Ratas: Euroopa halvenev epidemioloogiline olukord nõuab tugevamaid ühiseid jõupingutusi

Stenbocki maja, 29. oktoober 2020 – Peaminister Jüri Ratas rõhutas Euroopa Liidu riigipeade ja valitsusjuhtide tänaõhtusel videokohtumisel, et halvenev epidemioloogiline olukord Euroopas nõuab liikmesriikidelt kiiret koostööd ja tugevamaid ühiseid jõupingutusi pandeemia vastu võitlemisel.

Riigipead ja valitsusjuhid arutasid testimist, testimismeetodite vastastikust tunnustamist, ühist lähenemist vaktsiinidele ning liikmesriikide vastastikust abistamist. Viimasel nädalal on uute nakatunute arv Euroopas pea poole võrra kasvanud võrreldes eelmise nädalaga.

Peaminister Ratas rõhutas vajadust keskenduda reisimisega seotud testimisele ja ühistele karantiininõuetele. Valitsus otsustas täna peaministri sõnul vähendada eneseisolatsiooni kestust Eestis 14 päevalt kümnele päevale.

„Selleks, et meie inimesed saaksid turvaliselt reisida ja taas vabalt liikuda, on meil vaja kokku leppida ka testimistulemuste vastastikuses tunnustamises. Testitulemuste kontrollimise teeks lihtsamaks digilahendus,“ ütles Ratas. „Eesti töötab koos Maailma Terviseorganisatsiooniga lahenduse kallal, et näiteks nii testitulemuste kui ka vaktsineerimissertifikaatide õigsust saaks digitaalselt kontrollida nii Euroopas kui mujal maailmas laiemalt,“ lausus peaminister.

Testimisest kõneldes pidas peaminister antigeeni kiirteste paljutõotavateks, kuid tõi nende puhul esile vajadust hoolikalt kaaluda nende toimivust ja kõige sobivamat kasutamist. „Oleme alustanud Eestis antigeeni kiirtestide toimimise kontrollimist,“ sõnas peaminister.

Peaminister tõi esile ka inimeste liikumisel kontaktide jälgimise hädavajalikkust, sealhulgas piiriülese liikumise korral, ning tervitas kiiret tööd ühise digitaalse reisijate registreerimisvormi loomisel.

Liikmesriikide juhid arutasid veel COVID-19 vaktsiiniga seonduvat. Ratas tõi esile ELi tasandil tehtavat tööd võimalikult laia nn vaktsiinikandidaatide portfelli loomiseks. „Samuti on jätkuvalt tähtis, et Euroopa Liidul on ühine lähenemisviis vaktsiini võrdsele jaotamisele ja vaktsineerimise prioriteetsete rühmade määratlemisel,“ sõnas peaminister. „Eesti teeb kõik, et olla valmis vaktsiini kasutusele võtma kohe, kui see saabub,“ lausus Ratas ning pidas oluliseks ka koostööd transpordi- ja logistikaküsimuste lahendamisel.

Eesti on ühinenud Euroopa Komisjoni poolt COVID-19 vaktsiinitootjatega AstraZeneca ja Janssen Pharmaceutica NV sõlmitud eellepinguga, et kindlustada Eesti inimestele vajalikud vaktsiinid. Euroopa Komisjonil on COVID-19 vaktsiini soetamiseks erinevas staadiumis läbirääkimised ka ravimifirmadega BioNTech/Pfizer, Curevac, Moderna ja Novavax.

Ratas rõhutas ka vajadust liikmesriikide tihedamaks koostööks kommunikatsioonis, et võidelda vaktsiine puudutava desinformatsiooni leviku vastu.

Euroopa Ülemkogu võttis samuti vastu ühisavalduse, milles riigipead ja valitsusjuhid mõistsid väga rangelt hukka terrorirünnakud Euroopa väärtuste vastu ning väljendasid solidaarsust Prantsusmaaga ühises ja jätkuvas võitluses terrorismi ning vägivaldse äärmuslusega. Ülemkogu kutsus ühisavalduses kogu maailma juhte üles töötama kogukondade ja religioonide vahelise dialoogi ja mõistmise nimel.

2 kommentaari
 1. Parandan 1 aasta ago
  Reply

  sm Kesknädala pealkirja:
  Ratas: Euroopa halvenev epidemioloogiline olukord nõuab tugevamaid tühiseid jõupingutusi.

 2. Nojah 1 aasta ago
  Reply

  Ratas püüab hoolitseda inimeste tervise eest aga kahjuks see on nagu hüüdja hääl kõrbes. Mitmetel EL-u saadikutel on muud huvid ja topitakse oma nina teiste riikide siseasjadesse. Mitmetes riikides on rahutused ja tekib tunne et pahatahtlikult on nad organiseeritud. Nõiteks Valgevenes oli rahulik elu aga näed oli vaja sekkuda presidendi valimistesse. Aga Venemaa saatis sinna juba koroonavastast vaktsiini. Venemaa-vstane tegevus käib aga kui Euroopasse saabusid põgenikud ja isislased nende seas kes tekitasid tapatalguid ei tehtud midagi selle takistamiseks aga Venemaa aitas vabastada Süüriat isislastest ja sealt ei tulnud enam põgenikke . ELäus tegeleti vaid põgenike jaotamisega ja Venemaa-vastaste sanktsioonidega- Pole EL-us olles elu paremaks läinud kõik oleneb valitsusest. Ansipi ajal vaesus aina kasvas, reformierakondlased mõtlesid välja valesüüdistusi ja nüüd on Ansip Brüsselis. Enne sinna minekut lubas ta teha kõik et keskerakondlik valitsus laiali ajada. Paistab et koroonaviiruse levik pole aktuaalne sest muidu miks ta nii hoogsalt levib.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.