel on õigus oma arvamusele. Aga kus te siis olite kui Edgar Savisaart piinati, kui surmasuust pääsenud inimene istus ratastoolis ja vaatas pealt kuidas tema kodu rüüstati. Kus te siis olite kui teie erakonnakaaslt haigena tiriti kohtusaali. Reformierakondlased mõtlevad välja kogu aeg valesüüdistusi tublide inimeste suhtes, laimavad ja vassivad ja seda karistamatult ehkki segavad teiste tööd ja rikuvad tervist. Reformierakonna tagatoas on varjul nii mõnedki kes vajaksid karistamist . Hooliva ja salliva ühiskonnani on veel pikk tee. Siinõhutatakse vihavaenu Venemaa vastu kuigi praegune Venemaa pole meile midagi halba teinud. Mul on meeles kuidas süüdi välja tubli keskerakondlane Toobal ka sellepärast et ta ei tahtnud savisaare vastu tunnistada. võib tuua mitmeid näiteid aga mingist õiglasest riigist on veel vara rääkida. Meil on võõrvägi sees ehkki on teada et isegi ohu korral ei läheks ükski riik Venemaa vastu sõtta aga me ostame sõjavarustust kokku teades et kunagi ei jõua osta seda mis on suurriikidel.

  • Elmer Hill 2 aastat ago

   See kersti perekond on poliitikas untsuläinud moodustis-tuletame vaid meelde tema kadunud abikaasat.
   Arvan, et see kersti võiks parem vait olla.

 2. Soo 2 aastat ago
  Reply

  Kõige hullemini väljenduvad ja tegutsevad V.Randpere ja E.N.Kross. Võiks veel näiteid tuua. Kui palju valetavad ja vassivad paljud peavoolumeedia ajakirjanikud. Järjest on külge kleebitud valesüüdistusi ausatele inimestele. Eriti on moodi läinud korruptsioonisüüdistused. Ka tubli ajakirjanik Ummelas suri saades mitte millegi eest kohtult raske töö mis murdis tema tervise.Kuhu on jäänud tore saade Meedia keskpunkt kust saime teada mis Eestis tegelikult toimub.Võeti Kesknädala peatoimetaja kohalt ära ka parim ajakirjanik Reinde. Eks E.Savisaare pooldajai ei soositud enam. Muidugi peavad Eestis olema ühesugused tingimused kõigi eestimaalstele olenevalt rahvusest. Me hindame inimesi mitte rahvuse vaid nende tegude järgi. Poliitiliste veendumuste järgi peaks küll eristama neid kes segavad tööd, rikuvad tervist, mõtlevad välja valesüüdistusi. Pole õiglust ja ei maksa suuri sõnu teha.

 3. Väga 2 aastat ago
  Reply

  õige! Kersti soovitab, et inimene peab VALETAMA ega tohi kunagi ÕIGUST rääkida. Siis on selline pätt, kaabakas ja lurjus keskbandele vastuvõetav liitlane.

 4. u. 2 aastat ago
  Reply

  Aakirjanik provotseeris küsimusega, et kas geid tungivad peale ja ujutavad eesti rahva üle. Helme soovitus sellele kirjeldusele oli kasulik, korrektne ja viisakas – las suunduvad Rootsi, seal on kõik olemas ja kõik vaatavad viisakamalt.
  Helme oli vastuses otsekohene kui ajakirjaniku vastava küsimuse peale märkis et vaatab nende (pealetungivate ja üleujutavate geide ) peale tõesti ebasõbralikult, mille kohta ajakirjanik arvas, et see on homofoobia.

  Iseäralik nakkuslik hullus levib maailmas netivõrgustiku ja tavameedia kaudu. Lähemalt saab sellest lugeda A Raid artiklist Uutes Uudistes “On lootust, et maailm ärkab kuutõbiste ja segaste lummusest” Artiklis on toodud mõned eriti reljeefsed näited.

 5. Muide 2 aastat ago
  Reply

  Mart andis mõista oma võrde kasutamisega, et Eestis suhtutakse pederastidesse viisakalt. Muidu poleks ta kasutanud viisakaMAlt. Sellepärast ma ei saagi aru, millest ja milleks tuld üles puhutakse.

 6. Tõnu.P 2 aastat ago
  Reply

  Kersti võiks ikka uuesti läbi lugeda mida Mart ütles ja siis süljest rääkida. KE võiks sellest aru saada,et kõik eestlased ei taha elada perversses kloaagis mimega Eesti Vabariik. Meil on oma ettekujutus moraalsest ja väärikast riigist ja õigus seda kui vaja ka jõuga saavutama.

 7. jaa 2 aastat ago
  Reply

  Ei peaks küll aga reformierakondlased teevad seda kogu aeg ja nende tegevus on ohtlik inimeste tervisele. Ma pole kuulnud et K.Sarapuu nende juttu ja tegevust kritiseeriks. aga vast ei julgegi seda teha sest võib ise sattuda lüügi alla nagu on nii mitme inimesega juhtunud. Arvan et need küsimused olid nii seatud et M.Helme vahele võtta ja seal olid tegevuses ka meie inimesed kes tahavad koalitsiooni laiali ajada.Helme ütles oma arvamuse ning ei valetanud. Kui geidest küsiti kas ta pidi siis neid ülistama või. Mulle nad ka ei meeldi ja miks ma peaksin valetama kui minu käest küsitaks nende kohta. Olen olnud alati Keskerakonna pooldaja kuid varem meeldis see erakond mulle rohkem. Praegu ei kaitsta inimesi kes on sattunud valesüüdistuste võrku. praeguse valitsuse sisepoliitika meeldib mulle aga välispoliitika mitte.

 8. Ohoo 2 aastat ago
  Reply

  Ansipil tõi sülg suhu lause kui ta Brüsselisse läks et teeb kõik mis võimalik et koalitsioon laiali ajada. Vähemalt teame millega ta tegeleb. Teised peale Toomi kadusid nagu vits vette. Aga ehk oli just tema intervjuu tellija et Helme vahele võtta. on teisigi kes seda on võimelised tegema, aga tellitud intervjuu see oli selles pole kahtlust. reformierakonna tagatoas on mitmed kes tegutsevad vaid koalitsiooni laiali ajamisega. Praegune Keskerakond millegi pärast ei kaitse omasid ega tauni reformierakondlaste alatuid tegusid. See intervjuu oli vaid Helme vahelevõtmiseks määratud ja küsimused olid sellised mitte mis sülg suhu toob vaid läbi mõeldud et Helme vahele võtta.

 9. See õun, 2 aastat ago
  Reply

  mida Toom järab, saab varsti otsa ja ussitanud õun potsatab maha. Tore ju.

 10. Kersti 2 aastat ago
  Reply

  on tüüpiline tuulelipp, kes kuuleb KaKat räuskamas ja Kersti jookseb kohe vabandama ja süüdistatavat hukka mõistma, ehkki KaKa mingeid tõendeid ei esitanud.

 11. Maria Leydi 2 aastat ago
  Reply

  TERE TULEMAST: TÕSISTE INDIVIDUALIDE JA AUSA VÕRGU LAENUD
  Laenupakkumine üksikisikute vahel Kiire kiirlaen teie murede lõpetamiseks vähem kui 72 tunniga Teil on oma pangast keelatud ja kõik teie katsed teistes ja teistes finantsasutustes pole seni andnud midagi teie halva krediidi või teiste ärge muretsege, võtke minuga ühendust ja vähem kui 72 tunni pärast mõistliku kiirusega 2% aastas ja teile sobiva tagasimakseaja kohta annan teile laenu, mis päästab teie elu. Palun võtke minuga ühendust e-posti teel: marialeydi06@gmail.com

  • Visake 2 aastat ago

   see KaKa saadik oma rollolaenudega siit välja!

 12. Triin 2 aastat ago
  Reply

  Ah, et räägi ikka “poliitkorrektselt” häma ja vassi, siis oled ÕIGE inimene. Aus olla on ebaviisakas. Nagu ütles Lible Arnole ;” Aus ja siirus on taunitav, aga valeta—siis oled tehtud mees!” (Meelevaldne sõnastus, kuid mõte sellest ei muutu). Kas pr. Sarapuu taunib Tartu orava väljaütlemist;” Konservatiivid pangu ennast põlema!” või ÕPETAJA I: Tarandi sooja soovitust ;”Hävitada konservatiivid kuklalaskudega!”. Paks vaikus ja kus on siis need loetletud vabadused, võrdsus ja “vendlus”. Tahame nii kangesti olla Põhjamaa, kui majanduslikult olema arengumaa ja vist iialgi ei küündi nende elatustasemele, siis vähemalt perversuste tolereerimisega püüame nende silmis “söömiskõlbulikud” välja paista. Ka soovitaks proual veelkord läbi lugeda intervjuu ja mina ei leidnud küll kusagilt soovitust Rootsi minna, vaid Rootsis võib ennast kehtestada, las Eesti jääda normaalseks , kus on au sees pere, kus laste eest ema ja isa hoolitsevad, mitte kaks ema või isa. Selge on see, et sellistest peredest tuleb ainult järelkasv sellele huilgavale ja vägivaldsele (nägime kuidas tütarlaps läks vastuprotesteerijale kallale) massile, kes ennast “Vabadussõja” kangelastele pühendatud mälestusmärgi jalamil välja elasid. Meie vabaduse eest verd valanud pööravad häbis ennast hauas ringi, kui näevad, milliseks Eesti tahetakse muuta —vikerkaarevärviliseks ja vene keelseks.

  • mnjah Triinule 2 aastat ago

   Jah, jagan enamuses Sinu mõtteid, aga ma tahaks siit ka edasi liikuda ja jõuda põhjuseni, miks sellised asjad juhtuvad. Vaatasin isegi eile kuidas vikerkaarevärviline plika läks kätega kallale ja kuidas ei suudetud rahulikuks jääda kui nende kõrvale ilmusid teistimõtlejad. Aga sellise meeleavalduse kutsus esile Helme ise kahjuks. Kui sa oled riigis minister NB! sa esindad siin riiki, mitte oma erakonna valijaid, siis sa pead suutma ennast kontrollida ja sättima iga sõna nii et need kedagi ei riivaks. See ei ole esimene kord.Täna on küsimus pigem selles, miks ta üldse peab nii palju rääkima kui tal on oma töö, mida tegema peab. Inimest, sh ka poliitikut hinnatakse tegude, mitte sõnade järgi. Soovitan kõigil EKRE valijatel sellele mõelda ja küsida, mida suurt on Mart Helme selle 1,5 aasta jooksul korda saatnud oma haldusalas peale selle, et teda on vist juba kaks korda umbusaldatud, teist Helmet samuti korra ja Ratast korra. Kuidas on võimalik üldse nii tööle keskenduda ja tegusid teha kui teadlikult ja näib et ka tahtlikult ise kutsutakse need skandaalid esile. Pole vaja kogu aeg kõiki teisi süüdistada(kuigi ka opositsioon on eriliselt vastikult käitunud), vaja on ikka oma silmis ka palki näha. See ei saa ju lõputult kesta, et kaks koalitsioonipartnerit peavad kogu aeg Helmede ütlusi siluma ja mees ei tee väljagi, paari nädala pärast teeb jälle sama. Karikas on täis ja tuleb valida, kas hoiad oma suus söömiseks ja ooed võimul ja tõestad, et väärid seda võimu või astud lavalt alla ja kobid opositsiooni kus saate vahutada palju jaksate.

 13. ohoo 2 aastat ago
  Reply

  Ainult reformierakondlased võivad rääkida mida sülg suhu toob ja nende eeskujul ka mõned sotsid on hakanud seda tegema. Muidugi karistamatult . See ,üsimus geide kohta oli esitatud meelega sest teati Helme suhtumist sellesse ja Helme vastas nii nagu mõtles aga K.Sarapuu oleks vist tahtnud et ta valetaks.

  • to Ohoo 2 aastat ago

   enamus küsimusi esitatakse meelega, alguses meelepärased küsimused ja lõpuks minnakse sujuvalt üle sinna kuhu tegelikult jõuda tahetigi. Kui Mart Helme seda veel ei tea, siis on see kaabualune kopitama läinud. Ta oli diplomaat ja peaks teadma, kuidas diplomaatiliselt teatud teemadele vastata nii, et see ei põhjustaks pahameelt ja ei kutsuks esile järjekordselt probleeme koalitsioonipartneritele ja eelkõige peaministrile. Kas jääb diplomaatilistest oskustest puudu või tehakse seda meelega, et oma valijatele meeldida. Tõstku käsi püsti, kes veel ei tea EKRE seisukohti homoteemadel, miks peab seda aina üle korrutama valitsuskabineti liige, kes teab täpselt et see ei ole terve valitsuse seisukoht. H-V. Seeder oskab küsimustele vastata nii (ka abieluteemalisele), et sellest ei teki paksu pahandust, aga Helmed ei oska. Ja mis kohustus on Mart Helmel anda intervjuusid välismeediale, ta ei ole ju enam erakonna esimees ka. Valitsus ei saa ju nii tööd teha kui peab kogu aeg tegelema Helmede väljaütlemistega, umbusaldamiste tõrjumisega. Sellest võiks juba lõpuks aru saada ja mõelda mida öeldakse ja mida võiks ütlemata jätta. Opositsioon ju seda tahabki, et ise pildil olla ja ministrid tegeliku töö juurest eemale kiskuda. Võiks ise veits targem olla ja mitte õli kogu aeg tulle valada. Õppigu lõpuks ka teistega(koalitsioonipartneritega) arvestama.

 14. Samasoolisi ei eksisteeri.
  Puuduvad samasooliste genitaalid. On olemas mees ja naissuguelundid aga homosuguelundeid pole olemas.
  Pärasool ei ole suguelund.
  Homoseksualism on nakkushaigus mis on ravitav ravimtaimede abil millised parandavad immuunsust.
  Homoseksualismi sümptomid on lillad huuled, madal lihaste toonus jpms.
  Milline on homo käepigistus ?
  Homo käepigistus on vedel,vastik,tülgastav, masendav.
  Homoseksualism on nakkushaigus mis on ravitav ravimtaimede abil millised parandavad immuunsust.
  Homoseksualismi aktivistid levitavad seda nakkust nad kraatsivad hammastega mittehomo peenisesse bakterid ja mittehomost saab homoseksualist 48 tundi jooksul.
  Koolimaja peldikus homoaktivistid kraatsivad hea tervisega laste peenisesse bakterid ja siis lapsed haigestuvad homoseksualismi …neist saavad peded…
  Homoseksualism on ravitav toore Võilille juurika abil.
  Muidugi ei tohi olla kontaktis nakatunud isikutega.
  Homoseksualismi sümptomid on lillad huuled, madal lihaste toonus,krampis huulte lihased mis hoiavad ees “naeratust” jpms.
  Milline on homo käepigistus ?
  Homo käepigistus on vedel ja vastik, tülgastav,masendav.
  Millised on homo suguelundid ?
  Neid pole olemas. On olemas mees ja naissuguelundid aga homosuguelundeid pole olemas. Jämesool ei ole suguelund.

 15. Sedasi 2 aastat ago
  Reply

  tõepoolest need korruptsioonisüüdistused mida mõtlevad välja reformierakondlased on palju kahjulikumad kui Helme vastused meelega välja mõeldud küsimustele. Korruptsioonisüüdistused on need ütelsed mis sülg suhu toob ja need rikuvad inimeste tervist. Ummelas pidi haigena kohtu poolt määratud rasket tööd tegema mis murdis ta tervise. Arvo Sarapuule kes oli erakordselt aus , tubli ja töökas poliitik mõeldi ka välja korruptsioonisüüdistus.Eks ikka sellepärast ey Tallinn üle võtta ja et ta oli E.Savisaare pooldaja. Neid näiteid võib tuua palju aga isegi omad ei kaitsnud arvatavasti kartes et ise satuvad löögi alla. See mis ütles Helme ei rikkunud kellegi tervist. Ju küsiti nii et ta pidi vastama nagu ta arvas. seda intervjuud poleks üldse vaja olnud-ministrina on Helme parem kui reformistlikud ministrid. isamaa erakonna poliitikud varem käitusid ka inetult keskerakondlaste suhtes aga nüüd on rahul ja saavad tegeleda sõjandusega ehkki ma arvan et sel pole mõtet. varem rääkisid nad ka mis sülg suhu toob aga enam õnneks mitte. paromad meie inimesed nagu E.Savisaar ja nii mõnedki tema pooldajad on saanud kannatada reforierakondlaste väljamõeldud süüdistuste tõttu ja rääkinud mida sülg suhu toob aga K.Sarapuu pole neid minu teada kaitsnud.

 16. Jane-Ele Sitaott 2 aastat ago
  Reply

  Venemaa pole meile kunagi midagi halba teinud. reformierakond viis Eesti maailma vaesemate riikide sekka

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.