Marika Tuus-Laul: eakad väärivad pensionitõusu

Marika Tuus-Laul

Riigikogus läheb täna kolmandale lugemisele seaduseelnõu, mille tulemusel kasvab keskmine vanaduspension erakorraliselt järgmise aasta aprillis rohkem kui 20 eurot.

Eelnõu kohaselt suurendatakse riikliku I samba pensioni baasosa täiendavalt 1. aprillil 2021. aastal 16 euro võrra ning samal ajal suurendatakse pensionilisa laste kasvatamise eest ühelt aastahindelt 1,5 aastahindeni, mis lisab pensionile 3,55 eurot ühe lapse kohta ühele vanemale. Samuti suureneb rahvapensioni määr 30 euro võrra, mis puudutab veidi enam kui 3000 inimest.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni kuuluva Marika Tuus-Lauli sõnul on muudatuste eesmärk vähendada eakate seas vaesust ning tõsta nende toimetulekut ja heaolu. „Eesti pensionid jäävad kordades maha Euroopa omadest ning paljud siinsed pensionärid elavad vaesusriskis, eriti üksi elavad pensionärid. Eakate väärikus ja toimetulek on endiselt oluline küsimus, mis väärib riigi suuremat tähelepanu ning keegi ei tohiks seda kahtluse alla seada,“ ütles Tuus-Laul.

„Opositsiooni poliitikud armastavad rõhutada, et majanduskasv toob kõrgemad pensionid. Kui aga selles vallas midagi viimase kümne aasta jooksul üldse kasvanud on, siis käärid keskmise palga ja pensionite vahel,“ ütles Tuus-Laul, lisades, et igal juhul peame parandama ühiskonnas tekkinud ebavõrdset olukorda.

Rahvapensioni määra tõstmine 30 euro võrra puudutab 2021. aastal üle 3000 pensionäri. „Rahvapension on mõeldud inimestele, kellel ei ole täidetud vanaduspensioni saamiseks ettenähtud staažinõue ja kes on vahetult enne pensioni taotlemist elanud vähemalt viis aastat Eestis. Nende eakate pension on aastaid paigal seisnud ning rahvapensioni 30-eurone tõus kindlustab, et ka 15-aastase staažiga pensionär saaks elatusmiinimumist kõrgemat sissetulekut,“ sõnas Tuus-Laul.

9 kommentaari
 1. Pealkirja 1 aasta ago
  Reply

  silmates mõtlesin juba, et Maarika jutlustab sellest lubatud 100-st eurost aga kui nägin mingit 20, siis tekkis küsimus, kas Maarikal on mälu kadunud? Ja tõsimeeli jutlustab seda valet. Ometi võeti ligi 2 miljardit laenu, mis selle 100€ vabalt ära kataks.
  Et Maarika arvutada ei oska, siis teen seda tema eest. 300000×100×12 = 360000000. Mida Maarika selle peale kostab? Kuhu läheb siis ülejäänud rahahunnik? Omadele? Vaat seda Knopka ei julge või ei tohi jutlustada.

 2. Elmer Hill 1 aasta ago
  Reply

  Sm.Laul, te olete silmakirjalik!Kui ERAKORRALINE pensionitõus on 20(!) EUR, siis palju see indekseerimisega oleks.Igal aastal on olnud tõus 15-20 EUR, eelmisel aastal palju rohkem.Miks te puru silma ajate?

 3. Tt 1 aasta ago
  Reply

  Inimene arvab,et ta võib lollitada vanemaid inimesi oma jutuga mingist erakorralisest pensionitõusust iga kord enne valimisi. See jutt ei mõju enam.

 4. Maali Maalt 1 aasta ago
  Reply

  Täiendav pensionilisa umbes 3,55 eurot… see on siis see pensionitõus mida eakad teie arust väärivad?
  Milline näkku sülitamine pensonääridele, iial enam Keskerakonda ei vali.

 5. Jane 1 aasta ago
  Reply

  Nagu päikesekiir. Kujutan ette kui hea oleks olnud meie elu ilma koroonata. Kõik hakkas ülesmäge minema peale kaht eformistlikku valitsust kus kordagi ei tõstetud pensione, majandus seiskus, arstiabi aamise võimalus kaotati ära kohapeal jne. Keskerakondliku valitsuse sisepoliitika selles suunas et kindlustada meie inimeste heaolu kuigi praegu rasketes tingimustes kus reformierakondlased jätkavad oma süüdistuste leiutamist ja segades tööd.

 6. harry 1 aasta ago
  Reply

  Saalomoni tarkus
  211 Kuninga süda on Issanda käes nagu veeojad:
  tema juhib seda, kuhu ta iganes tahab.
  2 Kõik mehe teed on ta enese silmis õiged,
  aga Issand katsub südamed läbi.
  3 Teha, mis õige ja kohus –
  see on Issandale olulisem kui ohver.
  4 Ülbed silmad ja hooplev süda,
  õelate lamp, on patt.
  5 Virga kavatsused toovad küll kasu,
  aga kõik ruttajad saavad ometi kahju.
  6 Valeliku keelega varanduste soetamine
  on surma otsijate hajuv tuulevine.
  7 Õelate vägivald viib ära neid endid,
  sest nad ei taha õigust teha.
  8 Süüdlase tee on kõver,
  aga süütu eluviis on õige.
  9 Parem on elada katusenurgas
  kui riiaka naisega ühises kojas.
  10 Õela hing ihaldab kurja,
  ligimene ei leia armu tema silmis.
  11 Kui pilkajat karistatakse, saab kohtlane targaks,
  ja kui tarka õpetatakse, võtab ta õpetust.
  12 Õige pidagu silmas õela koda:
  õelad tõugatakse õnnetusse.
  13 Kes suleb oma kõrva viletsa hädakisale,
  see peab ka ise karjuma vastust saamata.
  14 Salajane and vaigistab viha
  ja kingitus põue – tugeva raevu.
  15 Õigele on rõõmuks, kui tehakse õigust,
  aga kurjategijaile on see ehmatuseks.
  16 Inimene, kes eksib tarkuse teelt,
  peab minema puhkama surnute seltsi.
  17 Kes armastab lõbu, jääb vaeseks meheks;
  kes armastab veini ja õli, ei saa rikkaks.
  18 Õel jääb lunahinnaks õige eest
  ja ausate asemele jääb autu.
  19 Parem on elada kõrbemaal
  kui riiaka ja pahura naisega.
  20 Targa kodus on kallist vara ja õli,
  aga alp inimene neelab need.
  21 Kes taotleb õiglust ja headust,
  leiab elu, õiguse ja au.
  22 Tark tõuseb vägevate linna
  ja kisub maha kantsi, mille peale nad lootsid.
  23 Kes valvab oma suud ja keelt,
  hoiab oma hinge hädade eest.
  24 Pilkaja on selle ülbe upsaka nimi,
  kes teeb oma tegusid määratus ülbuses.
  25 Laisale on ta ihkamine surmaks,
  sest ta käed ei taha tööd teha.
  26 Päev otsa himustab ta aina saada,
  aga õiglane annab ega keela.
  27 Õelate ohver on jäledus,
  eriti kui seda tuuakse häbiteo eest.
  28 Valetunnistaja hukkub,
  aga mees, kes midagi on kuulnud,
  võib alati rääkida.
  29 Õel mees näitab jultunud nägu,
  aga õige kinnitab oma teid.
  30 Issanda vastu ei aita
  tarkus, mõistus ega nõu.
  31 Hobune seatakse valmis tapluse päevaks,
  aga võit on Issanda käes.

 7. Inflatsioon ongi olnud meie majanduskasv?
  Einar Eiland, EMÜ majandusmagister :”
  Kui panna graafikule kõrvuti inflatsiooni ja sisemajanduse kogutoodangu kõverad, selgub, et kümne viimase aasta jooksul pole tavakodanik mitte mingit majanduskasvu tunda saanudki.

  Lähtudes Eesti Panga soovitatud statistikaameti andmetest, jõuame hämmastavale järeldusele: majanduskasv ületab inflatsiooni kümne aasta lõikes vaid 1,3 protsendiga. Võib öelda, et sisuliselt nullib inflatsioon majanduskasvu.

  Kui arvestada majandustsükli pikkuseks kümme aastat, see on eelmisest langusest praeguse kriisini, siis on meie majanduskasv tavakodanikule osutunud nullilähedaseks, sest nii palju kui on tõusnud majandus, on kasvanud hinnadki. Tavatarbija pole saadud raha eest rohkem osta saanud. Headel aegadel kogutu on halbadel aegadel kohe kasutusse läinud.

  Meie taasiseseisvumise perioodi viimased kümme aastat pole olnud mitte majanduskasv, vaid meeleheitlik Euroopa hindade tagaajamine. Kõige rängemalt on inflatsiooni läbi kannatanud tavatarbija ehk kõige nõrgem lüli ühiskonnas. Just tema on sunnitud tarbima kõige enam kallinevaid tooteid, näiteks toitu. Ta ei osta kinnisvara ega kulda, mida hiljem kallimalt müüa.

  Naudi roosasid prille

  Seega on valitsuspoliitika osaks kujunenud raha äravõtmine või äravõtmise organiseerimine nendelt, kellest jõud üle käib ja vastava informatiivse seisundi loomine. Selline käitumine on iseloomulik feodaalkorrale, mitte demokraatlikule riigile. Vastuolu ilmneb ka euroopalike tavadega, mille kohaselt riik peaks toimima rahva huvides, mitte looma tingimusi inimeste vaesumiseks. Viimati nimetatud protsessist räägime, sest lõhe Eesti ja Euroopa Liidu sissetulekute vahel suureneb.

  Eesti kõrget inflatsiooni on probleemina käsitlenud ka rahvusvahelised reitinguagentuurid. Ilmselt oli ka nende mure seotud rahva vaesumisega. Ent selle jutu ees on siinse maakamara valitsejad oma kõrvad lihtsalt sulgenud. Seega on pimekurdi mängimisest saanud meie poliitika osa.

  Rahvale valeandmete ja pooltõdede esitamine või olukorra tõlgendamine omakasupüüdlikult on kuritegelik nii valimistel valitsejate poolt hääletanute kui ka ühiskonna suhtes.

  Kreeka laenude puhul oleme valeandmete esitamise julgelt hukka mõistnud. Kuid kahjuks on valelike pooltõdede esitamisest Eesti Panga ja statistikaameti andmetele tuginedes saanud kohaliku poliitika lahutamatu osa. Tegeliku seisundi varjamine meenutab olukorda arstipraksisest, kus patsiendile pakutakse kõhuvalu raviks roosade prillide kandmist ja lõbusate meelelahutuslike multifilmide vaatamist.

  Mõne aja pärast aga selgub, et patsient on surnud või riigist lahkunud. Nii laheneb olukord ise ega vajagi riiklikku sekkumist.

  • Inglismaal puudus inflatsioon ja see toetas majanduse jätkuvat kasvu.
   Andro Roos :” Mõtteid parteidele maksukoorumuse radikaalse vähendamise elluviimiseks (aga ärge lootkegi, parteidel ei jätku mõistust ja mune):

   Alates aastast 973 toimus Inglismaal raha ümbermüntimine iga kuue aasta tagant. See toimus järgnevalt: kuninglik rahapada muutis iga kuue aasta järel olemasolevad vaegväärtuslikud mündid maksevahendina kehtetuks, kogus need kokku ja müntis uue välimusega müntideks. Seda aga nii, et iga nelja vana mündi vastu andis välja ainult kolm uut münti ehk 25% vähem. Iga kuue aasta tagant korrigeeris kuninglik rahapada ka ringlusse lastavate müntide koguarvu, lähtudes otsuse tegemisel järgmise kuus-aastaku planeeritavast riigi üldisest rahavajadusest reaalmajanduse käitamisel. Sellel ümbermüntimisel oli kaks peamist mõtet. Esiteks toimis ümbermüntimine riigi alamatele ühe ja ainsa maksuna. Maksumääraks oli seega 25% kogurahamassist 6 aasta peale ehk 4,17% aastas ehk 0,35% kuus. Teiseks positiivseks nähtuseks ümbermüntimise juures oli see, et kuni münte ümber vermiti, ei kaotanud valuuta ise väärtust, st puudus inflatsioon ja see toetas majanduse jätkuvat kasvu. Selline ümbermüntimisel põhinev süsteem kattis õige pea lisaks Inglismaale terve Lääne-Euroopa.”

   Kas leidsite Andro Roosi tekstist selle lause ?:

   puudus inflatsioon ja see toetas majanduse jätkuvat kasvu.

   Inflatsiooniga Hoitakse Eestit Vaesuses

   Kui inflatsiooni ei tekitataks siis metsa ei raisataks.

   Inflatsiooni ehk hinnatõusu abil imetakse Eestist miljardeid eurosid ja hoitakse elatustaset madalana.
   Inflatsiooni tekitatakse sisendhindade tõstmise abil keskpankade kasumi tarbeks.
   Sisendhindadeks on kütuse,elektri,toorainete,toidu,ehitusmaterjalide hinnad.
   Nii kuis tõstetakse elektrivoolu hinda siis automaatselt kerkivad hinnad teenustele ja toodetele aga palgad ei kerki.
   Viimati Isamaa tõstis elektrivoolu hinda 400 % millega tekitas tohutu inflatsiooni.

   Inflatsiooni likvideerimiseks on Eestile tarvis kolme tuukeparki mille tuulikud on 200 kõrgused sest seal on tuult alati. Teine variant on päikesepaneelide jaam mille pindala on Sirtsu soo suurune. Taastuvenergia tasu on vargus. Tuulikud ja päikesepaneelid annavad elektrit tasuta.

   Eesti riik peab kodanikele tagastama raha mille on kasseerinud Eesti Energia elektriarvete kaudu ja enam mitte esitama elektri arveid kodanikele sest Eesti Energia on riigiasutus mille omanikuks on kõik Eesti kodanikud.

 8. Taanis on kombeks moodustada energiaühistuid mis maksavad pensioni.
  Taanlaste eeskujul Eestis moodustati energiaühistu mis maksab osanikele pensioni.
  1200 inimest panid rahad kokku ja ostsid tuulepargi mis maksab osanikele pensioni.
  Kes panustas 10 eurot, kes 2000 eurot, kes sadatuhat-sedasi koguti raha kokku ja osteti tuulepark mis maksab osanikele pensioni.
  Tuulikute nimed on Aadu,Beedu,Ceedu jne.
  Sellesse energiaühistusse kuuluvad peamiselt Tartu Hoiu-Laenu ühistu liikmed.

  Tuulikute asemel saab kasutada päikesepaneele.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.