Reps: koroona on olnud vägev õpetaja

Foto: THM

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ütles konverentsi „Koroona õppetunnid teaduskommunikatsioonile“ avades, et Eesti edu üheks teguriks koroonakriisi juhtimisel oli erinevate teadusuuringute omavahel sidumine, tihe koostöö ja pidev infovahetus erinevate teadlaste ning teadlaste ja otsustajate vahel.

„Koroona on olnud vägev õpetaja,“ sõnas Reps. „Arvan, et ma ei liialda, kui ütlen, et koroona on aidanud teadvustada teaduse ja teaduskommunikatsiooni tähtsust paljude Eesti inimeste jaoks, kes seda varem ei tajunud.“

Kriisiolukorras juhtimisotsuste tegemisel olid ja on jätkuvalt abiks mitmed teadusuuringud: COVID-19 levimuse seireuuring, reoveeuuring, sero-epidemioloogiline uuring ja genoomi järjestuse uuring.

„Sarnaseid uuringuid on tehtud paljudes riikides, kuid miski eristab Eestit teistest riikidest – nimelt on meie koroonauuringud omavahel seotud,“ märkis Reps. „Need täiendavad üksteist ja tulemuseks on täpseim võimalik pilt nakkuse levikust. Just uuringute kombineerimine on olnud Eesti edu üheks teguriks koroonakriisi juhtimisel.“

Reps märkis, et koroonaga seoses algatatud teadusuuringuid ja nende tegijaid seob tihe koostöö, mille lahutamatuks kaaslaseks on kommunikatsioon. „Meil kõigil tuleb omavahel rohkem suhelda,“ ütles minister Mailis Reps. „Seejuures on vajalik suhtlus kõigil teadusega seotud teemadel. Ei piisa üksnes teadusuudiste edastamisest või teadussaavutuste vahendamisest avalikkusele. Samavõrd tähtis on pidev dialoog teadlaste ja ettevõtjate vahel, teadlaste ja teiste huvigruppide vahel ning erinevate teadlaste omavaheline suhtlus.“

Minister Mailis Reps tänas Eesti teadlasi, kes on oma teadmised ja oskused suunanud võitlusse koroonaga ja näidanud meeletut tahet ühiskonda aidata, ning tunnustas Eestis teaduskommunikatsiooniga tegelejaid ja selle arendajad. „Teie tööpõld on väga-väga lai,“ sõnas Reps. „Eesti inimesed tahavad teadlaste tööst rohkem teada ja ootavad meilt teaduspõhiseid otsuseid ja tegevusi.“

 • Konverentsi saab jälgida otseülekandena ERRi portaalis Novaator.
 • Kell 16.15-16.45 antakse konverentsil üle Eesti teaduse populariseerimise auhinnad.
 • Konverentsi päevakava leiab siit.
2 kommentaari
 1. Seni 3 kuud ago
  Reply

  on meie jahumütsid selles võitluses küll armetult alla jäänud. Mailisele samuti hinne 1. õpi korralikult tund selgeks ja tule järgmisel aastal uuesti.

 2. See 3 kuud ago
  Reply

  õps ei halasta. Mailis saab pidevalt vitsa ja Jurka malka. Vaja on piir kinni panna, kolded sisse piirata ja nakatunud valve alla võtta. Kuu ajaga oleks elu taastunud ja maskiball lõppenud. Aga nagu näha, on Mailis kehv õpilane olnud, Jurkast rääkimata.
  Huvitav olekski teada, kes seal valitsuses suurim pidur on? Kas see jobu Tanel, jobu Jurka, jobu Mailis, jobu Helir, jobu Helme või muu jobu nagu Popov ja Lutsar? isegi 1. klassi ülesannet ei suudeta lahendada.
  Lastelt küsitakse lasteaias: kui laual on kauss kommidega ja sa tahad kommi, mida teed? Lapsed kooris: võtame komme. Nii lahendatakse selliseid ülesandeid.
  Mina tegin lapsena samuti. Vanaemal oli kausis umbes 50 kommi. Võtsin 1, et ega vanaema nagunii märka. Siis võtsin veel 1, et nüüd ta samuti ei märka. Nii ma kogu aeg kommi võtsin ja lõpuks vanaema juba imestas, kas nii vähe komme oligi.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.